İzmirli başkanlardan deprem açıklaması!

Ege Denizi'nde merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzmir'de yoğun olarak hissedilen deprem, büyük paniğe neden oldu. Bazı evlerin yıkıldığı belirtilirken, çok sayıda bina da hasar gördü. Deprem İzmir'in yanı sıra çevre illerde de hissedildi

İzmirli başkanlardan deprem açıklaması!

SEFERİHİSAR BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL YETİŞKİN
Depremin merkez üssü olan Seferihisar’ın belediye başkanı İsmail Yetişkin, yaptığı açıklamada Şu anda bize ulaşan bir ölü ya da yaralı bilgisi yok. Köylerle irtibattayız. Seferihisar merkezde bulunuyordum. Tüm ekiplerimiz teyakkuza geçti. Çok şiddetliydi. Süreci takip ediyoruz. Hepimize geçmiş olsun” dedi.

BORNOVA BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA İDUĞ
Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ise; "Bornova'da yıkılan bina bayraklı tarafında var.Bayraklı tarafında yıkılan bina sayısı oldukça fazla. Kötü bir an yaşadık aşçılar konusunda uyarılar yüksek. Kriz masası kurmuş durumdayız. Bayraklıda 4 katlı bir binanın yıkıldığı bilgisi geldi oraya gidiyor. Bornova'nın merkezinde bir sıkıntı yok ancak Özkanlar ve Bayraklı'da yıkılan binalar mevcut" ifadelerini kullandı.

BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKANI SERDAR SANDAL
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "Şu an hasar gören ve çöken binalarımızdan söz ediliyor. Yoğun bir trafik var. Henüz ilgili alanlara gidemedim. Oldukça hasarlı binalarımızın olduğu yönünde bilgiler alıyoruz.  Şuan bize toplamda 10'a yakın binanın yıkıldığı ihbaerı geldi. Bornova belediye başkanımızın dediğimi gibi Bornova'dan denize giden ovada ciddi hasarlar var" dedi.

GÜMRÜKÇÜ: YIKILAN BİNA YOK                    
Deprem sonrası sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, aldıkları ilk bilgiye göre Çiğli'de yıkılan binaların olmadığını söyledi. Gümrükçü; "Sevgili hemşerilerim Çiğli ilçesi genelinde yaptığımız incelemelerde ilk aşamalarda yıkılan bir binaya rastlanmamıştır. Belediye Başkan yardımcılarımız ve belediye personelimiz saha da tespit çalışması yapmaktadır. Bilgi aldıkça paylaşacağız... Halkımıza geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı

Kemalpaşa’da da yoğun bir şekilde hissedilen deprem sonrası açıklamada bulunan Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, ‘’ Değerli yurttaşlar, bildiğiniz üzere izmir’imizde büyük bir deprem meydana geldi, Hemen akabinde drone görüntüleri ile ilçemizde ki durumu kontrol ettik. İlk belirlemelere göre birkaç çatlak bina dışında, Kemalpaşa’da herhangi yıkım veya can kaybı yok. Kaymakamlığımız ile görüştükten sonra ilk tedbirler kapsamında, İkram aracmızı devreye sokuyoruz. Kapalı spor salonlarımız halkımızın hizmetinde olacak. Bayraklı ve Bornova’da ki yıkılan binalarda inşallah can kaybı yoktur diye ümit ediyorum. Onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Emniyet güçlerimiz trafik akışını sağlamak için yoğun çaba sarf ediyor. Trafik akışı şuan için sağlandığı bilgisini verebilirim. Belediye olarak kriz masamızı oluşturduk. Vatandaşlarımızdan sakin olmalarını talep ediyorum. Bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum’’ dedi.

BAŞKAN KOŞTU; "EKİPLERİMİZ TEYAKKUZDA"

Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6,6 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası Bergama Belediyesi bütün ekipleri ile teyakkuza geçti. Bergama'da yoğun bir şekilde hissedilen depremde Bergama merkez ve kırsal mahallelerinde şuan itibariyle herhangi bir can kaybı ve maddi hasara rastlanmadığını açıklayan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, deprem sonrası Bergamalı vatandaşlara paniğe kapılmadan dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Bergama genelinde yaşanabilecek her hangi bir olumsuzluğa karşı belediye ekiplerinin teyakkuzda beklediğini ifade eden Başkan Koştu," Merkez üssü Ege Denizi olan 6,6 büyüklüğündeki deprem bölgemizde şiddetli bir şekilde hissedildi. İlçemizde şuana kadar yaşanan olumsuz bir olay yok. Kriz masasında görevli arkadaşlarımızla tüm mahallelerimizle irtibat halindeyiz" dedi. 

Ödemiş Belediyesi Kriz Masası Teyakkuzda

Denizi'nin Seferihisar açıklarında saat 14:51'de 6,6 büyüklüğünde deprem meydan geldi. Deprem Ege ve Marmara bölgesinde hissedildi. Ödemiş'te de yoğun bir şekilde hissedilen deprem sonrası vatandaşların paniğe kapılmamasını ifade eden Ödemiş Belediye başkanı Mehmet Eriş, yaşanabilecek her hangi bir olumsuzluğa karşı ekiplerin hazır olduğunu belirtti. Deprem sonrası Kriz masasını toplayan Mehmet Eriş; " Merkez üssü Ege Denizi olan 6,6 büyüklüğündeki deprem havzamızda da şiddetli bir şekilde hissedildi. İlçemizde yaşanan olumsuz bir olay yok. Sadece Umurbey Mahallesinde bir yapıda meydana gelen ve hemen yanındaki araca zarar veren ufak çaplı yıkım dışında herhangi bir can ve mal kaybı bilgisi gelmedi. Kriz masasında görevli arkadaşlarımızla tüm mahalle muhtarlarımızla irtibat sağlıyoruz. Olası artçılara karşı vatandaşlarımızın paniğe kapılmamasını diliyoruz. Özellikle merkeze uzak mahallelerde evlerin de hasar tespit eden vatandaşlarımızın muhtarlar aracılığıyla bize ulaşabilirler. Belediye olarak tüm ekiplerimizle yaşanabilecek olumsuz durumlar için hazırız. Hepimize geçmiş olsun "dedi.

Karabağlar Belediyesi teyakkuzda

İzmir'de meydana gelen şiddetli depremin ardından Karabağlar Belediyesi teyakkuza geçti. Deprem toplanma alanlarından biri olan belediye otoparkında kriz merkezi oluşturuldu. Ayrıca bu alana masa ve portatif çadırlar kuruldu.

 Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da çalışmaları buradan koordine etti. İlçenin her noktasından bilgi alan Başkan Selvitopu, Fen İşleri, Zabıta müdürlükleri ekiplerini inceleme yapmak için buralara yönlendirdi. 58 mahallenin muhtarlarıyla iletişime geçildi. Ayrıca vatandaşların toplandığı park ve açık alanlarda su, sıcak çorba dağıtımı yapıldı.

Başkan Selvitopu şiddetli ve uzun süreli bir sarsıntı yaşandığını vurgulayarak, "Sarsıntının ardından ne yazık ki acı haberler gelmeye başladı. Depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Umarım enlaz altında kalan vatandaşlarımıza da sağsalim ulaşılır. Tüm İzmirlilere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.

Karabağlar Belediyesi'nin tüm gücüyle sahada olduğunu belirten Başkan Selvitopu, acil ihtiyaç duyan vatandaşların 0232414 7765 numaralı telefonu arayabileceğini bildirdi.

Depremin hemen ardından belediyenin sosyal medya hesaplarından toplanma alanlarının listesi de paylaşıldı. Bu listeye "http://www.karabaglar.bel.tr/sayfa/afet-sonrasi-toplanma-alanlari" linkinden ulaşılabilir.

Bu arada Arama Kurtarma Derneği'nin (AKUT) Ege Bölgesi ekipleri de, Karabağlar'daki AKUT Şehit Uzman Çavuş Akın Acar Yerleşkesi'nden hareket ederek arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER