Atina'ya İtalya Modeli

Yunanistan'da 6 Mayıs'ta yapılan seçimlerin ardından başlayan koalisyon hükümeti kurma çalışmalarında partiler bir türlü anlaşamıyor. Son görüşmelerin ardından Yunanistan'da rota teknokratlar hükümetine döndü.

İlk üç partiye verilen görevlerin ardından başarısız olan liderler, Cumhurbaşkanı Papulyas başkanlığında yapılan toplantıda da hükümet kurulması konusunda uzlaşma sağlayamadı.

Papulyas, Yeni Demokrasi lideri Samaras, PASOK lideri Venizelos ve Demokratik Sol Partisi lideri Kuvelis ile tekrar görüştü. Papulyas, ülkenin daha fazla hükümetsiz kalamayacağını belirterek liderlere partileri tarafından desteklenecek bir teknokratlar hükümeti kurulmasını önerdi.

Bu öneriye PASOK lideri Venizelos olumlu yaklaşırken, genel anlamda karamsar olduğunu söyledi. YDP lideri Samaras ise öncelikle siyasi isimlerden oluşacak bir hükümet istedi. Samaras, eğer acil durum söz konusu ise o zaman teknokratlar hükümetinin de düşünülebileceğini ifade etti.

Demokratik Sol Parti lideri Fotis Kuvelis ise bu teklife karşı çıktı. Papulyas, yarın saat 14:00'da mecliste temsil edilen ırkçı Altın Şafak dışındaki altı parti liderleriyle teknokratlar hükümeti oluşturulması için bir görüşme daha yapacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER