Ananas ve Bromelin

Merhaba Ben Haber okuyucuları. Bugün sizlere ananasın içerisinde bulunan sağlık açısından faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bromelin enziminden bahsedeceğim. Ananas oldukça lezzetli ve sağlıklı bir tropikal meyvedir. Son zamanlarda ödem attırıcı özelliğiyle diyetlerin gözdesi olan ananas, içerisinde bulunan bromelin enziminin faydaları sayesinde tüm algıları değiştirdi. Peki bromelin nedir ve faydaları nelerdir? İşte haberimizde…

Bromelin nedir?
Bromelin, ananas meyvesinde bol miktarda bulunan, proteinlerin sindirimini yapan enzimlerin bir karışımıdır. Sindirim için büyük bir öneme sahip olan bromelin; enflamasyon (iltihap) giderme amacı ile de kullanılmaktadır. Eski dönemlerden beri insanlar tarafından bitkisel bir ilaç olarak kullanılan bu enzim ayrıca kozmetik ve et sektöründe de sık sık kullanılmaktadır.

Bromelin’in Faydaları
Gerçekten mucize olan bromelin enziminin bize sunduğu faydalara birlikte bakalım istiyorum.

-Kanseri önler
Ananas antioksidan açısından zengin bir meyvedir. Serbest radikallerin yakalanmasında antioksidanın büyük bir görevi bulunmakta ve bu nedenle bromelin sayesinde kronik enflamasyonun baskılanması kanser görülme oranını azaltabilir ve ayrıca kanserin ilerlemesini engeller.

-Kanı sulandırıcı etkisi vardır
Bromelin, kanın pıhtılaşmasını önlediği için damar tıkanıklığı riskini en aza indirir. Kan akışını azaltan ve damarlarda biriken fibrinlerin parçalanmasına neden olur. Kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

-Nefes rahatsızlıklarının etkisini azaltır
Bazı bilimsel araştırmalar astım, bronşit gibi akciğer hastalıklarının olumsuz etkilerini azaltabileceğini ortaya koymuştur. Hatta öksürük krizlerini de önlemektedir.

-Bağışıklığı güçlendirir
Ananas, günlük C vitamini ihtiyacının bir bölümünü karşılar. Bu sayede hücre hasarına karşı savaşır ve bağışıklığı düşürecek etmenlere karşı koruma sağlar.

-Bağırsak sağlığını korur
Bağırsak iltihabını azaltır ve ishali önleyerek iltihaplı bağırsak hastalıklarını azaltır. Yüksek lif içeriği ile sindirime yardımcı olur. Ayrıca etten alınan proteinlerin vücutta kullanılmasını sağlarken, daha iyi sindirilmesine de destek olur. 

-Selülit tedavisinde etkilidir
Yağ depolanmasını önlediği ve yağ hücrelerinin etrafını sararak hasar oluşmuş kolajen dokuyu parçaladığı için selülit oluşumunu engeller.

Yan etkilerine dikkat!
-Kan sulandırıcı etkisi nedeniyle regl kanamalarının şiddetli olmasına neden olur. 
-Mide hastalıklarından peptik ülseri olan kişilere tüketmeleri önerilmez.
-Kalp hastalıklarının tedavisinde kan inceltici ilaç kullanan bireylerde kanamaları artırabilir. Bu nedenle ananas veya bromelin takviyesi tüketimlerine dikkat edilmelidir.
-Hamilelerin ve emziren anneler doktorlarından onay almadan tüketmemelidir.
-Bromelin alerjisi olanlar, kesinlikle ananas tüketmeyi ve bromelin takviyesi almayı tercih etmemelidir.

Diyetisyeninizden tavsiyeler…
Yüksek lif içeriği sayesinde, bir porsiyon meyve olarak öğünlerde önerdiğimiz ananasın sağlık açısından faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Yukarıdaki bahsettiğim bromelin enzimin faydalarından yararlanmak isteyen kişiler sadece ananas tüketerek sağlayamazsınız. Bu faydaları görebilmek için eczanelerde bulunan bromelin takviyeleri kullanmanız gerekmektedir. Doğal olan ürünlerin yüzde yüz her hastalığa ve kişiye faydası olacak diye bir durum söz konusu değildir. Herhangi bir sağlık sorununuz var ise hekiminize ve diyetisyeninize danışmadan bir besin veya bir gıda takviyesi tüketmemelisiniz.
 
Sağlıklı günler dilerim.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Kaan maden
Mustafa Kaan maden - 1 ay Önce

Bilgilendirme için cok teşekkür ederiz doktor hanım