Başkan Görmez'den Anneler Günü mesajı: Tüketim anlayışından çıkarıp...

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Anneler Günü münasebetiyle yayınladığı mesajda, İzmir’in en modern, en sağlıklı, yaşanılabilir Huzur Evlerinden birini açtıklarını ancak, asıl temennisinin burada hiçbir annenin kalmak zorunda olamamasıdır” dedi

Başkan Görmez'den Anneler Günü mesajı: Tüketim anlayışından çıkarıp...

Merhamet, sabır, sevgi ve fedakârlıkta sınır tanımayan, bütün yaşamlarını çocuklarına, ülkesine adayan annelerimiz için ne yapsak, ne konuşsak azdır diyen Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez “Anneler gününü tüketim odaklı bir anma biçiminden çıkarıp, kendileri için daha çok neler yapabiliriz gündemine dönüştürmeliyiz” dedi.

‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ denilerek uyarılan bir ümmetin mensupları olduklarını belirten Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, açıklamasında şunları belirtti “İzmir’in en modern, en sağlıklı, yaşanılabilir Huzur Evlerinden birini iki yıl önce aştık. Orada 100 büyüğümüz kalıyor. Beş yıldızlı otel konforunda, her türlü sağlık ve günlük bakımın yapıldığı bir rehabilitasyon merkezi hizmet veriyor. Yüzlerce başvuru sırada bekliyor. Keşke hiçbir huzur evine gereksinim duyulmasın. Annelerimizin, babalarımızın, dedelerimizin aile büyüklerimizin yeri huzur evi değil, kendi evleridir. Bir anne yaşamı boyunca hep koruyan, kollayan, kol kanat geren, evladının geleceği için karşılıksız biçimde kendini arka plana iten kişidir. Hiçbir evlat çok ağır sosyal koşullar olmadığı sürece annesini huzur evlerine asla yönlendirmemelidir.

Batı toplumlarının anneler gününü bir tüketim fırsatına dönüştürme algısından kurtulup, Annelerimiz için daha çok neler yapabiliriz sosyal hayatlarına nasıl değer katabiliriz. Bir anelenin çocuklarıyla, torunlarıyla, çevresinden kopmadan yaşamasına dair hususları tartışmalı konuşmalıyız. Çok ağır şartlara rağmen yıllarca annelerine hizmet eden, sırtında taşıyan, anlık bakımlarını yapan, asla ve asla şikayette bulunmayan çok değerli evlatların hikayelerini paylaşmalıyız. Çocuklarımıza anne, baba, aile, büyüklerimizin hayatımıza kattığı değeri anlatmalıyız. Belki okullarımızda buna özel bir alan açmalıyız. Güçlü, sağlam bir aile, güçlü bir devletin temelini oluşturduğu gerçeğini çocuklarımızla sürekli paylaşmalıyız.” dedi.

"EVDE BAKIM BİRİMİNİ KURDUK"

Torbalı ilçe sınırları içerisinde yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaş sınırı olmaksızın yatağa bağımlı hastalar için kurulan Evde Bakım Hizmet Birimini çok önemli sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendiren Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez “ Son bir yılda çoğunluğu 65 yaş üstü büyüklerimizin oluşturduğu 1140 kişiye evde bakım hizmeti verdik.1434 kişinin hastaneye sevki gerçekleştirdik. Evini temizleyemeyen, gerekli günlük bakımını yapamayan büyüklerimize bu birim vasıtasıyla ulaşıyoruz. Burada en öncelikle olanlar annelerimizdir. Bir telefonları yeterli oluyor. Bizim kültürümüzde yaşlıya evde bakmak ve sağlık hizmeti sunmak her zaman vardı. Vakfiyeler, şifahaneler ile görevlendirilmiş kişiler yaşlılar için görev yapıyordu.” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER