ABD: İran'a Harekat Planı Hazır

İran'ın nükleer programı konusunda Batılı ülkeler ile Tahran 23 Mayıs'ta Bağdat'ta biraraya gelecek. Görüşme öncesi ABD tarafından gelen açıklama, müzakerelerin başarısız olması durumunda gelecek günlerin çok daha gergin geçebileceğini gösteriyor.

ABD: İran'a Harekat Planı Hazır

Amerika Birleşik Devletleri'nin İsrail Büyükelçisi Daniel Shapiro, İran'a yönelik muhtemel bir askeri harekat planlarının hazır olduğunu söyledi. İsrail ordu radyosuna konuşan Shapiro, diplomatik yol ve baskılarla sorunun çözümünün tercih edileceğini belirtmeyi de ihmal etmedi.

ABD Başkanı Barack Obama, İran'ın nükleer programı konusunda, diplomasi seçeneğine şans tanınmasından yana olduğunu söylese de, bütün seçeneklerin masada olduğunu belirtmeyi ihmal etmedi.

Birleşmiş Milletler'in, İran’a uygulanan yaptırımların denetimi konusunda hazırladığı bir rapor, İran’ın Suriye'deki Esad rejimine silah göndermeye devam ettiğini ortaya koydu.

Suriye’de Cumhurbaşkanı Beşar Esad rejimi, yönetime karşı ayaklanan muhalifleri bastırmak için 14 aydır operasyonlara devam ederken, Rusya’nın yanı sıra İran’ın da Esad'ı destekleyen faaliyetlerde bulunduğu belirtildi.

Suriye’ye karşı uygulanan yaptırımlara uyulup uyulmadığını denetleyen uzmanların hazırladığı ve Güvenlik Konseyi'nin İran yaptırımlar komitesine sunduğu raporda, bir yıl içinde yasa dışı olarak yapılan üç büyük silah sevkiyatının incelendiği belirtildi.

Reuters haber ajansının ulaştığı BM raporunun, gelecek hafta İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya arasında yapılacak nükleer görüşmeler öncesinde hazırlandığı belirtildi.

Raporda, "İran, yasadışı silah sevkiyatı yaparak uluslararası topluma meydan okumayı sürdürmüştür. İncelenen üç sevkiyattan ikisi Suriye'ye yönelikti. Komitenin bir önceki görev döneminde elde ettiği bulguların çoğu da yine İran'ı ilgilendiriyordu. Bu durum, İran’ın gerçekleştirdiği yasadışı silah sevkiyatının en büyük alıcı tarafının Suriye olduğunu vurguluyor" ifadeleri kullanıldı.

Komitenin incelediği üçüncü sevkiyat ise, İngiltere'nin geçen yıl Afganistan'daki Taliban güçlerine gönderildiğini söylediği roketleri kapsıyor.

Raporda, Suriye'ye gönderilmek üzere İran'dan yola çıkarılan ancak Türkiye'ye el konulan silahların arasında uzun menzili tüfekler, makineli tüfekler, patlayıcı madde, patlatıcı kapsüller, 60 mm ve 120 mm'lik havan mermileri ve diğer başka malzeme bulunduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER