Greve İZBAN'dan açıklama geldi

İzmir'deki toplu ulaşım ağı İZBAN'daki toplu iş sözleşmesinde uzlaşma sağlanamadığı için çalışanlar yarın greve gidiyor. İZBAN A.Ş. tarafından yapılan açıklamada, "Yüzde 65 zam isteğiyle masaya oturup bunda ısrarcı olmak, İzmir halkını ve çalışanlarımızı ikinci kez mağdur etmekten öte bir anlam taşımamaktadır" denildi.

Greve İZBAN'dan açıklama geldi

 Bilindiği üzere İZBAN’daki toplu iş sözleşmesinde uzlaşma sağlanamadı ve İzban Çalışanları 10 Aralık 2018 Pazartesi greve gitme kararı aldı. Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Ervüz, “Greve saatler kaldı ve bir görüşme olacağını zannetmiyorum. Yarın grevdeyiz, İZBAN çalışmayacak” demişti. Bunun üzerine İZBAN A.Ş kamuoyu açıklaması yayınladı. 

İşte İZBAN A.Ş'nin yaptığı o açıklama :

“Toplu iş sözleşmesi” görüşmeleri, tarafların el sıkışmak üzere masaya oturduğu, karşılıklı teklifleri değerlendirip anlaşma zemini aradığı ortamlardır.

Ancak; iki yıl önceki toplu iş sözleşmesi döneminde kamunun zam oranları ve enflasyonun üzerindeki tekliflerimize rağmen “GREV” yaklaşımıyla İzmir halkını ve çalışanlarımızı mağdur eden Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi, ülkemiz gerçeklerine bugün de sırtını dönmektedir.

“YÜZDE 65 ZAM” isteği ile masaya oturup bunda ısrarcı olmak, İzmir halkını ve çalışanlarımızı ikinci kez mağdur etmekten öte bir anlam taşımamaktadır. Ayrıca, hak arayışının yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltarak değil, doğru verilerle yapılması gerektiğine inanıyoruz.

Buradan hareketle yüzde 22’lik teklifimiz sonucunda oluşan, asgari geçim indirimi dahil, ele geçecek aylık ortalama net tavan ücretleri, değerli İzmir halkının takdirine bırakıyor ve bu rakamlara kişi başına aylık 559 TL de yemek ve yol ekleneceğinin altını çiziyoruz:

Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

Makinist: 3.435 TL

Trafik kontrol merkezi: 3.435 TL

Tekniker: 3.395 TL

Teknisyen: 3.220 TL

İstasyon operatörü: 3.119 TL

Veznedar-Gişeci: 3.065 TL

Ofis personeli: 3.014 TL

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 18:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murteza
Murteza - 2 yıl Önce

Bunun teklif ettiğiniz ücretlerin brüt değerleri olduğunu ve sendikasız personelinizin 12 aylık vergilerini siz öderken vergi dilimine giren sendikalı personelin vergilerini kendileri ödemeleri gerektiğini niye yazmadınız.

Erkan tasli
Erkan tasli - 2 yıl Önce

Millet ne isleri ne paralara yapiyor. Begenmeyenin yerine yeni elemanlar alinabilir.

Murteza
Murteza - 2 yıl Önce

Hani yeni elemanlar? Niye trenler hareket etmiyor. Binlerce işsiz var Izmir'de . Bir sürücünün yetişmesi o kadar kolay olmuyor. Milyonlarca dolarlık makinayı sevk ve idare edecek ve binlerce insanın burnu bile kanamadan bir noktadan bir noktaya taşınmasını sağlayacak.
Ya teknik ekip; bir cıvatayı sıkarken evi nasıl geçindireceğim derdi ile binlerce canın Aliağa yolunda ölümüne sebep olursa...
Son olarak önerilen ücretlerin sonuncusuna bakın. Nete çevirdiğinizde asgari ücretin 2200 lira olması gerektiği bir ülkede 2100 küsurlara geldiğini göreceksiniz.
Buyurun müracaat edin ve hemen çalışmaya başlayın.

SIRADAKİ HABER