Atatürk Kültür Merkezi (AKM) kurtuldu mu?

Aklın yolu birdir ve o da tektir. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de o tek olan "akıl" ile, günlerdir İzmir gündemini meşgul eden ve  tartışılan yeni İl Emniyet Binası konusuna önceki gün son noktayı koydu. 

Valimiz Koşger'in koyduğu son nokta, aynı zamanda Konak'taki Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi; AKM'nin de kurtuluşu oldu. 

Vali Yavuz Selim Koşger, Emniyet Müdürlüğü'nün, Şehitler Caddesi-Halkapınar Kavşağı'nda atıl vaziyette çürümeye terk edilen eski Sümerbank binalarının yıkılarak yerine İzmir İl Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinin inşa edileceğini açıkladı. 

Ancak, "müjdeler olsun" demek için "erken mi acaba?" demek geliyor içimden. 

Çünkü;  9 Eylül Gazetesi'nden Murat Ervin bugünkü yazısında ilginç bir ayrıntı ile ortada hakim olan belirsizliği Emniyet Müdürü Mehmet Şahne'nin açıklamalarıyla paylaştı. Evrim'in 9 Eylül'deki yazısı şöyle: (Bu içerik Dokuz Eylül Gazetesi'nden alıntılanmıştır.)  

"Halkapınar'da 6 katlı ve 90 bin metrekarelik kampüs tarzında bir bina yapıyoruz. Binanın yapılması için gerekli bütçe ayrıldı. Fakat binanın inşaatına başlanması ve tamamlanması 1-2 seneyi bulacak. Bu alanın tarihi bir dokusu olması nedeniyle yapılacak çalışmalar için farklı kurum ve kurullardan da izin alma süreçleri devam ediyor. Kampüs şeklinde düzenlenecek bu alanda Emniyet'in kentte farklı noktalarda hizmet veren dağınık yapısından da vatandaşımız kurtulacak  diye konuşmuştu. Binanın görsellerinin de paylaşılmasına karşın bina tamamlanana kadar Emniyet'in AKM'de hizmet vermeyi planlayıp planlamadığı sorusu ise netlik kazanmadı..." 

NELER YAŞANDI? 

Bildiğiniz gibi, 30 Ekim 2020'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde hasar gören İzmir İl Emniyet Müdürlüğü binası için yeni yer arama çalışmaları başlatılmıştı.  

Yeni binanın Konak'taki Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'ne yıllık 200 bin lira kira bedeliyle yapılacak tadilat sonrası kullanılacağı 9 Eylül Gazetesi Murat Ervin tarafından yazıldı ve sonrasında da kentin birinci gündemi haline geldi ve AKM gibi İzmir'in önemli ve tarihsel kültür merkezinin İl Emniyet Müdürlüğü'ne verileceği kentin dinamikleri tarafından, "Kültür merkezi polis müdürlüğü olur mu?" sözleriyle eleştirildi. 

Nitekim son olarak İYİ Parti İzmir Milletvekili, Genel Başkan Meral Akşeher'in danışmanı Dr. Aytun Çıray, 42 yıl önce açılışının yapıldığı günden bu yana yüzlerce kültür ve sanat faaliyetine ev sahipliği yapan Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nin 5 yıllığına Emniyet Müdürlüğü'ne kiralanacak olmasına tepki göstermiş, şöyle demişti: 

"İzmir'in Türkiye medeniyetinin kalesidir. Polisimizin ihtiyacı olan bir bina için kolaylıkla başka bir çözüm bulunabilecekken İzmir'in çok önemli bir milli servetinin bu amaçla polis merkezine dönüştürülmesinin altında art niyet aranması gerekir. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul AKM uzunca bir süre ihmal edildi, tartışıldı ve yıkılmak istendi. 2016 yılında Melih Gökçek Ankara AKM metro durağının durak isminden Atatürk'ü kaldırdı, hatta AKM'yi yıkmak istediği kamuoyuna da yansıdı. Şimdi de İzmir AKM'ye sıra geldi. Bu iktidarın Atatürk ismine alerjisi olduğu gibi, Cumhuriyet döneminin ve sonrasının bütün kültürel mimarilerine, operaya, tiyatroya ve sanatın diğer tüm bileşenlerine karşı da bir alerjisi olduğu açık. Gelişmiş ülkeler kendi tarihi kültürel yapılarını muhafaza edebilmek için çok ciddi restorasyon ve koruma çalışmaları yaparlar. Sydney Opera Binası'nın, Milano La Scala'nın, Rio de Jenario Cidade das Artes'in tüm dünyada bilinen kültür ve sanat sembolleri olması tesadüf değildir. Polisimiz de, İzmirliler de en iyisini hak ediyor.  İzmir'in en eski kültür merkezlerinden birinin Emniyet Müdürlüğü yapılarak bir kamu kurumuna dönüştürülmesi aynı zamanda polisimizin de şanına uygun olmayacaktır..." 

Benzer bir açıklamada CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel'den geldi. Sertel, "bu karardan vazgeçin, aksi Türkiye'nin çağdaş kenti İzmir'e ihanettir" dedi. 

Sonrasında da başta Mimarlar Odası olmak üzere sivil toplum kuruluşları bu projeye karşı çıkmışlardı. 

Not: Tam yazımı bitirdim, İzmir Valisi Köşger'in basın toplantısından haber geldi. Gzeteci arkadaşların AKM'nin geleceğiyle ilgili sorduğu soruya Vali Köşger, "Emniyetimiz ile Ege Üniversitesi Rektörlüğü arasında bir görüşme oldu. Emniyet için daha uygun bir bina bulduğumuz takdirde oraya değil oraya taşınacağız. Burada bir bardak suda fırtına koparmaya gerek yok." diye AKM ile son noktayı koydu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut Ak
Mesut Ak - 1 yıl Önce

Çok ACI ..