Boşnaklar Srebrenitsa'da Yine Yalnız Bırakıldı

Temmuz 1995 yılında soykırımın işlendiği Srebrenitsa'da Ekim'de yapılacak yerel seçimlerde kentten kaçan Boşnaklar artık oy kullanamayacak.

Boşnaklar Srebrenitsa'da Yine Yalnız Bırakıldı

Bosna-Hersek'te Ekim ayında yapılacak yerel seçimlerde, Bosna'daki savaşın sonlarına doğru Temmuz 1995 yılında 14 yaş üstü 8 bin erkeğin katledildiği Srebrenitsa'dan kaçan Boşnakların oy kullanamayacak olması büyük tartışmalara yol açtı.
Bosna-Hersek'te Sırp partilerin diretmesi ve uluslararası toplumun da destek vermesiyle birlikte bu yıl Ekim ayında yapılacak yerel seçimlerde Srebrenitsa'dan kaçan Boşnaklar, artık oy kullanamayacak.
ABD, Fransa, İngiltere ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu çeşitli büyükelçilikler, Srebrenitsa'da artık seçimlerin diğer bölgelerde yapıldığı gibi yapılmasını ve bu yönde ''Boşnaklara bir ayrıcalık tanınmaması'' yönünde görüş bildirdi.
Uluslararası toplumdan sadece Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Bosna-Hersek'te faaliyet gösteren Barış Sağlama Konseyi (PIC) toplantılarında Srebrenitsa'dan kaçan Boşnakların bulundukları yerde oy kullanmalarına destek verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2012, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER