İzmir buluşması

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koridorlarında dostluk rüzgarları esti. Kenti ziyaret eden Hong Kong ve Avrupa Hakları Federal Birliği heyetleri ile Belçika Büyükelçisi Halherbe, Başkan Vekili Sırrı Aydoğan tarafından ağırlandı.

İzmir buluşması

  Belçika Krallığı Ankara Büyükelçisi Michel Halherbe, Avrupa Hakları Federal Birliği Başkanı Lorant Vinsce ve Hong Kong Avrupa Birliği Ekonomik ve Ticaret İlişkileri yetkilisi Sam Hui İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan tarafından karşılanan konuklar, kentte olmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

'' TÜRK SİYASETİNİ YAKINDAN İZLİYORUZ ''

İzmir ve Muğla’da yaşayan Belçikalı vatandaşlarla, Belçika hanedanlığının kutlandığı tarih olarak kabul edilen “Kral Günü”nü kutlamak için İzmir’e geldiklerini belirten Belçika Krallığı Ankara Büyükelçisi Michel Halherbe, Türkiye’de özellikle sahil bölgelerinde yaşayan 3 bin Belçikalı’nın bulunduğunu söyledi. Belçika’da da 220 bin Türk’ün yaşadığını dile getiren Büyükelçi Halherbe, bu yüzden Türk siyasetini ve Türkiye’yi çok önemsediklerini ifade etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, büyükelçiyi kentlerinde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin Osmanlı döneminden bu yana hep sıcak olduğunu söyledi. Konu k Büyükelçi’ye, Belçika Fahri Konsolosu Nezih Öztüre de eşlik etti.

FUEN BAŞKANI İZMİR'DE

Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuar Gençlik Tiyatrosu’nda düzenlenen “Uluslararası Rodos ve İstanköy Türklüğü Sempozyumu” için kentte bulunan İstanköy ve Oniki Ada Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Kaymakçı ve Avrupa Hakları Federal Birliği (FUEN) Başkanı Lorant Vinsce’yi de konuk etti. Dernek Başkanı Mustafa Kaymakçı, sempozyuma katkılarından ötürü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na ve belediye yetkililerine teşekkür ederek, İzmir’de bastıkları “Rodos ve İslamköy Türklüğü Ansiklopedisi”ni armağan etti.

TÜRK KAHVESİNE BAYILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, daha sonra Hong Kong Avrupa Birliği Ekonomik ve Ticaret İlişkileri Temsilci Yardımcısı Sam Hui ile Türkiye Temsilcisi Perran Ersu’yu ağırladı. Çin Halk Cumhuriyeti ile İzmir’in hem ticari hem de kültürel ilişkilerinin çok güçlü olduğunu söyleyen Aydoğan, Çin Devlet Başkanı’nın uyguladığı “Bir Kuşak, Bir Yol Projesi”nin modern ipek yolu konseptini canlandırması açısından önemli olduğunu söyledi. Sam Hui ise Çin’in dış ticaretinin Hong Kong üzerinden gerçekleştirildiğini belirterek hedeflerinin İzmir ile Hong Kong arasındaki ilişkileri artırmak olduğunu, bu yüzden İzmir’deki yatırım olanaklarını araştırmak için meslek odaları ile görüşmeler yaptıklarını belirtti. Hui, Başkan Vekili Aydoğan’ın ikram ettiği Türk kahvesine de bayıldığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER