Aralıklı oruç nedir? Kimler yapmamalı?

Merhaba sevgili Ben Haber okuyucuları, sizlere son dönemlerde herkesin merak ettiği ve uygularken kilo vererek motive olduğu bir beslenme tarzından bahsedeceğim. Aralıklı Oruç’u bu kadar popüler yapan nedir sizce? İnsanlar genelde günlük aldığı kalori miktarını kısıtlayınca kilo vermeye başlar ve kilo verdiren beslenme tarzları her zaman merak konusu olmuştur. Kilo verdikten sonra o kiloyu korumak da çok önemlidir. Böylece kalori kısıtlamasının olduğu diyetler yaptıktan sonraki süreçte beslenmemizde sağlıklı besinler tercih ederek kaybedilen kilolarımızı geri almamayı başarabiliriz. Son dönemlerde herkesin bir şekilde uygulamaya başladığı ve kişilerin kısıtlı kalori miktarlarıyla beslenip kilo vermelerine yardımcı olduğu için çok popülerlik kazanan Aralıklı Oruç hakkında konuşmak istiyorum. 

Aralıklı Oruç Nedir?
Aralıklı oruç herkesin bildiği Akdeniz tipi olan üç ana öğün, üç ara öğün beslenmenin aksine belirli bir süre yiyecek ve içecekten kaçındığımız bir beslenme şekli. Aralıklı Oruç’u diğer diyetlerden ayıran özellik besin tüketimi ve zaman sınırıdır. Bu diyette hangi besinin tüketileceği değil, o besinlerin ne zaman tüketilmesine karar veriliyor olmasıdır.

Son dönemlerde çok popüler olan bu diyet yaklaşımının da farklı birçok türü var. Bu yazımda Aralıklı Oruç türlerine de yer vermek istedim. Aralık Oruç’un üç türü bulunur; alternatif gün orucu, modifiye oruç diyeti ve zaman kısıtlı beslenmedir.

1.    Alternatif Gün Orucu (Eat-Stop-Eat):
Ye-Dur-Ye orucu olarak bilinen bir gün boyunca kısıtlı kalori miktarlarıyla (500-600 kalori) beslenirken, ertesi gün veya gün aşırı olacak şekilde 24 saat boyunca aç kaldığımız ve su dışında hiçbir besin tüketmediğimiz bir oruçtur. Bu oruç tarzı kalori kısıtlamasının ve aç kalınan zamanın uzun olmasından dolayı yeme bozukluğuna neden olabilir. Kişilerin bu tarz beslenmeyi sürdürmesi de kolay ve sağlıklı olmayabilir.

2.    Modifiye Oruç Diyeti (5:2 Metodu):
Bireyler haftanın 5 günü kalori kısıtlaması olmaksızın normal beslenme düzenine devam ederken, haftanın ardışık olmayan 2 günü sınırlı kalori ile beslenir. Sınırlı kaloriyle beslenmenin olduğu günlerde kadınlar günlük en fazla 500 kalori, erkekler de günlük en fazla 600 kalori alacak şekilde beslenmeleri düzenlenir. Aralıklı Oruç’un bu beslenme türünü yapmayı düşünüyorsanız kalori kısıtlaması olan günlerde ister tek öğün olarak, isterseniz 2-3 öğünde besin tüketimi olabilir.

3.    Zaman Kısıtlı Beslenme (16:8 Metodu):
En çok bilinen ve Aralıklı Oruç dediğimizde akla ilk gelen besleme şeklidir. Gün içerisinde 16 saat aç kalınır ve 8 saati beslenme açısından serbesttir. Örneğin sabah kahvaltısını saat 10.00’da yapan bir kişiyseniz, akşam saat 18.00’de de son öğününüzü yapmalısınız. Ertesi gün sabah 10.00’a kadar su haricinde bir şey tüketmemelisiniz. Sabah kahvaltıdan akşam yemeğine kadar geçen 8 saatlik zaman diliminde ise kalori miktarı düşük su, soda, çay, bitki çayları, şekersiz filtre kahve ve Türk kahvesi tüketilebilirsiniz. Ancak 8 saat beslenmenin serbest olduğu zaman diliminde atıştırmalık tarzı ara öğünler yapılmamalı. Çay tüketecekseniz, tercihinizi bitki çaylarından yana kullanabilir hatta yağ yakımına ve metabolizmayı hızlandırmasına destek olabilmek için yeşil çay tercih edilebilirsiniz.

Aralıklı Oruç’un vücudumuza etkisi nelerdir?
●    Vücut yağ oranında ve insülin seviyelerinde azalma,
●    Kan basıncı seviyelerinde azalma,
●    İyi kolesterol olan HDL seviyelerinde artış, kötü kolesterol olan LDL seviyelerinde azalma,
●    Metabolizmayı hızlandırması nedeniyle sağlık ve yaşlanma üzerine olumlu etkisi,
●    Gece yeme ataklarının önlenmesi,
●    Kalori kısıtlanması nedeniyle insülin direnci üzerinde olumlu etkileri vardır.

Aralıklı Oruç’un yan etkileri nelerdir?
●    Diyabet ilacı kullanan kişilerde kan şekerinin düşmesine bağlı bayılmalara,
●    Zaman ve besin açısından kısıtlı beslenmenin su tüketimini de azaltmasına,
●    Baş dönmesi, mide bulantısı, uykusuzluk ve dikkat eksikliğine neden olabilir.

Peki Aralıklı Oruç’u kimler yapmasın?
●    18 yaş altı çocuklar
●    Hamileler ve emzirme dönemindeki kadınlar
●    Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastası olanlar kişiler
●    Yüksek tansiyon ve kalp ilacı kullanan bireyler
●    Düşük tansiyon hastaları

Küçük bir tavsiye…
Bir diyetisyen olarak Aralıklı Oruç beslenmesini her bireye uygun olduğunu düşünmüyorum. Çünkü tek bir beslenme tarzının sağlık açısından faydalı olabilmesi mümkün görünmüyor. Sağlıklı beslenme dediğimiz kavram kişinin yaşına, boyuna, kilosuna, hastalık durumuna, yaşam tarzına, kültürel değerlerine ve sosyo-ekonomik durumuna bağlı farklıklara göre değişir. Bu yüzden internet üzerinde bulduğumuz hazır beslenme listeleri de bu sebeple her kişiye uygun değil. En sağlıklı olan beslenme tarzı diyetisyenlerin kişiye uygun diyet listeleri hazırlamasıyla mümkün olur.

Sağlıklı kilo vermek istiyor, kaybedilen kiloları geri kazanmak istemiyorsak sağlıklı beslenmeliyiz. Nasıl sağlıklı besleniriz? Doymuş yağ içeriği yüksek besinler tüketmemek, öğün atlamamaya özen göstermek, sebze ve meyve tüketimini taze, mevsimine uygun olacak şekilde tüketmek, işlenmiş ve paketli gıdalardan uzak durmak, rafine şeker olarak adlandırılan basit karbonhidratlar tüketmeyip, karmaşık karbonhidrat gurubu olan yulaf, tam buğday, çavdar, tüketiminin fazla olduğu ki bu günlük lif alımımız için önemli, süt ve süt ürünlerinden yeterli miktarda tüketmek, protein olarak da kırmızı ve beyaz eti derisiz, yağsız olacak şekilde tüketmek sağlıklı beslenme için uygun olabilir.

Unutmayın ki bir şekilde kilo verebilirsiniz ama her beslenme şeklinin veya diyet modelinin herkeste olumlu sonuç vermesi bekleyemezsiniz. 

‘Ama ben yine de Aralıklı Oruç yapacağım’ diyorsanız, eğer sürdürülebilir olduğunu düşündüğüm oruç; 16:8 metodudur. Çünkü aç kalınan zamanın büyük bir bölümü uykuda geçer. Gün içerisinde beslenmenize adapte etmeniz daha basittir.

Sonuç olarak baktığımızda;
Aralıklı Oruç üzerine günümüzde güncel çalışmalar mevcuttur. Fakat insanlar üzerinde etkileri için daha çok gözlem yapmaya ve çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden bir uzmandan destek almanız çok önemlidir.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sıla Aydemir
Sıla Aydemir - 1 ay Önce

Ellerinize sağlık çok bilgilendim gerçekten

Sinem Gültekin
Sinem Gültekin - 1 ay Önce

Gizem Hanım bilgi için teşekkürler.

Melike Koçyiğit
Melike Koçyiğit - 1 ay Önce

Çok merak ettiğim bir konuydu, bilgilendirici bir yazı olmuş çok teşekkürler.

Dilek Kesan
Dilek Kesan - 1 ay Önce

Çok faydali ve cok aciklayici olmus gercekten, yazilarinizin devamini bekliyorum. Tesekkur ederim.

Buse İnanlı
Buse İnanlı - 1 ay Önce

Gayet başarılı onca bilgi kirliliği karşısında böyle bilgilere ihtiyacımız var. Teşekkürler

Özlem maden
Özlem maden - 1 ay Önce

Çok faydalı bir bilgilendirme olmuş Gizem başarılarının devamını dileriz

Ömür İlhan
Ömür İlhan - 1 ay Önce

Bilgilendirici bir yazı olmuş. Aralıklı oruç çok moda son günlerde ama tam olarak bilgisi olmadan herkes yapmaya kalkışıyor. Bu yazıyı okuyunca bana göre bi beslenme düzeni olmadığını anladım. Teşekkürler bilgiler için.

SENİHA ÇOBAN
SENİHA ÇOBAN - 1 ay Önce

Verdiğiniz bilgiler harika kesinlikle denemem lazım elinize emeğinize yüreğinize sağlık teşekkür ederiz