İzmir’in 'tarihi pazarı'na yeni plan!

Tarihi İpek Yolu’nda bulunan Eşrefpaşa Pazaryeri’ni Yağhanelerde Jandarma Bölge Komutanlığı’nın boşalttığı alana taşımayı amaçlayan Konak Belediyesi, meclisinden planların onayını aldı

İzmir’in 'tarihi pazarı'na yeni plan!

Konak Belediyesi Haziran ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu Başkan Sema Pekdaş idaresinde gerçekleşti.

Belediyenin geçtiğimiz Ocak ayında Eşrefpaşa Pazarı için düğmeye basmasının ardından komisyonlardan gelen raporlar toplantıda onaylandı. Komisyonda uygun bulunan Cici Park Koruma Amaçlı İmar Planı meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Tarihi İpek Yolu’nda bulunan Eşrefpaşa Pazaryeri’ni Yağhanelerde yer alan ve Jandarma Bölge Komutanlığı’nın boşalttığı alana taşımayı isteyen Konak Belediyesi gerekli girişimlerin ardından yeni süreçte sadece inşaatın başlamasını bekleyecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği İpekyolu Cicipark Düzenleme Projesi içinde yer alan pazaryeri farklı bir noktaya taşınacak. Böylece İzmir Büyükşehir Belediyesi, Eşrefpaşa’da 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı üzerinde yer alan Cicipark ve çevresine yeniden hayat verecek proje ile park çevresinde yeni yeşil alanlar oluşturulurken tarihi İpek Yolu da korunmuş olacak.

PLANLAR GEÇTİ, UYGULAMAYI YAPACAĞIZ

Geçmiş dönemde kamuoyuna yansıyan, 20 yıllık sorun olarak görülen pazaryerinin taşınması ve işleyen süreç hakkında konuşan Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “TOKİ’nin orada jandarmanın yerini aldık. 5-6 parsel daha vardı. Kamulaştırma bitince inşaata başlayacağız. Orada bir pazaryerimiz olmadığı için boş bir yer de yok, onun yapımı beklenecek. Kamulaştırmalar sürüyor. Meclisten planlar geçti ama pazaryerini taşıma işlemimiz inşaatı yaptıktan sonra yapacağız. Vatandaşa ait parselleri kamulaştırma kararlarını almıştık. Kimileriyle uzlaştık kimileriyle uzlaşamadık. Mahkemeler vardı. O mahkemeler de bitti. Biz bu arada o süreçleri yürüttük. Kamulaştırma davalarında vatandaşı çağırıp önce biz dava açıyoruz, uzlaşalım diye. ‘Şu kadar bedelden almak istiyoruz’ diyoruz. ‘TOKİ’den aldığımız değer üzerinden sizin hisselerinizi de kamulaştırmak istiyorum’ diyorum. Hiçbiri kabul etmedi. ‘Parsellerimiz daha değerli’ dediler. Bedel tespiti davasını eskiden vatandaşlar açıyordu, şimdi kanun, ‘idare olarak bedel tespiti davasını sen açacaksın. Vatandaşa böyle bir şey yükleyemezsin’ diyor. Biz açıyoruz. Onların çok büyük çoğunluğu bitti, paralarını yatırdık ara ara. Birkaç tanesi kaldı. Sonrasında zaten projemiz hazır. Hemen inşaata başladıktan sonra o bölgede yeni bir şey yaratacağız. Planlarımız geçti. Uygulamayı da yerine getireceğiz” diye konuştu.

BERKİN ELVAN HEPİMİZİN UTANCIDIR

Oturumda söz alan CHP Grup Başkanvekili Ahmet Karadağ ayrıca 5’inci anma yılını geride bırakan Gezi Olayları’na değindi.  Karadağ, “Gezi olaylarında düşüncelerini söylemek isteyen insanlar vardı. Bu olaylar arasında hepimizi üzüntüye sevk eden olaylar yaşandı. Berkin Elvan, ekmek almaya giderken hayatını kaybetti. Hiçbir söz onun acısını hafifletemez. Bu hepimizin utancıdır. Ali İsmail Korkmaz, kimliği belirsiz kişilerce hunharca linç edildi. Bunları lanetliyoruz. Düşünsel savaş veren herkesi anıyoruz” dedi.

TRAJİKOMİK BİR ŞEKİLDE KEDİLER TRAFOYA GİRMEZ

Karadağ ayrıca 24 Haziran’da gerçekleşecek erken genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerinden verdiği mesajda, “Bu ay bir cumhurbaşkanlığı seçimi yaşayacağız. Bu seçimin neticesini Türk halkı belirleyecek. Vatandaşlarımız gidecek sandığa oyunu atacak. Bizim bu seçimlerden beklentilerimiz var. Tüm dünya bizi izliyor. Umarım şaibe olmaz. Basına yansıyan görüntüler olmaz. Trajikomik bir şekilde kediler trafoya girmez. Bu seçimler Türkiye Cumhuriyeti’nin ne kadar çağdaş ve devletin güçlü olduğunun göstergesi olacaktır. Olumsuzluklar yaşanmasın. Gerekli tedbirler alınarak ortadan sıkıntılar kaldırılsın” açıklamasında bulundu.  

AK PARTİLİ SİYAHKOÇ: MÜSTERİH OLSUNLAR

Bunun üzerine konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Siyahkoç ise, “Sayın cumhurbaşkanımız ve içişleri bakanımız seçimlerde hiçbir sıkıntı olmayacağına dair açıklama yapmıştır. Müsterih olsunlar, devletimiz bu konuyla ilgili gereken her şeyi yapacaktır” ifadelerini kullandı. (egedesonsöz)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER