Çukurköy'de yeni hayat

İzmir'de, geçen haziran ayında meydana gelen sel felaketinin büyük tahribata yol açtığı Menemen'e bağlı Çukurköy, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun talimatıyla elden geçirildi. Taşkınlara neden olan dere kontrol altına alınırken, evleri kullanılamaz hale gelen afetzede aileler için yeni konutlar yapıldı. Köyde hasar gören çok sayıda ev ise onarıldı.

Çukurköy'de yeni hayat

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen'e bağlı Çukurköy'de geçen haziran ayında yaşanan afetin izlerini silmek ve yaraları sarmak için başlattığı çalışmaları tamamlanma aşamasına getirdi. Aşırı yağışların ardından Çukurköy'ün üst kısmından geçen Kolangerisi Deresi'ne ait yan kolun taşması sonucu heyelan meydana gelmiş, çok sayıda ev ve araç hasar görmüştü.

Dere yatağı üzerine kurulan köyün benzer sorunları gelecekte de yaşamaması için Başkan Aziz Kocaoğlu'nun talimatıyla harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, çalışmalara başladı. İZSU Genel Müdürlüğü, dere ıslah projesi hazırlayarak ihaleye çıktı ve 2.1 kilometrelik derenin ıslah çalışmalarına başladı.

Yağışla birlikte dağdan kaya, taş gibi malzemelerin sürüklenmesini önlemek amacıyla bentler ve çökeltim havuzları oluşturuldu. Derenin üstünün kapalı olduğu yaklaşık 550 metrelik bölüm ıslah edildi.

YENİ KONUTLAR YILBAŞINA HAZIR

Bu çalışmalarla birlikte evleri hasar gören vatandaşların mağduriyetini gidermek için de harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, oturmaya devam edilebilecek durumdaki evlerin onarım çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamladı. Ağır hasarlı binaların yerine yapılan yeni konutlar ise tamamlanmak üzere. Çelik prefabrik teknolojiyle dubleks olarak inşa edilen 8 konutun yılbaşına kadar sahiplerine teslim edilmesi hedefleniyor. Her biri terasla birlikte 126 metrekare alana sahip konutlar toplamda 180 metrekare arsa üzerine inşa edildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER