Börklüce Mustafa Karaburun'da anılacak

Karaburun’un geleneksel hâle gelen Börklüce Şiir Günleri,  30-31 Ağustos-1 Eylül 2019 tarihleri arasında bu yıl 10’uncu kez gerçekleştirilecek. Etkinliğin bu yılki onur konuğu, şair Asım Öztürk olacak.

Börklüce Mustafa Karaburun'da anılacak

1416 yılında Karaburun’da zulme karşı başkaldırarak simgeleşen Börklüce Mustafa adına Şeyh Bedreddin ve Börklüce Mustafa Kültür Sanat ve Dayanışma Derneği tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karaburun Belediyesi desteğiyle düzenlenen Şiir Günleri’nin 10’uncusu, 30-31 Ağustos ve 1 Eylül 2019 tarihleri arasında şiirseverlerle buluşacak. İlçe merkezindeki Nergis Cafe’de düzenlenecek etkinlik programında şiir ve müzik dinletileri, söyleşi, panel, imza günü ile tiyatro gösterisi yer alıyor.

Şeyh Bedreddin ve Börklüce Mustafa Kültür Sanat ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Atal ve Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın açılış konuşmaları ile başlayacak 10. Börklüce Şiir Günleri´ne farklı illerden çok sayıda şair, yazar, tiyatro sanatçısı ve müzisyen katılacak. 

Şeyh Bedreddin, Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal´in anısını ve felsefelerini yaşatmayı ve kamuoyuna duyurmayı amaçlayan ve her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Şiir Günleri’nin bu yılki onur konuğu, şair Asım Öztürk.

Etkinliğin diğer konuk şairler ise; Gülten Yalmanbaş, Oğuz Tümbaş, Ragıp Özcan, Sedat Gülmez, Şerif Tezgörenler ve Vasıf Turhan Kayacık.

Karaburun tarihinde önemli bir yere sahip olan Börklüce Şiir Günleri, 1 Eylül Pazar günü Ambarseki 3K Kavimler Kapısı Tiyatro Atölyesi’nde Genel Sanat Yönetmeni Şıh Ali Yalçıner tarafından sahneye konan Mim-As’t isimli tiyatro gösterisi ile son bulacak.

BÖRKLÜCE MUSTAFA KİMDİR?
Türkmen–Bektaşi halk önderi olan Börklüce Mustafa,  1414 – 1416 yılları arasında Karaburun’da Karaburun Yarımadası’nda etrafına topladığı köylülerle toplanan fahiş vergilere ve yapılan haksızlıklara isyan etti. Mensup oldukları İslam dininin; haksızlığı, eşitsizliği, adaletsizliği kabul etmeyeceğini söyledi. Vatan şairi Nazım Hikmet, Şeyh Bedrettin Destanı'nda "yarin yanağından gayri paylaşmak her şeyi" dizeleri ile Börklüce Mustafa'nın yaydığı öğretiyi anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER