Babalar Gününüz Kutlu Olsun

“Görmememiz yaşanmadığı anlamına gelmez” Bu cümle duyduğum anda, İşte dedim!!!.. Duymadığınız hayatları sizlere aktarmak için bir neden…

Aktarmak istediğim konu babalar günü dolayısıyla BABALAR VE KIZLARI…  

Babalar ve kızlarının arasında görünmez bir bağ vardır. İlk aşklarıdır BABALAR kızları için… Onun sevgisi ve güvenini hissetmek ister. Oysa anlatacağım gerçek hikayede durum olması gerekenden farklı…

Baba, evlilik ve çocuk sorumluluğu alamayacak derecede sorumsuz ve alkol bağımlısıdır. Ailesinin sağladığı ev, arazi ve para ile geçinmekte, her gece aldığı alkolün derecesini artırmakta, başıboş bir yaşam geçirmektedir. Eşinin ekip biçtiği ürünleri satarak elde ettiği gelire bile göz koymakta, eşini gece yarıları evden kovarak  dövmekte, biri 16 diğeri 6 yaşındaki kız çocuklarına şiddet uygulamaktadır. 

Yaşamı zorluklarla dolu anne kansere yakalanır ve hastanede yaşam savaşı verirken bile eşi ihtiyacı olan ilaçları almamakta, büyük kızını “lütfen baba annemin ilacını al, bize para bırak” diye yalvartmaktadır. Alkol peşinde koşan baba hastaneye geldiğinde anne vefat etmiştir. Liseye devam eden büyük kızını okuldan almakla tehdit eden baba, ailesinden kalan ciddi mal varlığını satarak tüketmekte, kızlarına baskı uygulamakta, annelerinden kalan maaşı alkole harcamaktadır. Üniversiteyi kazanan büyük kız üvey babaannesinin himayesine alınmış, henüz 7 yaşındaki küçük kızsa teyzesi tarafından yetimhaneden alınarak büyütülmeye başlamıştır. 

Üniversite bittiğinde üvey babaannesi de vefat eden büyük kız çalışmaya başlar, hemen bir ev kiralayarak zor şartlarda liseye devam eden kız kardeşini de yanına alarak yeni bir hayat kurar. Sokaklarda yaşayan babasının borçları nedeniyle tutuklandığını öğrenen genç kız bulur buluşturur, borçları ödeyerek babasını hapishaneden kurtarır. Ancak bir türlü babasını kurtaramaz. Alkol bağımlısı baba, çevresindeki yanlış kişilerin kurbanı olmuş, elinden alınan vekaletname sonucunda trilyonlarca liralık mal varlığının satılarak yok olmasına, sokaklarda yaşarken izmarit toplayan berduş bir kişiye dönüşmüştür. Kızlarının nasıl ve hangi şartlarda büyüdüğünü düşünmeden annelerinden kalan maaşı bile alan baba nedeniyle küçük kız okuluna zor şartlarda yazılabilmiş, velayeti babasında olduğu için pandemi döneminde aşı bile olamamıştır. 

Bir gün büyük kıza anneleriyle yaşadıkları evin ve arazinin satılmak üzere olduğu bilgisi gelir ve büyük kız harekete geçer. Yaşamlarındaki son hayalleri de ellerinden alınmak üzeredir. Satılamaz şerhini babasının alkol bağımlılığı neticesinde ruh sağlığının yerinde olmadığı gerekçesiyle almıştır. Olay yargıya taşınır ve süreç başlar. Baba duruşma salonuna sağlıklı ve düzgün bir şekilde gelerek akli melekelerinin yerinde olduğunu iddia eder. Üst mahkemede karar bozulur ve psikologtan bilirkişi raporu istenir.  

Gerekli incelemeler sonucunda toplumsal değerler açısından da bakıldığında çocuklarının annesinin hastalığına kayıtsız kalarak, hastane sürecindeki ihtiyaçlarını gidermeyip eşinin vefatından sonra çocuklarının bakımını üstlenmeyen, eşinin vefat aylığını kullanarak çocuklarına ait olan kısmını çocuklarıyla paylaşmayan bir baba vardır. Ebeveynlerinden kalan mal varlığını satıp gece alemlerinde arkadaşlarıyla bitiren, evsiz olarak yaşarken sokaklardan izmarit topladığı belirtilen, eşi yaşarken ciddi şekilde şiddet içerikli davranışlara sahip olan ve alkol etkisiyle vekalet alınabilen, biri reşit olmak şartıyla diğeri 14 yaşında olan iki kız çocuğunun büyürken bile herhangi bir sorunuyla ilgilenmeyip kendi haline terk eden bir babanın ruh sağlığının kabul edilebilir sınırlar içinde olamayacağı kanaatine varılır.

Kendine güvenli, yaşamındaki sorunlara olağan sınırlar içerisinde yanıt verebilen, bilinçli ve sağlıklı aile yapısı kurabilen, gelecek nesiller için babalarla kızlarının arasındaki bağın önemi ortada…. PEKİ SİZCE????

YORUM EKLE