AB'den İsrail'e Uyarı

AB dışişleri bakanları, İsrail'i 'İki devletli çözümü' tehdit etmekle suçladı.

AB'den İsrail'e Uyarı

AB dışişleri bakanları, işgal altında tuttuğu Filistin topraklarını ilhak politikasını son dönemde hızlandıran İsrail'i ''iki devletli çözümü'' tehdit etmekle suçladı.
AB dışişleri bakanlarının kararlarında, İsrail'in yeni yerleşim yerlerine izin verdiğini ve mevcutları büyütme faaliyetlerini hızlandırdığını belirtti.
Bunun yanında İsrail'in, Doğu Kudüs'te Filistinlileri zorla tahliye etmesi ve evlerini yıkmaya devam ederken burada Yahudi yerleşimlerini genişletmesinin ve Filistinlilerin barışçıl, kültürel, ekonomik, sosyal ve siyasi faaliyetlerini engellemesinin, derin endişe kaynağı olduğunu ifade eden dışişleri bakanları, bu yolla iki devletli çözümün imkansız hale gelebileceğini belirtti.
AB, İsrail'e, Filistin topraklarındaki yerleşim faaliyetlerinin uluslararası hukuka göre gayrimeşru olduğunu hatırlatarak, Kudüs dahil 1967 sınırlarında tarafların karşılıklı rızasına dayanmayan hiçbir değişikliğin tanınmayacağını bildirdi.
Kararlarda, İsrail'e, Kudüs'ün iki devletin ortak başkenti olabilmesi için burada Filistin kurumlarının açılmasına izin verilmesi, Kudüs'teki Filistinlileri zorla tahliye edip evlerini ve altyapılarını tahrip etme politikasından vazgeçmesi ve Filistinlilerin hayat şartlarını iyileştirmesi çağrısı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER