Bu pazar seçim olsa; İzmir'in tercihi?

İzmir'de pandemi öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında, önemli siyasal gelişmeler yaşandığı ortaya çıktı.

Ayrıntılara girmeden özeti şu:

İzmir'in Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tercihi; Mansur Yavaş ve Meral Akşener.

Kentteki 4 seçmenden biri Muharrem İnce'nin 'Memleket Hareketi'ne destek veriyor. Ancak AK Parti'ye alternatif olarak düşünülmüyor.

*

Araştırmayı İzmir merkezli İntegral Araştırma Şirketi yaptı, sonuçları da yerel siyasetin duayeni olarak bilinen şirketin Genel Koordinatörü Ümit Yaldız açıkladı ve değerlendirdi.

*

İzmir'in 16 ilçesinde bin 365 kişiyle telefonla görüşülerek yapılan yeni araştırma ile "Pandemi öncesi ve sonrası İzmir'in ülke siyasetinde öne çıkardığı aktörler ile partilerin anlamlı şekilde değiştiği ortaya çıktı.

"Siyaset sahnesinde özellikle de Cumhurbaşkanlığı senaryolarında Millet İttifakı cephesinde iddialı aktör sayısı artmıştır" dendi.

*

İlginç bir sonuç şu: Pandemi öncesi, Şubat ayında yapılan araştırmada vatandaşın gündeminde ilk sıralarda işsizlik ve ekonomik sorunlar vardı. Bu sorun bugün yüzde 60 oranında artmış görünüyor.

Bu soruna yanıt; muhalefet cephesinde yüzde 70'leri bulurken, AK Parti seçmen tabanında da yüzde 50'ye dayanmış durumda.

*

CHP açısından bakıldığında durum pek iç açıcı değil.

Türkiye'nin sorunlarını AK Parti çözer diyenlerin oranı hala yüzde 32.

CHP çözer diyenlerin oranının yüzde 18,8 olması, CHP'li diğer seçeneklerle birlikte toplamda yüzde 31.6'ya ancak ulaşabilmesi, yıllarca muhalefetin kalesi muamelesi gören İzmir'deki siyasal umutsuzluğu gözler önüne seriyor.

*

Türkiye'nin mevcut sorunlarını AK Parti iktidarının çözebileceğine inanıyor musunuz sorusunda katılımcıların yüzde 62'sinin hayır, yüzde 32'sinin evet yanıtı vermesi, İzmir'de pandemi öncesine göre 'evet' cevabında az da olsa oransal artış yaşandığını ortaya koyuyor.

*

Türkiye'nin sorunlarını AK Parti hükümeti çözemez diyen yüzde 61,7'ye yöneltilen;

"Peki, ülkenin sorunlarını hangi parti ya da partiler çözebilir?" şeklindeki soruda katılımcıların yüzde 53'ü 'hiçbiri', yüzde 5,7'si ise "fikrim yok" cevabı verdi.

Bu soruya ilişkin detaylar şöyle;

"Ülkenin sorunlarını CHP çözer" diyenlerin oranı yüzde 18,8, CHP-İYİ Parti birlikte çözer diyenlerin oranı ise sadece yüzde 8,3.

*

CHP'Şubat 2020'ye göre bu toplamında %1 c*ivarında arttığı saptanmıştır. İyi Parti ve İyi Partili seçenekler toplamının ise %16'yı bulduğu görülmüştür.

*

Ve Cumhurbaşkanlığı...

İzmir'in siyasi algı ve tercihlerinde pandemi öncesine göre en çok 2023 Cumhurbaşkanlığı senaryoları ve Muharrem İnce, Meral Akşener gibi isimlere yönelik kanaatlerde değişiklik gözlendi.

Ümit Yaldız; "Salgın öncesinde bu alanda rakipsiz olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tercihi, an itibariyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a kaymış görünüyor. Kent merkezinde İmamoğlu'nun önünde performans sergileyen Yavaş, 'kararsız ve oy vermem' cevaplarında da öne çıkıyor. Öte yandan altı ay öncesine göre Muharrem İnce ve Meral Akşener yanıtlarında da ciddi artışlar söz konusu" dedi.

*

İntegral'e göre;

Katılımcıların yüzde 40,1'i Millet İttifakının adayının kim olması gerektiği konusunda "ketum" kaldı.

Yüzde 59,6'sı 19 farklı kişinin ismini ifade etti.

"Fikrim yok" cevabından sonra en yüksek tercih yüzde 13,9 ile Ekrem İmamoğlu,

Yüzde 13,2 ile Mansur Yavaş,

Yüzde 13,2 ile Muharrem İnce ve;

Yüzde 8,4 ile Meral Akşener oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu diyenlerin oranı yüzde 4.7 'de kaldı.

*

Kadınlar'ın tercihi Ekrem İmamoğlu olurken, erkekler Muharrem İnce'yi tercih etti.

Bu soruya, 19 farklı kişinin ismini veren katılımcıların yüzde 0,7'si de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ismini dillendirdi.

*

Millet İttifakının adayı olmaları halinde oy verip vermeyecekleri isimler sorulduğunda ise; en yüksek oranda "oy vermem" cevabı Abdullah Gül ve Ali Babacan ismine idi.

*

Peki, bu pazar seçim olsa İzmir'in tercihi?

İntegral'in raporuna göre; pandemi öncesine göre İyi Parti ve lideri Meral Akşener'in siyasi ibresi önemli ölçüde artmış durumda.

Özellikle kent merkezlerinde CHP aleyhine büyüdüğü gözlenen İYİ Parti, "Bu Pazar Genel Seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz" sorusunda İzmir'de yüzde 12'leri aşmış görünüyor.

Yeni kurulan partilerden Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi için İzmir'de kayda değer bir oran ölçülemezken;

Ali Babacan'ın Deva Partisi'ne destek ise yüzde 1'e yakın.

*

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra 24 Haziran 2018 sonuçlarıyla kıyaslandığında AK Parti oylarında yüzde 3 civarında bir düşüş gözlenirken CHP'nin de yüzde 2 oranında oy kaybettiği ortaya çıktı.

İzmir'de oyunu artıran tek parti İYİ Parti oldu.

*

Muharrem İnce olayını gelince;

Memleket Hareketi belli ki kafaları karıştırmış.

Ortak görüş İnce'nin olası partisinin CHP tabanını ikiye bölebileceği yönünde.

Muharrem İnce'nin 4 Eylül'de başlattığı "Bin Günde Memleket Hareketi"ni onaylayıp, bir parti kurması halinde destek verip vermeyecekleri de soruldu.

Yaldız'ın değerlendirmesi şöyle:

" Memleket Hareketi önderi Muharrem İnce, İzmirli 4 CHP seçmeninden birinin onayını almış görünüyor.

CHP'yi böler mi? sorusu da benzer bir tabloyu karşımıza çıkarıyor. Çünkü İnce'nin; CHP'li seçmenin yüzde 25'ini ikna ettiğini ve yüzde 30'unun da kafasını karıştırdığını gördük.

Siyasal çapraz analizde kendisine kapılarını kapatan CHP'lilerin toplamda yüzde 50 gibi olması, Muharrem İnce'nin İzmir'deki CHP tabanını yarı yarıya etkileme ihtimali olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Ayrıca İyi Parti tabanından aldığı destek de önemli bir boyutta."

*

"Muharrem İnce parti kursa oy verir misiniz?" sorusunda ise katılımcıların;

Yüzde 14'ü "oy veririm";

Yüzde 28 "belki oy veririm" derken;

Yüzde 57'si "oy vermem" ve "kesinlikle oy vermem" cevabını vermiştir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim Yüncü
İbrahim Yüncü - 13 ay Önce

Analizin çok doğru, tamamen katılıyorum. Ancak halkın yorumları o günlük. Çünkü en basit bir vaka 'da görüşler değişiyor.
Benim şahsi fikrim. Meral Akşener yükselen bir yıldız. güven veriyor. Siyasette kalmalı yani partinin başında kalmalı. C.başkanlığına oynarsa o parti dağılır düşüncesindeyim. Mansur Yavaş'a gelince Cumhurbaşkanlığı için ilk isim o olmalı. İkinci isim kim olur denir ise. yine Mansur derim..!