Karabağlar'da kentsel dönüşüm şoku

Mahkemenin flaş kararı, Karabağlar Belediyesi'nden yapılan açıklama ile duyuruldu. Belediyeden yapılan açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm bölgesi ilan ettiği Karabağlar Uzundere’deki 540 hektarlık riskli alanın 101 hektarlık kısmındaki parselasyon ve uygulama imar planlarının iptal edildiği bildirildi.

Karabağlar'da kentsel dönüşüm şoku

  Açıklamada, açılan davalar nedeniyle bölgede 2 yıl içinde 5 kez imar planı yapıldığı kaydedilerek parselasyon planı aşamasında da vatandaşların parsellerinin bir kısmında acele kamulaştırmalar yapıldığı ve kat karşılığı ihaleye verildiği ifade edildi. İhaleyi alan firmanın inşaatlara başladığı ancak çalışmaların durdurulduğu aktarılan açıklamada şu değerlendirmede bulunuldu:

AYNI BÖLGEDE BÜYÜKŞEHİR DE DÖNÜŞÜM YAPTI, AMA SORUN YOK

"İzmir 6. İdare mahkemesinde görülen davalarda verilen kararlar bu çerçevede göz önüne alınmalıdır. İptal edilen parselasyon planında ve imar planında iptal gerekçeleri dikkatli bir şekilde incelenmeli ve daha fazla mağduriyet yaratılmamalıdır.  Bu bölgenin yanında ise İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projesinde yüzde 100 uzlaşma ile binalar tamamlanmış vatandaşlarımız yeni evlerine taşınmıştır. Türkiye’ye örnek bu proje Bakanlıkça da örnek alınmalıdır. Kentsel dönüşüm boş alanların imara açılması olmamalıdır. Depreme güvensiz binaların yenilenerek yeşil alanı, okulu, yollarıyla tüm sosyal- teknik altyapı alanlarıyla yaşanabilir çevreler ve şehirler oluşturulmalıdır.

BU İŞLER YEREL YÖNETİM DEVRE DIŞI BIRAKILARAK YAPILMAZ

Yerel yönetimler devre dışı bırakılarak kentsel dönüşüm yapılamaz. Daha öncede belirttiğimiz gibi iki tane kentsel dönüşüm yasası birleştirilmelidir. Kentsel dönüşüm yerel yönetimlerce yapılmalı, Bakanlık ise denetlemelidir.

Karabağlar Belediyesi olarak biz vatandaşlarımızın lehine olacak doğru projelerin her zaman yanındayız. Ancak vatandaşlarımızın aleyhine olacak, onun hakkını hukukunu korumayan  hangi proje olursa olsun karşısında önce Karabağlar Belediyesi olarak bizi bulur."

YORUM EKLE

banner47