Bu sokakta 'sanat' var

Sokak sanatının öncülerinden kabul edilen Jef Aérosol, Urban-Ex projesi çerçevesinde Fransız Kültür Merkezi'nin davetlisi olarak İzmir'de bir duvar performansı gerçekleştirdi

Bu sokakta 'sanat' var
İzmir yine farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Dünyanın en önemli sokak sanatçılarından biri olan Jef Aérosol, İzmir Fransız Kültür Merkezi ve URBAN EX işbirliğiyle İzmir'e gelerek Fransız Kültür Merkezi'nin duvarında "Paylaşılan Farklılıklar" konulu bir duvar resmi çizdi.

PORTIZMIR4 çerçevesinde düzenlenen etkinlikte ayrıca Jef Aérosol hakkında ARTE kanalı için çekilen ve sanatçının eserleri ve dönemine etkilerinin irdelendiği belgeselin gösterimi de gerçekleştirildi. 

Sokak sanatının öncülerinden kabul edilen Aérosol İzmir’de olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Bu şehir beni gerçekten çok etkiledi. Daha önce İstanbul’da da bulundum. Ancak İzmir çok büyüleyici bir şehir. Böylesine önemli bir organizasyonla burada olmaktan son derece mutluyum” dedi. 

Güncel olaylardan, eserini gerçekleştirdiği şehirden ve kendi öz kültüründen ilham alan sanatçı, mekanlarla o şehrin yaşayanları arasında da diyalog kuruyor. 

Jef Aérosol kimdir?

Jef Aérosol olarak bilinen Jean-François Perroy, 1957 Fransa doğumludur. İlk dalga Fransız sokak sanatçılarından Blek le Rat ve Speedy Graphito’nun çağdaşı olarak 1982’den günümüze stensil ve graffiti çalışmalarına devam etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER