Almanya ile 'Neo-Nazi - tutuklu gazeteci' krizi

Türk parlamenterler Almanya Meclis Başkanvekili Neo-Nazi cinayetlerini konuşmak için biraraya geldi. Başkanvekili sözü Türkiye’nin Hıristiyanlara ve hapisteki parlamenterlere yönelik tutumuna getirince toplantı erken bitti.

Almanya ile 'Neo-Nazi - tutuklu gazeteci' krizi

AK Parti’den Çiğdem Münevver Ökten, CHP’den Şafak Pavey, MHP’den Tunca Toskay ve BDP’den Nazmi Gür’den oluşan parlamenter heyeti, Alman hükümetinin resmi daveti üzerine gittikleri Berlin’de, geçen yıl çoğu Türk 10 kişinin Neo-Nazilerce öldürülmesini konuşmak üzere Almanya Meclis Başkanvekili Thierse ile bir araya geldi.

Thierse, Almanya’da Türklere karşı önyargının aşılması konusunda Alman siyasi partilerin ne yapması gerektiği sorulduğunda, “Türklerde de Alman toplumuna karşı önyargı var” dedi.

Thierse'nin Türkiye’deki Hıristiyanlara ve tutuklu vekillerden bahsetmesi üzerine heyete eşlik eden Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu söz aldı ve sorunların diyalogla çözülebileceğini ancak “Heyetin, Neo-Nazi cinayetlerini konuşmak üzere geldiğini” söyledi.

Bunun üzerine Karslıoğlu’nun sözünü kesen Thierse, “Siz, bana hangi konuda konuşacağımı söyleyemezsiniz” dedi. Büyükelçi Karslıoğlu, sözleriyle neyi kastettiğini anlatmaya çalışırken Thierse masadan kalktı ve “görüşmenin bittiğini” söyledi. Thierse ayrıca Karslıoğlu’na dönüp “Bu yaptığınız utanç verici” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER