Mutfağın ustalarına 'Ömür Boyu Başarı ve Emek Ödülü'

İzmir mutfağını yaşatmak, sofra kültürünü genç nesillerin öğrenmesini sağlamak amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Mutfak Konak: İzmir Lezzetleri Festivali’nde İzmir mutfağına ve kültürüne emek vermiş, bu değerlerin korunması için çaba göstermiş isimler de unutulmadı

Mutfağın ustalarına 'Ömür Boyu Başarı ve Emek Ödülü'

Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen festivalin ilk gününde, İzmir Aşçılar Derneği (İAD) ve İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği (İZPAD) tarafından meslekte uzun senelerini geçirmiş, İzmir mutfağına hizmet etmiş, sofra kültürünü tanıtan ve yaşatanlara başarı ve emek ödülleri verildi. Kültürpark Fuar Evlendirme Dairesi’nde gerçekleşen “Ömür Boyu Başarı ve Emek Ödülleri töreninde ustalar ödüllerini Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın elinden aldı.

TURİZM EKONOMİSİ CANLANIYOR

Törene baş aşçı ceketiyle katılan Başkan Sema Pekdaş, emek yemenin sadece nefsi köreltmek ve doymaktan ibaret olmadığını, yediğinden zevk almak olduğunu, sofralardaki muhabbetin ve dostluğun, insan sıcaklığının da ortaya çıkması anlamına geldiğini söyledi. Yemek, muhabbet ve lezzeti paylaşmak için olduğunda tadının başka, karın doyurmak için olduğunda tadının başka olduğunu dile getiren Pekdaş, yemeğin bir kültürü doğurduğunu, turizm ekonomisini de canlandıran bir sektör haline geldiğini söyledi. Pekdaş, “Sofra kültürünün hangi kültür birikimiyle ortaya çıktığını ve kültürümüzü nasıl zenginleştirip gelecek kuşaklara neler aktardığı önemlidir. İnsanların iletişime geçtiği en rahat yer sofralardır” dedi.

DİPLOMA HİÇBİR ŞEY, MESLEK HERŞEY

Başkan Pekdaş, yıllarını yemek yapmaya adamış aşçılara seslenerek, “Sizler lezzetlerinizle insanların mutlu olmasını sağlıyorsunuz. Yaratıcılık yemeği çeşitlendirmekle başlıyor. Belediye başkanının görevi de budur. İnsanların mutluluğu için çalışmak, memnuniyeti artırmak. Bizim amacımız insanların mutlu olmalarını sağlamak. Biz mutluluk adalarını çoğaltarak mutluluğun her tarafta yaygınlaşmasını sağlamak zorundayız. Zor günlerden geçiyoruz. İnsanlarda heyecanı, umudu hiç eksiltmeyecek çabalar bunlar. Damağımızı çatlatan, bizim ağzımızdaki lezzet duygusunu artıran, yıllarını verdikleri bu meslekleri nedeniyle ustalarımıza teşekkür etmek istedik. Bu bir vefadır, teşekkürdür” diye konuştu. Her işi yaparım diyen gençlere de seslenen Pekdaş, “Bir mesleğiniz olsun. Aşçılık, kuaförlük… her neyse. Diploma hiçbir şey, meslek her şey” diyerek herkesin birer mesleğinin olması gerektiğini söyledi.

İZMİR MUTFAĞINA SAHİP ÇIKANLARA TEŞEKKÜR

Başkan Sema Pekdaş, konuşmasının ardından aşçılık gibi el emeği ve yetenek isteyen bir mesleğe yıllarını vermiş usta aşçıları onurlandırmak istediklerini belirterek, meslekte 40 yıl ve üzerinde bu mesleği yapanlara plaketlerini takdim etti. Törende ebediyete göçen duayen isimlere de gıyaplarında yakınlarına plaketleri verildi.

Ödül töreninde şu isimlere ödüller verildi:

Turizmde İzmir’imize ve aşçılık mesleğine katkısı olup ebediyete göçenler

1. Nevzat PEKER – Efes Oteli

2. Mustafa ÖZCAN – Efes Oteli

3. Devlet Yaşar KURT

4. Mazhar ZORLU – Turizm Yeme İçme

5. Durmuş YAŞAR – Turizm Yeme İçme

6. Edip TAMAY – Şükran Lokantası

7. Adil MÜFTÜOĞLU – Uğur Lokantası

8. Kemal DEMİROK

9. Hasan Çağan - Kısmet Lokantası

10. Yahya ÖNER – Işık Lokantası Buca

11. Hakkı Yaruç (Derya - Hakan)

12. Atıf GÖNÜLŞEN – Bonjour Restoran – Dönerci Atıf

13. Atalay NOYANER

Meslekte bronz ve gümüş yıllarını yaşayan duayenler

1. A. Hamit GÜZYÜZ

2. Mehmet ERŞAHİN

3. Çoşkun MISIRCIOĞLU

4. Ergun BARLIK

5. Hüseyin GELMEZ

6. Uğur KAZAZ

7. Muzaffer ZEYBEK

8. Mustafa YILMAZ

9. Rahmi YILMAZ

10. Yakup ERDUR

11. Necdet POLAT

12. Hayrettin MEYDAN

13. Necmettin ERŞAHİN

14. Seyfi Ali ERŞAHİN

15. Hüseyin MERAL

16. Hikmet ÖZDEMİR

17. Yalçın ÇÖLGEÇEN

18. Alattin YILDIZ

19. Ali Rıza KARABULUT

20. Hasan KARABULUT

21. Hakkı SEZGİN

22. Yılmaz Çelikkaya

23. Cevat Dev

24. Adnan Gülay

25. Cüneyt ALTINKAPI

26. Burak GÜLGÖZE

27. Binali Yılmaz

28. Ünal Sermet

29. Mustafa Uysal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER