Barak'tan Batı'ya 'minimalist' Suçlaması

İsrail, dünyanın süper güçlerinin İran'ın tartışmalı nükleer programına yönelik "minimalist" taleplerinin, Tahran yönetiminin nükleer çalışmalarını durdurmak için asla yeterli olmayacağını ileri sürdü.

Barak'tan Batı'ya 'minimalist' Suçlaması

İsrail ordu radyosuna demeç veren Savunma Bakanı Ehud Barak, Tahran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerin başlangıcında Batı tarafından dile getirilen taleplerin, İran tamamını kabul etse bile, çok "minimalist" olduğunu savundu. Barak, tüm koşulları kabul etse bile İran'ın hala nükleer programını devam ettirip geliştirebileceğini iddia etti.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, dünya güçlerinin, yüzde 3.5 bile olsa uranyum zenginleştirme çalışmalarını İran'a yasaklaması gerektiğini söyledi.

İran halen nükleer enerji için gereken yüzde 3.5 uranyum zenginleştirme kapasitesine ulaşmış durumda. Yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum tıbbi izotoplar için kullanılırken, nükleer silah yapmak için ise uranyumun yüzde 90 oranında zenginleştirilmesi gerekiyor. 5 artı 1 olarak adlandırılan BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve ABD'nin yanı sıra Almanya'nın oluşturduğu grubun diplomatları, İran'ın nükleer programıyla ilgili ilk toplantıyı 14 Nisan'da İstanbul'da yapmış, ikinci toplantının 23 Mayıs'ta Irak'ın başkenti Bağdat'ta yapılmasını kararlaştırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER