banner51

'Herkes için Matematik' sergisi Karşıyaka’da

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde açtığı Bilim ve Proje Geliştirme Merkezi’nde çocuklara ve yetişkinlere, geliştirdiği iki öğrenim modelinden biri olan 'Herkes için matematik' adı altında eğitim veren emekli öğretmen Nurten Alpaslan, matematiği korkulan ders olmaktan çıkarmak için ürettiği materyallerle 23 Mart’ta sergi açacak

'Herkes için Matematik' sergisi Karşıyaka’da

Karşıyaka'da eğitim veren emekli öğretmen Nurten Alpaslan, çocuklar ve büyükler için matematiği korkulan ders olmaktan çıkarmak ve günlük hayatta analitik düşünme sistemini geliştirmek için oluşturduğu iki öğrenim modelinden biri olan ‘Herkes için matematik’ için ürettiği materyaller ile Karşıyaka’da bir alışveriş merkezinde sergi açacak. Matematiğe bakış açısı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla açılacak sergide tek sayıların toplamından logaritmik sarmalın günlük hayatta kullanım alanına, düzlemde herhangi bir üçgende açılardan kürede iki nokta arasındaki en kısa yola, Pi sayısının gösteriminden kalp eğrisine ve günlük yaşantıdaki yerine kadar birçok konuyu anlatan materyaller sergilenecek. 6 yaş üstü herkese hitap eden sergi, günlük yaşantıdaki uygulamaları da anlatacak. 23- 31 Mart arasında açık olacak sergi alanında, 1 Nisan'dan itibaren her gün 15.00- 21.00 arası çocuklarla ve yetişkinlerle atölye çalışması yapılacak.

Sergi için, altısı matematik bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi olmak üzere 10 kişiye eğitim verdiğini belirten Alpaslan, şunları söyledi:

"Sergide görev alan öğrenciler eğitim alırken, matematiğin farklı dünyasına adım attıklarını söylediler. Gerçekten de öyle, yaparak, yaşayarak ezberden uzak olmak, bilgiyi edinmenin en önemli şekli. 23 Şubat, 2 ve 9 Mart tarihlerinde alışveriş merkezinde workshop çalışması yaptık. Çok yoğun ilgi gördü, günde yaklaşık 70 kişi ile çalıştık. Her çalışma farklı olduğu için, üç haftada çalışmaya katılan birçok kişi oldu. Son hafta çalışmaya katılanların alt yaşı 4, üst yaşı ise 61 oldu. Yetişkinler kendileri için de yoğun talepte bulundu. Uluslararası Türk modeli 'Herkes İçin Matematik' ve kurmaya çalıştığım matematik müzesinin çocuklarımız için, geleceğimiz için önemini görmeleri çok önemli. Hiçbir AVM'de olmayan bir uygulamayla artık aileler 6 yaş ve üzeri çocukları 'Herkes İçin Matematik'in kazanımları ile zaman geçirirken alışverişlerini yapabilecek, arkadaşlarıyla kahve içip sohbet edebilecek. Ya da yetişkinler kendileri için oluşturduğumuz programla iş sonrası güzellikler yaşayacak. Serginin matematiğe bakış açısında farkındalık oluşturacağını biliyoruz. Keşke sponsor bulabilsek ve her ilde açsak sergiyi. Sergi ve ardından yapacağımız çalışmaların, ‘Herkes İçin Matematik’ Müzesi'ne giden yolumuzu kısaltacağını umuyorum." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER