banner51

Kocaoğlu, Aliağa’daki satışa ateş püskürdü

İzmir Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aliağa’da gerçekleşen ve tepki toplayan arazi satışı hakkında, “100-150 milyon liralık araziyi niye 15 milyon liraya sattın? Böyle belediye başkanlığı mı yapılır? Belediye başkanlarının işine karışmayı sevmiyorum ama bu artık çizmeyi aştı” dedi

Kocaoğlu, Aliağa’daki satışa ateş püskürdü

İBB Başkanı Kocaoğlu, Büyükşehir tarafından yapılan Selçuk Katı Atık Transfer İstasyonu’nun açılış töreninde konuştu. 

Programda, Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, CHP'li vekiller, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Selçuk İlçe Başkanı Merve Çalışkan, belediye meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, CHP ilçe başkanları, bürokratlar, muhtarlar ve çok sayıda yurttaş yer aldı. 

Kocaoğlu'nun gündeminde, Aliağa'da satılan ve tepkilere neden olan arazi vardı. Satılan arazinin değerinin çok altında olduğunu belirten Kocaoğlu, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a isim kullanmadan sert tepki gösterdi.

"O KADAR ISRARIMA RAĞMEN NİYE YAPTIN?"
Aliağa’da gerçekleşen arazi satışı hakkında konuşan Kocaoğlu, isim vermeden Belediye Başkanı Acar’ı eleştirdi.

Kocaoğlu, “Bir belediye başkanı belediyenin yetkisindeki değerleri, imar yetkisindeki değerleri ileriye geliştirerek taşımak durumundadır. Yok etmeden, satıp tüketmeden, ileriye taşımak durumundadır. Bir belediye başkanımız çok kıymetli bir araziyi ‘biz alalım dememize’ rağmen, şifa hakkını da kullanmayarak bir yere satılmasına neden oldu. Ve değerinden kat be kat aşağıya sattı. O aldığı parayla, sanki bütün görevini bitirmiş gibi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği bir caddeyi, ‘ben yapacağım’ diye rol çalmaya çalıştı. Uğraşıyoruz. Sana o caddeyi sormayacağım. O ilçenin en az 100-150 milyon liralık arazisini niye 15 milyon liraya sattığını soracağım. Ve sen ona orada cevap vereceksin. O kadar ısrarıma, yazı yazmama, büyükşehir meclisinden karar çıkarmama rağmen niye yaptın? Böyle belediye başkanlığı mı yapılır? Böyle kamu görevi mi olur? Böyle siyaset mi olur? Hiç belediye başkanlarına cevap vermeyi, işine karışmayı sevmiyorum. Zaman zaman sınır aşsalar da tolere etmeye çalışıyorum. Ama bu artık çizmeyi aştı” şeklinde konuştu. 

“ÇAĞA AYAK UYDURAMAZSINIZ”
Başkan Kocaoğlu, “Katı atık transfer tesisimizin özelliği ilk defa kapalı bir sistem yapılmasıdır. Güneş enerjisi ve yağmur sularının sulamada kullanılmasıdır. Koku olmayacak. Çevreci bir sistem. İzmir Büyükşehir Belediyesi kenti yönetirken aklın ve bilimin rehberliğinde yönetiyor. Bilimi projelere uygulayarak yoluna devam ediyor. Bunu yapmazsanız çağa ayak uyduramazsınız” dedi.

KOCAOĞLU'NDAN 'İNCE ÇAĞRI'
Törenin ardından Başkan Kocaoğlu ve ilçe belediye başkanlarının CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin mitingi için Denizli’ye hareket edeceği öğrenildi. Kocaoğlu’nun bir gün önceden belediye başkanlarını telefonla aradığı ve ‘Selçuk’a katılım yapın, oradan Denizli’ye gideceğiz” dediği ifade edildi.  İŞTE TESİSTE MEVCUT OLANLAR
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Selçuk ilçesinin ihtiyaç duyduğu evsel katı atık transfer istasyonunu 4 buçuk milyon TL yatırımla benzerlerinden farklı özelliklerde inşa etti. Selçuk İsabey Mahallesi'nde İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait 6 bin 930 metrekare arazide inşa edilen katı atık transfer binasında aynı anda 2 TIR’a aktarım yapılabilecek ve günde ortalama 54 ton çöp transfer edilebilecek. Tesisin içerisinde 1 adet güvenlik binası, 1 adet su boşaltma havuzu, 2 adet steril havuz, 1 adet kantar ve 11 araç kapasiteli otopark bulunuyor. 320 adet fotovoltaik güneş paneli ile 80 kwp enerji sağlanabiliyor. Çatı yağmur suları toplanıp arıtıldıktan sonra kullanım suyu olarak tesiste kullanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER