Demirel ve Özal'ın alternatifi deniliyor...

İyi Parti'nin sadece MHP tabanından değil, AK Parti ve CHP tabanından da oy alabilmesi, demokratik, laik sistemle sorunu olmayan merkez sağın toparlanacağı bir adres olabileceğini gösteriyor. 

Bu doğru bir tespit ama bir de iç kavgalar yaşanmasa... 

Çünkü İYİ Parti'de öyle bir süreç yaşanıyor ki, havada uçuşan laflar değil koruma zırhı ile donanımlı Meclis kürsüsünden, kanlı-bıçaklı kavgada bile söylenmeyecek kadar ağır!.. 

İYİ Parti'nin parti teşkilatından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın'dan söz ediyorum. 

Aynı partiye mensup iki milletvekili; Koray-Aydı Aytun Çıray arasındaki karşılıklı hakarete varan söylemler hiç hoş değil. 

Yakışmıyor...  

Nedeni ne olursa olsun; Koray Aydın'ın kendisine medya üzerinden en fazla eleştiriyi getiren İzmir Milletvekili Aytun Çıray'a hitap şekli kabul edilebilir olamaz. 

Parti içi mücadele de, kavga da seviyeli yapılmalıdır. 

Aydın'ın, Çıray'a söylediklerine bakar lısınız? 

"Sen bunun kongresine gitmemişsin, telefonuna çıkmamışsın, ayağına gelmemişsin. Aytun'cuğum sen bu kongreyi nasıl alacaktın yani?  

Partideki odana gelmezsin, seçildiğin günden beri İzmir'deki seçim bölgesindeki ilçelere dahi gitmedin.  

Adamlar feveran halinde. Kimsenin telefonuna çıkmıyorsun, medya üzerinden siyasal zemin hazırlıyorsun. Bu delege bunları biliyor, görüyor...  

Sonra diyor ki Koray Aydın oyun kurdu; işim yok da bir de seninle mi uğraşacağım? Seni tanıyorum zaten. Senin için oyun kurmama gerek yok, etkisiz elemansın ve yalan konuşuyorsun. 'Millet İttifakını ben kurdum' diyorsun. Bu ittifakı kuran Meral Akşener. Hakkaniyet denilen bir şey var..." 

Aydın'a hak verdiğim tek bir nokta var; anlıyorum ki Aytun Çıray, Koray Aydın'ın bardağına düşen son damla olmuş, bir yere kadar deyip patlama gereği duymuş... 

İYİ Parti sizce niye böyle birden bire karıştı? 

Bakın; AK Parti'nin 2002 seçimlerinde gösterdiği ve sonrasında devam ettirdiği başarıda merkez sağdaki oyların payı büyüktür. 

Merkez sağın AK Parti'ye kaymasında, Süleyman Demirel'in ve Turgut Özal'ın bölüştüğü merkez sağın sonraki liderleri Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz'ın aynı başarıyı gösterememiş olmaları önemli etkendir.  

Ve bugün; AK Parti'nin 18 yıllık iktidar sürecinin sonunda ulaştığı nokta ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tek karar verici olduğu, yürütme gücünü elinde bulundurduğu, parlamenter sistemin anayasal kuruluşlarının etkisiz kılındığı, yargı ve medya denetiminin devre dışı bırakıldığı bir noktadır.  

Ekonomide buhrana dönüşmüş bir kriz yaşananların tuzu-biberi olmuştur. 

Salgının daha ağırlaştırdığı ekonomik sorunları çözmek yerine hazine garantili yap-işlet-devret modeliyle hazine kaynaklarının kalıcı inşaat sektörüne aktarılması, enflasyonun yükseldiği, dövizin artması, işsiz sayısının zirve yaptığı, esnafın kepenk indirdiği böyle bir dönemde, Millet İttifakı bloğunun açık ara öne gecememesi, muhalefetin üzerinde durması gereken önemli bir konudur. 

KONDA'nın anketine göre AK Parti'nin oyları yüzde 36,7. MHP'nin oyları yüzde 10,6. CHP'nin oyları yüzde 21,6'ya düşerken, HDP'nin oyu yüzde 11,5 olarak yerini koruyor, İYİ Parti'nin oyları ise yüzde 14,8'e yükselmiş.  

Saadet Partisi, Büyük Birlik partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi dahil diğer partilerin toplam oy oranı yüzde 4,8. 

Bu tabloya göre Millet İttifakı'nın oyuna HDP de dahil edilirse yüzde 47.9'a ulaşıyor. Ancak diğer muhalefet partileri de eklenirse yüzde 52.7'ye yükseliyor.  

Görülüyor ki; Millet İttifakı ancak HDP'nin ve yeni kurulan muhalefet partilerinin de oyunu alabilecek bir cumhurbaşkanı adayı bulmak zorunda. 

Tabi iktidarı değiştirebilmek için de milletvekili seçimi için ittifak yapılması şart. 

Kolay değil... 

Ama başarılamayacak kadar imkansız da değil. 

Meral Akşener'in liderliğindeki İYİ Parti'nin yüzde 15 oy yüzdesine çok yaklaşması, iktidar değişikliği için İYİ Parti ile HDP'yi "anahtar parti" yapıyor. 

Nitekim, CHP'nin oyu düşerken İYİ Parti'nin oyunun artıyor olması, AK Parti'den ve CHP'den memnun olmayanların İYİ Parti'ye yöneldiklerini gösteriyor. 

Bir iktidar değişikliği için bu nedenle Akşener ve İYİ Parti'nin önemini arttırıyor. 

Daha önemlisi ise; 

İYİ Parti'nin sadece MHP tabanından değil, AK Parti ve CHP tabanından da oy alabilmesi, demokratik, laik sistemle sorunu olmayan merkez sağın toparlanacağı bir adres olabileceğini gösteriyor. 

Çünkü; Demirel ve Özal'ın oyları büyük ölçüde AK Parti'de kaldığı sürece Millet İttifakı'nın iktidar olması hem zor,hem de olanaksız. 

Bu nedenle İYİ Parti iç kavgalardan bir an önce arınarak yoluna devam etmek zorunda. 

Yani, hedef iktidarı devirip iktidar olmaksa, gerisi teferuat durumu... 

YORUM EKLE
YORUMLAR
M.Sancar Maruflu
M.Sancar Maruflu - 7 ay Önce

Usta Gazeteci HAMDİ TURKMEN'in goruslerine Ben de imzami basarim
.Cok dogru bir degerlendirme... Sahsen Ben bu yaziyi paylasacagim..
Hamdi Turkmen'i tesekkurlerimle kutluyorum...