Prof. Bahçeci: Diyabet düşman değil, dostunuz olsun

Diyabetle nasıl yaşanılacağı Bornova Belediyesi’nin düzenlendiği söyleşide anlatıldı

Prof. Bahçeci: Diyabet düşman değil, dostunuz olsun

Günümüzün en önemli ve yaygın hastalıklarından olan Diyabet ile nasıl mücadele edileceği Bornova Belediyesi’nin düzenlendiği söyleşide anlatıldı. Prof. Dr. Mitat Bahçeci, tüm korkutucu etkilerine rağmen, zamanında uygulanacak tedavi ve kontrollerle yaşanabilecek rahatsızlıkların önüne geçilebileceğini belirttti. Prof. Bahçeci, “Kontrol altına alınırsa, diyabet düşman değil, dost bir hastalık olur. Ancak unutmayalım ki: patron diyabet değil, biz olmalıyız” diye konuştu.

Sağlık alanında verdiği evde bakım hizmeletleri, ağız ve diş taramaları, hasta nakli gibi hizmetlerle ihtiyaç sahibi vatandaşların yanında yer alan Bornova Belediyesi, düzenlediği eğitici etkinliklerle de Bornovalıları, alanında uzman isimlerle buluşturuyor. Bu kapsamda Kent Hastanesi’nden Prof. Dr. Mitat Bahçeci, Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde “Diyabetle Yaşam” başlıklı bir söyleşi gerçekleşti.

 HER GÜN 500 DİYABETLİ YAŞAMINI YİTİRİYOR 

Yoğun ilgi gören söyleşi de diyabet türleri ve diyat belirtilerini anlatan Prof. Dr. Mitat Bahçeci, Dünya genelinde her 24 saatte bir 3.600 diyabet hastası ortaya çıktığına, yine bir gün 500 kişinin aynı hastalıktan yaşamını yitirdiğine, 225 kişinin diyabete bağlı ampütasyon yaşadığına , 120 kişinin diyalize bağlandığına, 55 kişinin ise diyabet nedeniyle kör olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’deki diyabet hastlarının son 12 yılda %90 olduğunu söyleyen Prof. Bahçeci, obezite ile ilgili artışın ise % 44 olduğunu belirtti.

VÜCUDUN PEK ÇOK BÖLGESİNE ZARAR VERİYOR

Diyabetin, kalp-damar ve böbrek rahatsızlıkları ile göz ve sinir hücrelerine zarar verdiğini ifade eden Prof. Dr. Mitat Bahçeci,”Bunları hepsi çok önemli. Öyle ki; Sinir hücrelerinin zarar görmesi bacakların diz altından itibaren kesilmesine kadar gidebiliyor. Diyabet tüm bunlarla birlikte iktidarsızlığa da neden oluyor” dedi.

 PATRON DİYABET DEĞİL, SİZ OLUN 

Tüm korkutucu etkilerine rağmen, zamanında uygulanacak tedavi ve kontrollerle yaşanabilecek rahatsızlıkların önüne geçilebileceğini belirten Prof. Bahçeci, “Kontrol altına alınırsa, diyabet düşman değil, dost bir hastalık olur. Yani daha iyi beslenir, başta yürüyüş olmak üzere spor yaparsak daha konforlu bir yaşama sahip oluruz. Ancak unutmayalım ki: patron biz değil, diyabet olursa çok büyük sağlık sorunları yaşarız” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner47