AB'den Somali'ye İlk 'Korsan' Saldırısı

Avrupa Birliği (AB) deniz kuvvetleri, Somali kıyılarında bulunan ve korsanlar tarafından kullanılan üslere ilk kez bir operasyon düzenledi. Operasyonda, korsanlara ait beş geminin vurularak, kullanılamaz hale geldiği açıklandı.

AB'den Somali'ye İlk 'Korsan' Saldırısı

Sabaha karşı düzenlenen hava operasyonunda, AB güçleri, Haradhire Limanı'na yakın bir noktada bulunan korsan üslerine helikopterlerle taarruza geçti. Operasyon sırasında iki savaş gemisi de helikopterlere destek verdi.

AB'den yapılan açıklamada, "Konsantre, nokta atışı ve orantılı bir şekilde yapılan bu operasyon havadan düzenlendi ve tamamlanmasının ardından AB'nin tüm savaş gemileri güvenli bir şekilde geri döndü" denildi.

Uzmanlar, korsanların Somali'nin deniz kıyısındaki topraklarında bulunan üslere düzenlenen bu operasyonu, korsanlarla mücadelede bir dönüm noktası olarak nitelendiriyor.

AB, korsanların elindeki rehinelerin zarar göreceği endişesiyle şu ana kadar bu tarz bir operasyona dahil olmaktan kaçınıyordu. Korsanların elinde 17 gemi ve 300 kişinin tutsak olduğu tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER