Süs Tavukları Gölpark Menemen'de Yarıştı

Türkiye 2. Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisi'ne ev sahipliği yapan Gölpark Menemen'de, Türkiye'nin en bakımlı süs tavukları şampiyonluk için yarıştı

Süs Tavukları Gölpark Menemen'de Yarıştı

İlki geçtiğimiz yıl İstanbul'da düzenlenen Türkiye Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisi'nin ikincisi Menemen'de yapıldı. Menemen Belediyesi tarafından 170 dönüm alanda kurulan ve İzmir'in ilk doğal göl parkı olma özelliğini taşıyan Gölpark Menemen'de 13-16 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Türkiye 2. Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisi, Türkiye'nin dört bir yanından yetiştiricileri buluşturdu.

 KILIÇOĞLU '' SİZLERLE BERABER YÜRÜYECEĞİZ''

Türkiye Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Federasyonu Başkanı Ömer Kılıçoğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul'dan sonra ikincisini Menemen'de düzenledikleri Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisi'nde emeği geçenlere teşekkür ederek; "Bugüne gelmemizde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Hedeflerimiz çok büyük. Türkiye'de yapacağımız Avrupa Şampiyonası hedefine sizlerle birlikte yürüyeceğiz" dedi.

 BAŞKAN ŞAHİN '' EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLUYORUM'' 

Süs tavuğu yetiştiriciliğinin ivme kazanmasına katkıda bulunacak bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise konuşmasına şu sözlerle başladı; "Böylesine büyük bir organizasyonun ikincisinin Menemen'de olması bizim açımızdan büyük anlam taşımaktadır. İlki İstanbul'da, ikincisi Menemen'de yapılan bu organizasyona katkı koyan başta Federasyon Başkanımız ve Dernek Başkanlarımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim."

 ''MENEMEN'İ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ''

10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak iki yıl önce hizmete açılan Gölpark Menemen'in 170 dönüm alanda kurulduğunu hatırlatan Başkan Tahir Şahin, İzmir'in en hızlı gelişen ilçelerinden biri olan Menemen'i geleceğe hazırladıklarını ifade ederek şunları söyledi; "Bugün buranın fotoğrafını havadan çekip projelendirseniz, ihaleye çıkmanız 10 aydan önce bitmez. Burada doğal bir gölümüz var. Spor sahalarımız, kapalı spor salonumuz, lunaparkımız, doğal yaşam alanımız var. Tamamen Menemen Belediyesi ailesi içerisindeki emekçi arkadaşlarımızla, Menemen Belediyesi araçlarıyla gerçekleştirilen bir yerden bahsediyoruz. Emekçi kardeşlerimi bir kez daha alkışlıyorum. Son 3 yılda İzmir 1,1 büyüyor, Menemen 5.59 büyüyor. 20 yıl önce 38 bin nüfusla başladım, bugün 175 bin nüfusa ulaştık. Bu büyüme hızı, 10 yıl sonra en az 300 bin nüfus demektir. Biz de bu büyümeye karşı ne gibi yatırımlar yaparız diye ilçemizin üzerine titriyoruz."

 ''MENEMEN'E KATKILARIMIZ DEVAM EDECEK..''

Türkiye 2. Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisi'nin ardından Gölpark Menemen'in, 17-18-19 Ocak'ta 3. Tarım ve Hayvancılık Fuarı'na ev sahipliği yapacağını hatırlatan Başkan Şahin konuşmasına şöyle devam etti; "Yılda burada en az 5-6 fuar yapmaya başladıysak, Menemen'e hem sosyal, hem kültürel, hem de ekonomik anlamda katkı koyuyoruz demektir. Bu katkılarımız devam edecek. Bu katkıların çok önemi var. Yol, su, ulaşım kadar önemlidir bu tür katkılar. Bu tür katkılar birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi getiriyor. Birlik, beraberlik, kardeşlik varsa; bu devlet her zaman tek devlet olarak kalacaktır, bu vatan her zaman tek vatan olarak kalacaktır, gönderde dalgalanan ay yıldızlı bayrağımız her zaman tek bayrak olarak kalacaktır."

Türkiye Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Federasyonu Başkanı Ömer Kılıçoğlu, katkılarından dolayı Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin'e plaket sunup teşekkür ederken, Başkan Tahir Şahin ise Kılıçoğlu'na Menemen'e özgü topraktan yapılmış testi hediye etti. Protokol tarafından açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından ziyaretçiler, fuar alanında kümes hayvanlarını görme imkanı buldu.

Kaz, ördek, tavuk ve horoz yetiştiricileri; çoğunluğunu süs tavuklarının oluşturduğu 60 ırkta 715 hayvanı, yarışma için yetkililere teslim etti. İbik, kanat ve ayak yapısı, formu, desenleri, tüy ve göz rengi gibi kıstaslarla değerlendirilen hayvanlar arasından en bakımlı olanları, farklı ülkelerden 6 hakemin puanlamasıyla belirlendi.

Yarışmada dereceye giren hayvanların sahiplerine ödülleri düzenlenen törenle takdim edildi. Kategorisinde şampiyon olan hayvanların sahiplerine kupa, en iyi ikincilere onur ödülü ve üçüncülere madalya verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER