ENGELSİZMİR'de yarışma heyecanı

Engellilerle ilgili farkındalık yaratan Uluslararası ENGELSİZMİR Kongresi ve Fuarı'nda bu yıl da yarışma heyecanı yaşandı. Kongre ve Fuar kapsamında gerçekleştirilen ulusal yarışmaları kazananlara ödülleri törenle verildi. Gecede sahne alan FARKLIBand ise dinleyenlere keyifli anlar yaşattı.

ENGELSİZMİR'de yarışma heyecanı

Üçüncü kez düzenlenen Uluslararası ENGELSİZMİR Kongresi ve Fuarı'nda bu yıl da farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli yarışmalar düzenlendi. 3 Kasım'a kadar fuarizmir'de "Engelsiz Üretim Modelleri ve İstihdam" temalı, "İş'te Ben de Varım" sloganlı kongre ve fuar kapsamında gerçekleşen yarışmalarda birbirinden önemli eserler ortaya çıktı. "EN-GEL-LE-ME" Ulusal Kısa Film Yarışması, "Engelleri Kaldıralım" Ulusal Karikatür Yarışması ve Mahalle Afet Örgüt Modeli Yarışması'nda büyük heyecan yaşandı.

İZLEYENLERİN GÖZLERİ DOLDU 

     Bu yıl üçüncüsü düzenlenen EN-GEL-LE-ME temalı ENGELSİZMİR 2018 Ulusal Kısa Film Yarışması'na Türkiye'nin birçok yerinden katılım gerçekleşti. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Zuhal Çetin Özkan, Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Doç. Dr. Pelin Aytemiz, Ali Ulvi Hünkar, Yaşar Üniversitesi'nden Öğretim Görevlisi Aziz Günhan İmamoğlu, Onur Tansel Ebegil, Tarkan Özel, İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Serkan Şavk ve Cem Özel'den oluşan jüri tarafından yapılan değerlendirmelerde üç Başarı Ödülü ve bir Jüri Özel Ödülü belirlendi. Yarışmada birincilik ödülünü "Maceracı Kuşlar" filmiyle Sevinç Karataş, ikincilik ödülünü "SEN isterSEN ile Cavit Karşal, üçüncülük ödülünü ise "Eşittir" filmiyle Kartal Can Ermiş aldı. Jüri Özel Ödülü'nü ise "Bak Beni Ayağa Kaldırmayın" filmi ile Abdullah Rıdvan Can kazandı. Birincilik ödülünü alan Maceracı Kuşlar filminde oynayan Down sendromlu Mustafa Bal efe gösterisi yaptı. Gösterisinin sonunda Türk Bayrağı açan Bal, izleyenleri duygulandırdı. Yarışmaya katılan filmler cep sineması salonunda kongre boyunca izlenebilecek.

334 ESER KATILDI
      Kongre ve Fuar kapsamında üçüncü kez yapılan "Engelleri Kaldıralım" temalı ENGELSİZMİR 2018 Ulusal Karikatür Yarışması'na Türkiye'nin dört bir tarafından 182 sanatçı 334 eser ile katıldı. Metin Peker, Mehmet Aslan, Ahmet Önel, Mustafa Yıldız ve Sadık Pala'dan oluşan jürinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda ödüller sahibini buldu. Birincilik ödülü Antalya'dan Kürşat Zaman, ikincilik ödülü İzmir'den Tufan Selçuk ve üçüncülük ödülü Sinop'tan Aşkın Ayrancıoğlu'nun olurken, mansiyon ödüllerini Kocaeli'nden Meltem Sönmez, Edremit'ten Önder Önerbay ve Çorum'dan Erdoğan Oruç almaya hak kazandı. Gençler Kategorisinde mansiyon ödüllerini İstanbul'dan Aylin Işın ve İzmir'den Deva Gayretli aldı.

ÖDÜLLER SAHİBİNİ BULDU 
     Toplumda, engelli bireylerde ve yakınlarında afet bilincini geliştirmek ve afete karşı mahalle bazında örgütlenmek, toplumda engelli farkındalığını arttırarak ortak çalışmaya yöneltmek, afete hazırlanırken engelsiz İzmir`in yaratılmasına katkıda bulunmak için gerçekleşen Mahalle Afet Örgüt Modeli Yarışması'nda da proje üreten gruplara plaket verildi. Boccia spor dalında Avrupa Şampiyonası'nda üçüncülük alan Mustafa Çetin de madalyasını aldı. Törende ayrıca Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun 2018 yılı faaliyet programında yer alan Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası'nda dereceye girenlere de ödülleri verildi.

FARKLIBand SAHNE ALDI 
   Kongre ve Fuar'da, Müzikolog Dr. Aydın Öğüt tarafından kurulan FARKLIBand Orkestrası sahne aldı. Önemli etkinliklerde sahne alan orkestra, geniş repertuarıyla ziyaretçilere keyifli bir akşam sundu. Kongre ve Fuar için grup tarafından hazırlanan bir beste de konser öncesinde görücüye çıktı. Beste izleyenler tarafından tam not aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER