Masalların renkli dünyasına akademik bir yolculuk

Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezi Lale Barçın Aka’nın “Evrensel Masallardan Murathan Mungan’ın Masallarına” adlı sunumuna ev sahipliği yaptı.

Masalların renkli dünyasına akademik bir yolculuk

Genç akademisyenin masal kavramından yola çıkarak masallardaki cinsiyetçi geleneğin eleştirisine Murathan Mungan’ın Kırk Oda adlı eserinden örnekler verdiği sunuma Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı da katıldı.

Konuşmasına masal kavramından bahsederek başlayan Aka; “Küçüklüğümüzden bu yana hep masallarla büyüdük. Masallar hep hayatımızdaydı. Bugün masalların hayatımızdaki yerinin yanı sıra Murathan Mungan’ın masalları alt üst etmeyi seven farklı bakış açısını da göreceğiz” dedi.

 MASALLAR HER ZAMAN MUTLU EDER 

İlk olarak masalların hayatımızdaki öneminden söz eden Aka; “Çocukluğumuzda annemiz, babamız ve büyüklerimizden masallar dinlemişizdir. Hatta masal kitapları almışızdır. Anlatılan her masal kendi içerisinde güzel bir dünyanın kapılarını aralar. Hayallerimizi zenginleştirir. Bu masallardan kendimize bir dünya kurarız. Bu masallarla masumiyeti, samimiyeti, iyiyi kötüyü öğreniriz. Bazen büyür, bazense küçülürüz. Ama genelde mutlu oluruz. Masallar genelde mutlu sonla biter. Masallar hayal gücümüzü ve umudumuzu besler. Masallar içsel yolculuğumuzda bize rehberlik eder” dedi.

 SADECE ÇOCUKLAR İÇİN DEĞİL 

Çocukların zihinsel gelişiminde, hayatı tanımasında, masalların ayrı bir yeri olduğuna değinen Lale Barçın Aka; “ Günümüz masal araştırmacıları masalların kültürün ortak mirası olduğunu, özellikle çocuklar için oluşturulmadığını dile getirseler de masalların çocuk gelişimine büyük katkıları olduğu konusunda uzlaşmışlardır. Küçük Prens, Şeker Portakalı gibi masallar aslında yetişkinlere yöneliktir. Çocukların hayal gücü sınırsızdır aslında. Her çocuk masal dinlemeyi sever; masal dinlemeyi seven çocuk dünyayı her yönüyle tanıma fırsatı elde eder. Çocuklar masal yoluyla iyi, kötü, doğru yanlış gibi birçok kavramı, neden sonuç ilişkisi kurmayı, hayatta karşılaşılabilecek sorunların çözümünü öğrenir” dedi.

Çok bilinen Kırmızı Başlıklı Kız, Çirkin Ördek Yavrusu, Anderson Masalları gibi evrensel masallardaki iyi, kötü kavramlarına örnek veren Lale Barçın Aka daha sonra Murathan Mungan’ın Kırk Oda adlı eseri hakkında bilgi vererek; yazarın kitabında Pamuk Prenses, Külkedisi gibi masalları nasıl yeniden yorumladığını anlattı. Aka; “ Murathan Mungan’ın Kırk Oda kitabındaki öykülerden bazıları masalların modernize edilmiş halidir. Mungan cinsiyetçi ideolojiyle savaşmanın mesajını bize bu masalları modernize ederek vermiştir. Mungan evrensel masalları sentetik masallara dönüştürürken okurun beklentisini kırmayı amaç edinmiştir. Mungan ironik bir anlatımla külkedisi masalına yeni yorumlar kazandırır. Tanıdık kahramanları, tanımadık öykülerle bize anlatarak; cinsiyetçi geleneğin yanı sıra masallara yerleşmiş birçok evrensel kavramı da eleştirir” dedi. Lale Barçın Aka ayrıca Yazar Murathan Mungan’ın edebi kişiliği ve eserleri hakkında da bilgi verdi.

Lale Barçın Aka Katılımcılarla birlikte masalların renkli dünyasına yolculuk yaptığı sunumunu; “Hayal kurmaktan vazgeçmeyelim. Umudumuzu kaybetmeyelim. Ama hayatın gerçeklerini de göz ardı etmeyelim” diyerek noktaladı.

BURADA ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ OLUŞTURULSUN  

Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı genç akademisyen Lale Barçın Aka’ya sunumunun sonunda çiçek verdi. Bakıcı yaptığı konuşmada Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezi’nde bu tür etkinliklerin düzenlenmesinin önemine dikkat çekerek; “Çocukluğumuzdan beri dinlediğimiz masalların bizlerin üzerinde her zaman izleri vardır. Ama o izlerin gerçekler karşısında eksik kaldığını her zaman biliyoruz. Keşke gerçekler karşısında o eksik kalan yüzlerin çok daha öne çıkmasını sağlayabilsek. Bunu hep birlikte sağlamamız lazım. Gelişen toplumlar bunu bir ölçüde yakalayabiliyorlar. O masalları hayatlarında görebiliyorlar. Umarım bizim ülkemizde de kurduğumuz hayaller bir gün gerçek olur. Burada bu etkinliğin düzenlenmesinin anlamı çok farklı. Bundan sonraki süreç içerisinde bu etkinlikler devam edecektir. Burada kitaplar okunsun, masallar anlatılsın. Çocuklarımızın geleceği oluşturulsun. Burası hayallerin oluştuğu bir alan olsun” dedi.

Lale Barçın Aka’nın söyleşisi hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER