AİHM'den Sarkozy Cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi, "Defol Aptal Herif" yazılı bir pankartla protesto ettiği gerekçesiyle yargılanan bir Fransız vatandaşının ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

AİHM'den Sarkozy Cezası

 

Sol Parti militanı Herve Eon, 28 Ağustos 2008 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi Laval kentini ziyareti sırasında protesto amacıyla düzenlenen bir mitinge katılmış ve bu miting sırasında üzerinde Sarkozy'nin aynı yıl Şubat ayında Paris'teki Tarım Fuarı'nda bir çiftçiye karşı kullandığı "Defol Aptal Herif" yazılı pankartı taşımıştı.
 
Pankart nedeniyle protesto sırasında polis tarafından gözaltına alınan Eon hakkında "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçlamasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dava açılmış, dava sonunda Eon 30 Euro tecilli tazminat cezasına mahkum edilmişti.
 
Eon, kararın Fransız üst mahkemeleri tarafından onanmasının ardından "ifade özgürlüğünün ihlal edildiği" gerekçesiyle AİHM'ye başvurdu.
 
Fransız hükümeti, AİHM önünde yaptığı savunmada, "davacı fazla zarar görmedi" diyerek başvurunun reddini talep etti.
 
'HİCİV' DEĞERLENDİRMESİ 
 
Ancak Fransız hükümetinin bu talebi AİHM tarafından reddedildi. AİHM, Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin kendisinin kullandığı ve medya tarafından geniş biçimde yansıtılan bir deyişin davacı tarafından da kullanılmasını "hiciv" olarak değerlendirdi ve hicvin "sanatsal ifade ve sosyal yorum biçimi" olduğunu hatırlattı.
 
Davacının protesto biçiminin cezalandırılmasının "toplumsal tartışmalarda hicvi ifadeler üzerinde caydırıcı unsur" olabileceğine kanaat getiren AİHM, Fransa'nın davacıyı yargılayıp mahkum ederek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüyle ilgili maddesini ihlal ettiğine hükmetti.
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2013, 18:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER