Bir bayram hikayesi

Bir bayram sabahıydı. Hangi seneyse artık ilkbaharın son günleriydi. Evimizin balkonundan baktığımda, o sabah babamın yanında , evin karşısındaki parkın demir parmaklıklarına sıkıca bağladığı bir koyun görüyorum. Bir kaç komşu daha aynı halde laflıyorlar. Yaşasın ! Üzerime alelacele bir şeyler giyip hemen koyunu sevmeye gidiyorum. Ne güzel mahalle cıvıl cıvıl hemen herkesin koyunu var ama en güzeli bizimki! Baba diyorum bunun adı kıvırcık olsun babam gülümsüyor. Koyunumuzu güzel otlarla beslemek için , yan mahallelerdeki parklara koşuyorum. Ay şu güzel otlardan da yer, çiçek yer mi acaba ? Tekrar babamın yanına koşturup soruyorum . Baba yer kızım diyor. Tamam o zaman en güzel otları çiçekleri yedireceğim ben kıvırcığıma ! Bir iki okşadıktan sonra tekrar civardaki parklara bahçelere dalıyorum. 

Benim için bayram yeni ayakkabılar yeni kıyafetler demekti. Sabah babam bayram namazından gelmeden önce kahvaltı hazırlanır, sonra kurban kesilir, o etler , geliri düşük ailelere dağıtılırdı. 

Sabahleyin coşa coşa uyanan, Ayşecik kılıklı ben, öğleye doğru  annemin ve ablamın telaşıyla nedenini anlayamadığım bir strese girerdik .
Parkta kıvırcığıma çiçek ve ot toplayan ben ,kan ter içinde babamın yanına vardığımda kıvırcığın kafası kesilmişti. Kesileceğini biliyordum tabii  sanırım  beş ya da altı yaşlarındaydım.bari bir güncük sevseydim onu! Bu yaşa kadar gelip bunları hala anlatıyorsam ciddi bir travma yaşamışım demek ki..

Kurban bayramında öğleye doğru babam hep sinirli gelirdi. Sonraları anladım babamı kan tutarmış koyun kesildikten sonra. Annem ve ablamı babamın karşısında titreten konu oymuş. Yoksa babam çok sevecen ve neşeli bir adamdır.

Küçük kız travmalı, baba sinir stres içinde, anne ve abla tedirgin , kıvırcık parça halinde poşetlerde, yeni kıyafetlerimizle el öpmeye ve kıvırcığın parçalarını dağıtmaya giderdik. 

Kıvırcığın kavurmasını ye diye burnuma sokmalarını anlatmıyorum bile..
Günün sonu, arabada ,sabah mutlu uyanan çocuğun  ,el öpmek istemiyorum artık eve gidelim  isyanları ve hısım akraba dolaşmaktan yorgun anne ,abla , açlıktan sinir içinde  olan baba..
Ne diyeyim , nerden o eski bayramlar diyemeyeceğim ben! 
Tavsiyem
Bu bayram sevdiklerinizle tadını çıkarın, 
bağışlarınızı da travmasız stressiz yapın.
Mutlu Bayramlar..

YORUM EKLE
YORUMLAR
Haluk akçiçek
Haluk akçiçek - 2 yıl Önce

Akıllı ve zeki bir kuz olduğunu biliyordum

Sümru Yılmaz..( primadonna)
Sümru Yılmaz..( primadonna) - 2 yıl Önce

Seninle aynı duyguları paylaşıyorum Gamze ' m...Aslında kurban bayramını hiç mi HİÇ SEVMEM...YÜREK SEVGİMLE...