Karabağ'dan yaylım ateşi!

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, seçim sonuçları ve sonuçlar sonrası oluşan atmosfere yönelik olarak çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Karabağ'ın hedefinde kendi partilileri de vardı, rakipleri de...

Karabağ'dan yaylım ateşi!

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, seçim sonuçlarıyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Karabağ, CHP’lilerin bir bölümünün HDP barajı geçsin diye bu partiye oy verdiğini ve bunun doğru bir davranış olmadığını söyledi. Karabağ, “CHP’de başka partilerin barajı aşma kaygısı oluştu. Bencu bu doğru bir düşünce değil. MHP, HDP barajı aşsın…Kendimizi güçlendirmek varken başka partilerin barajı aşmasından medet ummamamız gerekiyor. Böyle bir anlayış olmaz. Yeni sistemde zaten parlamentonun çok da anlamı kalmadı. Başkan isterse bir kararname ile yasa çıkartacak. İsterse meclisi fesh edip seçim kararı alabilecek. Anormal yetkileri var. Bu tabloda CHP’yi zayıflatmanın bir anlamı yoktu. CHP’nin bilinçi seçmeni, HDP barajı geçsin diye bu partiye oy verdi. Bazı parti yöneticilerimiz de, ‘HDP barajı aşmalı’ dedi. İnsanlar da yöneldi. Daha önceki seçimlerde de yapıldı. 2011’i hatırlayın. ‘MHP barajı aşmalı’ dendi, gelinen sonuç, yaptıkları ortada. Partiyi büyüteceğiz. Başka partiler de barajı geçsin diye çağrıda bulunulmamalı. O zaman senin partiden neden seçmen umut beklesin? Şampiyonluğa oynayan takım olmamız lazım. ‘Aman bu da ligten düşmesin’ diye hep şike mi yapacağız? Böyle şey olmaz. Ancak İYİ Parti’nin meclise girmesi demokrasi açısından bir kazanım. Bu doğru bir hamleydi. ‘HDP’de barajı aşsın. Ona oy verin’ yaklaşımı doğru değildi. HDP barajı aşacaksa kendisi açsın. Bu seferde, ‘CHP küçüldü’ deniyor” dedi.

FARK 10 DEĞİL 1.6 MİLYON

Başkan Karabağ, sözlerine şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce değişik bir yüz olarak çıktı. Alanlarda gayet iyiydi. Ama seçimde mutlaka usulsüzlükler var. Seçim sonuçları açıklandıktan sonra, ’10 milyon fark vardı’ demek yanlış. 1.6 milyon fark vardı. Eğer Erdoğan 1.6 milyon az oy alsaydı seçimler ikinci tura kalabilirdi. 2,5 milyon seçmeni oynatarak seçim sonucu değiştirebilirsin. Seçim kurullarında her şey açık. En son bilgilerin toplandığı bilgisayarda kimin ne yaptığı belli değil. Bununla ilgili şüphelerimiz var. Seçim sonuçlarıyla yaklaşık bir aydır, birileri ‘Erdoğan başkanlıkta yüzde 52 alacak’ deyip durdu. Bu tesadüf değil. Aynı şekilde koalisyon olacağı söylenmesi de çok ilginç” dedi.

"MHP YEREL SEÇİMLERDE ADAY ÇIKARMAZ"

İzmir’deki seçim sonuçlarını değerlendiren Başkan Karabağ, “İYİ Parti’nin bizden oy alacağı belliydi. Muharrem İnce’nn çıkışıyla bu biraz durdu. HDP’ye de İYİ Parti’ye de bizden oy gitti. Bu yerel seçimler için bir gösterge olsun. MHP’nin yerel seçimlerde aday çıkaracağını düşünmüyorum. Tabi AK Parti ile aralarında iyi bir anlaşma olmalı. O zaman bazı ilçeleri alma hedefleri olur. Erdoğan’ın yerel seçimlerle stratejisi ne olacak bu da önemli. İlçe belediyeleri kapatılacak mı, yoksa bölge sistemi mi gelecek? Bunları da önümüzdeki günlerde göreceğiz.

HDP’nin bu kadar oy alması gereksizdi. CHP içindeki bazı seçmenlerin, ‘HDP’ye oy vereceğim’ ısrarı bu sonucu doğurdu. Bayraklı’da AKP’nin de oyu düştü. Bayraklı’da İnce Erdoğan’a 30 bin fark attı. CHP AKP’ye 17.500 oy fark attı. Bu sayı önemli.  Yerel seçimlerde ‘Oylar HDP’ye’ olmaz. Yerel seçim atmosferi, kurguları çok farklı. Belediye başkanlarının kimliği öne çıkacak. İnsanlar bu sonuçlara bakacak. ‘İYİ Parti’nin, HDP’nin adayına oy versem ne olur?’ diyecek” dedi.

"LİDERLİK SORUNU YOK"

CHP’de bir liderlik sorunu olmadığını kaydeden Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Liderlik sorunu olmadığını gördük. Genel başkan da açıkladı. İnce’nin verdiği bir söz var. ‘Genel başkanını karşısına çıkıp aday olmam’ dedi. Burada da genel başkanın tutumu hakim olacak. Genel başkanımızın son zamanlardaki siyasi manevraları gayet iyiydi. İYİ Parti’nin seçimlere girmesini sağlaması, millet ittifakı ve İnce’nin aday gösterilmesi onun davranışlarıyla oldu” dedi.

"İZMİRLİ KİŞİYE DEĞİL PARTİYE OY VERİR"

“İzmirli seçmen kişiye değil partiye oy verir. Onun için kimse kendisine çok güvenmesin” diyen Başkan Karabağ, “Başka partileri oy vermeyi bir kenara bırakmalıyız. Şampiyonluğa oynayan bir takım, başka takılmara oyuncu vermez. Seyircisini göndermez. Kendisine çalışacak. AK Parti seçmeni başka partiye oy veriyor mu?” dedi.  

"İZMİR SEÇMENİ PARTİYE OY VERİR"

“İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun seçim sürecinde Başbakan Binali Yıldırım’a yönelik hodri meydan; ‘Gelip benimle yarışsana’ sözleri Kocaoğlu’nun 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde tekrar aday olacağı şeklinde yorumlandı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz” şeklindeki soruyu, Karabağ, “Aziz Bey’in ne dediği ben çok ilgilendirmiyor. İster olur ister olmaz. O bizim inisiyatifimizde bir şey değil. Çok kendine güvenmek, ben’den ziyade partiye güvenmek lazım İzmir’de. İzmir seçmeni partiye oy verir” diye yanıtladı.

"SEÇİM-MEÇİM ALAMAZLAR"

AK Parti’nin genel seçim sürecinde sürekli yerel yönetimleri hedef aldığının hatırlatılması üzerine ise Karabağ, “AK Parti İzmir’i hedefliyor ama İzmir’de seçim meçim alamazlar” dedi.

(Ege Postası)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER