banner51

Sarıgöl'den Rusya'ya

Manisa'nın Sarıgöl Ovasının Üzüm hasılatının bugün başlamasıyla ilk üzümleri Rusya'ya ihracat yapacak.

Sarıgöl'den Rusya'ya

Manisa'nın Sarıgöl-Buldan Eski Karayolu üzerinde, Namık Özyıdız tarafından yetiştirilen Trakya İlkeren üzümü ihracatçı Ekrem Soylu tarafından satın alındı ve üzümlerin hasılatına bugün başlandı. Trakya İlkeren üzümü firma tarafından alınarak, ilk ihracatın başlayacağı tarihin 21-22 Temmuz olduğunu belirtti ve o zamana kadar soğuk hava depolarında ön soğutma yapıldıktan sonra ihracatın başlaması ile birlikte Rusya’ya gönderilecekğini söyledi.

İlk ihracatı Rusya’ya yapacaklarını söyleyen Ekrem Soylu, firmanın üzüm eksperi Halil İbrahim Ayan, "Bugün itibariyle Sarıgöl Ovamızda ilk erkence üzüm olan Trakya İlkeren üzümlerinin kesimine başladık. Üzümlerimizi kesip hemen yurt dışına gönderemiyoruz. Çünkü ayın 20’sinde yurt dışına çıkış iznimiz var. Önce ön soğutmada çekirdek ısısını artı iki dereceye düşürüp dinlenme odalarına alıyoruz. Dinlenme odalarına aldıktan sonra da ayın 21’i, 22’si gibi Allah’ın izniyle ilk olarak Rusya’ya üzümü gönderiyoruz. Bu vesileyle tüm çiftçilerimizin yapmış oldukları emeklerin karşılığını almasını ve biz alıcılar olarak da herkesin para kazanmasını diliyoruz. Ovamız bu sene güzel" dedi.

 Sarıgöl’de ilk üzüm hasadını yaptıran üretici Namık Özyıldız ise hasılat hakkında "Üzüm sezonu ilçemize hayırlı uğurlu olsun." diyerek, Trakya İlkeren üzümlerinin siyah renkli ve oldukça lezzetli bir üzüm türü olduğunu sözlerine ekledi.

Sarıgöl İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Akar, ilçede 130 bin dekarlık alanda üzüm yetiştirildiğini belirterek, "İlçemizde ağırlıklı olarak Sultaniye üzümü hakimdir. Ayrıca dokuz çeşit çekirdekli üzüm çeşitleri de var. Erkence dediğimiz Trakya İlkeren ve Süperyol üzümlerin hasadına başlandı." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER