Dünya büyük bir tehlike altında

Ben Haber 92. sayıdan...

Dünya daha önce de farklı virüslerle karşılaşmıştı ama Koronavirüs çok daha farklı bir etki yarattı. Neler söyleyeceksiniz?

Ben biraz komplo teorisyenlerine yakın duruyorum bu konuda. Virüse dair bazı bilgilerin insanlardan saklandığına inanıyorum. Ülkeler öyle sert tedbirler alıyor ki, bu durum ölüm oranının açıklananla sınırlı olduğuna inandırmıyor. Gösterildiğinden daha farklı bir etkisi var ki, ülkeleri yönetenler tedbirlerinde bu kadar katılar. Çin'in bugün gerçekleri söylemediğine inananların sayısı gittikçe artıyor. İş dünyasının Çinli muhataplarından aldıkları bilgiler, bu ülkenin gerçekleri sakladığı yönünde. Kullanılan ifadeler durumun çok daha vahim olduğu yönünde. Bakın Çin'e seferler iptal edildi. İtalyanlar maçları iptal ettiler. İran'da görülünce sınırlarımızı kapatıp, uçak seferlerini durdurduk. Birçok ülkenin insanları, virüsün görüldüğü ülkelere gitmek istemiyor. Büyük organizasyonların geleceği bile meçhul. Demek ki bu virüs hiç de masum değil ve dünya çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Virüsün bugün insani boyutu gündemde ama yarın ekonomik boyutunu konuşacağız. Çünkü en az 5 sene küresel ekonomide bu virüsün yansımalarını göreceğiz.

TAŞLAR KURULTAY İLE YERİNE OTURACAK”

CHP İzmir'de yeni dönem başladı. Yeni dönem bir birlikteliğe mi yoksa yeni fırtınalara mı gebe?

En başta şunu söyleyebilirim ki Tuncay Özkan bu kongrede beklediğini bulamadı. İzmir bir anlamda Özkan'a geçit vermedi. İzmir'in dengeleri kurultay sonrası kurulacak. Kılıçdaroğlu'nun İzmir'den PM ve MYK listelerine kimlerin gireceğine yönelik tavrı, kent dengelerini belirleme açısından çok önemli olacak. Bana göre Tuncay Özkan'dan yerel ve ulusal düzeyde rahatsız çok insan var. Boykottan tutun, asansör olayına ve reklam konularına kadar birçok konu parti içinde rahatsızlık yaratıyor.

ÇEŞME PROJESİ REVİZE EDİLMELİ”

Çeşme'de yapılacak proje artık iyice ortaya çıktı. AK Parti'den Hamza Dağ bunun bir Türkiye projesi olduğunu söylerken CHP'li isimlerdense farklı açıklamalar geldi. Ne diyorsunuz?

Yapılmak istenen yer, Çeşme ile bütünleşmiş bir yer değil. Yalnız bu projede bazı şeyler var ki Çeşme'nin yapısına uygun değil. Çeşme'nin 365 gününün irdelendiğini düşünmüyorum. Mesela bol miktarda golf sahası var. Golf, rüzgarsız ortamda oynanması gereken bir spor. Golf sahasını yapmak istedikleri yer ise tam bir boğaz niteliğinde. O zaman buraya golf sahası yapmak cinayettir çünkü kimse o rüzgarlı yere gidip golf oynamaz. Bana göre projenin tekrar gözden geçirilip revize edilmesi gerekiyor.

LATİN AMERİKA DOĞRU HEDEF”

Latin Amerika son dönemde İzmirli ihracatçıların hedefinde. İZTO'da da yakın zamanda bu konuda bir etkinlik yaptı. İzmir'in Latin Amerika hamlesini nasıl değerlendirirsiniz?

Mahmut Özgener'in başkanlığı ile birlikte İZTO'nun kazandığı ivme bir gerçek. İkili diyalogları sayesinde İzmir'deki trafik de yoğunlaştı. İzmir iş dünyası yeni pazarlara fazla hevesli değildi. Latin Amerika şimdi çok doğru bir pazar. Türk müteşebbisler zaten diğer yerlerde zaten varlar. Yeni pazarlara girmek lazım ki, Türkiye'nin ihracat geliri yükselsin. Doğru bir projedir ve umarım yakın zamanda meyvesini verir.

MAÇIN ADRESİ GÜRSEL AKSEL OLUR”

TFF Başkanı İzmir'e milli maç müjdesi verdi. Adres Güzelyalı mı olur?

80'lerin sonlarına kadar milli maçların çoğu İzmir'de oynanırdı. Göztepe'nin stadını gördüğümde artık İzmir'in yeniden milli maç oynayacak bir stadının olduğunu düşünmüştüm. Böyle bir maçın adresi Göztepe Gürsel Aksel Stadı olur. Artık Atatürk Stadı ekonomik ömrünü tamamlamıştır. Orada alt lig maçları dahi oynanmamalıdır bence artık. İnşallah İzmir olarak bir an önce milli heyecanlara ev sahipliği yaparız.

YORUM EKLE