Dervişoğlu'ndan Çok Sert Eleştiriler

MHP İzmir İl eski Başkanı ve 10’uncu Kurultay’da Genel Başkan adayı olan Musavvat Dervişoğlu, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin koalisyon görüşmelerinde çok konuşulan siyah çantasını açmasıyla ilgili “Keşke daha önce açsaydı. Gecikilmiş olmaktan rahatsız oluyorum" dedi. Dervişoğlu, İzmir adaylarının sıralamalarının değişmesini keyfi bulduğunu söyledi.

Dervişoğlu'ndan Çok Sert Eleştiriler
MHP’de İzmir İl eski Başkanı ve 10’uncu Kurultay’da Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye rakip çıkan Musavvat Dervişoğlu, bu kez de seçim süreciyle ilgili sert açıklamalar yaptı. Sosyal medya üzerinden yaptığı bazı paylaşımlarının çeşitli gazetelerde ve internet sitelerinde haberlere konu edildiğini belirten Dervişoğlu, kavram ve anlam kargaşalarına son vermek istediğini söyledi.
 
Seçimlere az bir süre kala açıklamasının zamanlama açısından doğru bulmayanların çıkabileceğine dikkat çeken Dervişoğlu, “Ancak unutulmasın ki; bazı zamanlarda konuşmak değil, susmak ihanettir. Genel seçim var, sus. Yerel seçim, referandum, Cumhurbaşkanlığı seçimi var, sus. Listeler açıklanacak, sus. Hükümet kurulacak. Yeniden seçim olacak, yine sus. Soruyorum sizlere: En son ne zaman konuştunuz? Fikir namusunuza ve dava arkadaşlarınıza, en son ne zaman sahip çıkmanıza izin verildi? Susmamız gereken zamanları ihdas ve işaret edenler, sadakatimizin siperinde hak ve adalet gaspı yapmaktan asla geri durmuyorlar" dedi.
 
Dervişoğlu şöyle devam etti:
 
"Milliyetçi Hareket’in iktidara talip olmayan görüntüsü yüreğimi yaralıyor. Sahibi olduğumuz enerjinin sinerjiye dönüştürülememesi içimi acıtıyor. Konjonktüre teslim olmamız, onunla yükselip yine onunla düşmeye rıza gösteren halimiz mücadele geçmişimiz ve şanlı tarihimizle bağdaşmıyor. Anlaşılması güç laflar sarf edip, hakkımızda olumsuz bir algının oluşmasına zemin hazırlamak, sonra da algı yönetiminden şikayet edip, cevabını vermekte zorlanacağımız sorulara muhatap kılınmamızı içime sindiremiyorum."
 
7 Haziran seçimlerinde İzmir’de her iki seçim çevresinde de başarılı sayılabilecek bir netice elde edildiğini, ikişer milletvekili çıkardıklarını belirten Dervişoğlu, “Hangi mecburiyet hasıl oldu bilmiyorum fakat yeni seçilen ikinci sıradaki milletvekili arkadaşlarımız bir alt sıralardaki adaylarla yer değiştirdi. Topu topu 20 küsur saat meclis mesaisinde bulunan bu arkadaşlarımızın performansları ile ilgili bir sorun yoksa, bu değişikliği keyfilikten başka bir gerekçe ile açıklayabilmek mümkün değildir" dedi.
 
Dervişoğlu, tam 6 seçimdir liste başları belli olan bir siyasi sahada yer aldıklarını bir de üstüne üstlük keyfilik diye tanımlanabilecek dayatmacı davranışlarla karşılaşıldığını söyledi. Lider ve üst yöneticilerin, kendi mensuplarının partileriyle olan duygusal bağlarını korumak ve yaşatmak gibi bir sorumlulukları ve görevleri olduğunu belirten Dervişoğlu “Hiç kimse, ’ben yazdım böyle olacak’ deme lüksüne sahip değildir. Şayet bu hakkı kendinde görenler var ise, şahsi itibarları kadar teveccühe mazhar olmaya rıza göstereceklerdir" dedi.
 
LİDERLERİN KATLANMASI GEREKİN KİŞİLER, KİŞİLİKLER VAR
 
Dervişoğlu, yazılı olarak basın mensuplarına dağıttığı bu açıklamadan sonra soruları yanıtladı. Dervişoğlu, Meral Akşener ve Sinan Oğan’ın aday gösterilmemesi ve Oğan’ın ihracıyla ilgili sorulan soruya “Akşener ve Oğan’ın MHP’de de kamuoyunda da siyasi karşılığı olan kişiler olduğunu söyledi. Sinan Bey’i Disiplin Kurulu ihraç etti. Genel Başkan’la sorunlar yaşıyor olabilirler. Ama siyasi başarı elde etmek adına olsa da bir liderin katlanması gereken kişiler ve kişilikler vardır. Sayın Genel Başkan bunu görmezlikten geliyor" dedi.
 
TANIMADIĞIM MHP’Lİ ADAYLAR VAR
 
Dervişoğlu, MHP’nin bazı milletvekili adaylarını 15 yıldır siyaset yapmasına karşın kendisinin tanımadığını söyledi. Başka siyasi partilerden adayların bu kentin siyasi kültürüne hizmet etmiş olmaktan dolayı aradıklarını, halini hatırını sorduklarını belirten Dervişoğlu, “Beni iki parti aramadı. Biri malum parti, diğeri kendi partim. Genel Başkan’a muhalefetim yok, eleştirim var. Siyaset yapma üslubunu eleştiren de tek ben değilim" dedi.
 
BİZE ’HAYIRCI’ DİYORLAR
 
7 Haziran sonuçlarından sonraki süreçte 258 milletvekili olan AKP’ye ’Sen Hükümet neden kurmadın’ diye kimsenin sormadığını ama 80 milletvekili olan MHP’ye “Sen neden kurdurmadın?" sorusu yöneltildiğini belirten Dervişoğlu, “Bunun sorumlusu biziz. Seçim akşamından beri anlaşılması zor veya yanlış anlaşılacak sözler söylerseniz böyle olur. Ben MHP’nin nelere evet nelere hayır dediğini biliyorum. Hataysa düzeltin. Bilerek yapıyorsanız defolun gidin" dedi.
 
KEŞKE ÇANTAYI ÖNCEDEN AÇSAYDI
 
Dervişoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin koalisyon görüşmeleriyle ilgili siyah çantasında neler bulunduğuyla ilgili yaptığı açıklamayla ilgili olarak ise “Keşke çantayı önceden açsaydı. Ben gecikilmiş olmaktan rahatsız oluyorum. Kapıya çıkıp ’Seçim hükümeti önerdiler. Biz de koalisyon protokolü hazırladık’ dersin. Niye insanlara bulmaca çözdürüyorsun. Çantayı açacaktın. Çantalar saklamak için değil. Antikacılık merakını biraz terk etmek gerekir" dedi
 
TÜRKEŞ’İN BAKANLIK TAMAM, ADAYLIĞI KABUL EDEMEM
 
Tuğrul Türkeş’in Bakanlığı kabul edişine ayrı AK Parti adaylığına ayrı baktığını açıklayan Dervişoğlu, “Bakan oldu. Sorumluluk üstlendi. İncitici beyanlarda bulunmak istemem. Hangisine destek olsam bir taraf incitecek. Türkeş soyadı taşıyan birini böyle bir dönemde ’devlet sorumluğunun icabını yaptım’ sözünü makul karşılayabilirim ama sonra oradan aday olmasını kabul edilebilir bulmuyorum" dedi.
 
PARTİYE FATURA KESEN ADAY
 
Dervişoğlu, İzmir’de tanımadığı adaylar olduğunu söyledi, "Bir bölgede aday Genel Başkan’nın danışmanı. Kampanya işlerini yapan şirketin de ortağı. Böyle olmuyor. Adayımız bu hanımefendi, üç dönemdir aday. Genel Başkan’ın danışmanı. Kampanya işlerini yapıyor, partiye fatura kesiyor. Partinin parasını, itibarını, makamını ona veriyoruz ki bu hak gaspı değil midir? ’Musavvat bunu söylemesin.’ Buradaki insanlar siyasi köle mi? Bu söylediklerimi camiada herkes konuşuyor, uluorta sorumluluk icabı söylemiyor. İnsanlarımız ’yeter artık’ diyor" dedi.
 
KULBUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE
 
Dervişoğlu, yaptığı açıklamalarla ilgili olarak “Bunlar işin başı. Kulbun büyüğü heybede" dedi. Bunun üzerine basın mensuplarının heybenin ne zaman görüneceği sorusuna ise “Seçimden sonra mı önce mi bilmiyorum" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER