Covid-19 ve Annelik

Annelik her daim zor iştir. Gebelikte karnındayken, doğururken zordur...

Doğar; bakarken, beslerken zordur. Büyür; ergen olur zordur... Ama her daim de bir o kadar tatlı, keyifli ve vazgeçilmezdir. Ama eminim ki şu sıralar daha sıkıntılıdır. Dünya ve ülkemiz çok ciddi bir durumla karşı karşıya. Belki de yüzyılda bir kez görülecek bir pandemi durumundayız.

Şu an  anne adaylarının ve yeni anne olmuş annelerin “Bu da bana denk geldi“ dediğini duyar gibiyim. Ne kadar endişeli ve stresli olduğunuzun farkındayım. Bu endişenizde oldukça haklısınız. Çünkü insanlık şu an bir bilinmez ile savaş halinde. Adı belli olsa da bu virüsün henüz tam bir tedavisi mevcut değil. Tedavi ve aşı için çalışmalar devam ediyor. Tabiki mevcut elimizde var olan tedaviler deneniyor. Üstelik de başarı durumu mevcut. Peki hamileysek veya emziriyorsak biz ne durumdayız? Bulaşırsa neler olacak? Sizleri bu konuda biraz aydınlatmak isterim.

Yapılan tüm araştırmalarda gebeliğin son 3 ayının daha riskli olduğunu belirtilmiştir. Şu ana kadar görülen vakalarda bebekte sakatlık durumu oranının arttığı belirtilmemiş, bununla birlikte düşük, erken doğum, preeklemsi, ölü doğum veya doğum sonrası bebek ölümü, yine doğum sonrası kanama riski artışı olduğu bildirilmiştir. Bu durumlar göz önüne alınarak  anne adayları sizler doktor kontrollerinizi ihmal etmeden ama önlemlerinizi alarak kontrollerinize gitmeye devam etmelisiniz... Zaten çoğunuzun kontrolleri randevulu olduğu için hastanelerde uzun uzun beklemek zorunda değilsiniz. Üstelik hastaneler de bu konuda ciddi önlemler almış durumdalar. Sizler dışarı çıkarken maskelerinizi takarak, mümkün mertebe dışardayken hiç bir yere dokunmayarak, dokunursanız ellerinizi varsa su ve sabun ile yıkayarak yoksa bir dezenfektanla ellerinizi temizleyerek kendinizi koruyabilirsiniz. Eve geldiğinizde duş alıp veya elinizi yüzünüzü su ve sabun, kıyafetlerinizi 40 derecede yıkayarak, mont ve çantanızı bir süre dışarıda bekleterek temizliğinizi sağlayabilirsiniz. Ama bunların dışında en önemlisi mümkün olduğunca evde kalmak ve kimseyle temas etmemektir. Bebeğinizi ve kendinizi karantinaya almaktır. Gebeliğiniz boyunca ve sonrasında eve ziyaretçi kabul etmemek ve kimseyi ziyarete gitmemek çok çok önemli. Bu karantina sürecinde sağlıklı beslenmek ve sağlıklı bir uyku düzeni de çok önemli. Gün içerisinde egzersiz yapmak da sizi rahatlatacaktır.

Olası bir ateş yüksekliği, öksürük, nefes darlığı veya gribal bir durumunuz olursa mutlaka yine tüm önlemlerinizi alarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Bu durumda yapılan testlerin size ve bebeğinize herhangi bir zararı yoktur. Zaten hamile olduğunuz için yapılacak her şeyde bu konu göz önünde bulundurulacaktır. Aynı şekilde bir tedavi durumu söz olursa yine yapılacak ilaçlar size ve bebeğinize zarar vermeyecek şekilde belirlenecektir. Çin'de corona virüs pozitif olan bir annenin bebeği negatif olarak dünyaya gelmiştir. Bunlar bizim için sevindirici haberlerdir. Biz enfekte isek bebeğimiz yüzde yüz enfektedir demek doğru değildir.

Tüm bu durumlar emziren anneler için de geçerli. Corona virüs ile ilgili çin tıbbi kılavuzları emziren ve enfekte olmuş annelerin en az 2 hafta süre ile bebeklerinden izole edilmesini savunurken, ABD hastalık kontrol ve önleme merkezi (CDC) annenin bulaşma temelli semptomları gerileyene kadar bebeğinden geçici olarak izole edilmesinin düşünmesini fakat bunu anne ile sağlık çalışanlarının işbirliği içerisinde riskleri ve yararları konuşularak karar verilmesi gerektiğini de söylemektedir. Çünkü anne ile bebek için 2 hafta gibi bir izolasyon sürecinin uzun olduğu düşünülmektedir. Bu durumun emzirmeyi olumsuz etkileyeceği gerçeği unutulmamalıdır. Bu noktada gerekli önlemleri alarak annemiz isterse bebeğini emzirmeye devam edebilir. Emzirmeye devam edecekse annemiz her emzirme öncesinde ve sonrasında ellerini su ve sabunla yıkamalı, maskesini takarak emzirmeyi gerçekleştirmelidir. Eğer anne sütünü bir pompa ile sağarak veriyorsa pompanın ve biberonun temizliğine dikkat etmelidir. Yine sağım öncesi anne el temizliğine ve maske takmaya özen göstermelidir.

Bu süreçte çocuk isteyen ailelerin bu planlarını biraz ertelemesi çok sağlıklı olacaktır. Aynı şekilde eğer aile infertilite (kısırlık) tedavisine başlamadıysa bunu da ertelemesi uzmanlarca önerilmektedir.

Bir diğer önemli konu ise bu dönemde bebeklerin aşılanması. Aileler bu konuda da oldukça endişeli. Ertelenmeli mi yoksa yapılmalı mı? Kafaları oldukça karışık. Bu dönemde çocuk doktorlarıyla ve aile hekimleriyle  iletişim halinde olarak aşılarını ertelemeden yaptırabilirler.
Zor günler geçirdiğimiz bu günlerde evde kalın sağlıcakla kalın.

Sevgilerimle

YORUM EKLE