Başkan Aksoy, sahnede şiir okudu

‘Nazım’dan Ahmet Arif’e Bir İnce Sızı’ etkinliğinde konuşan Aksoy, 2 ve 3 Haziran günlerinde hayata gözlerini yuman şairleri şu sözlerle andı; “ Nazım Hikmet’e ’komünist ve vatan hainidir’ dediler ama o kendi ülkesi ve vatanıyla ilgili kalem kalem şiirler yazdı. Varna’dan oğluna seslendi ‘Mehmet’ diye. Menemen Belediyesi olarak sağcı solcu, devrimci, şuncu buncu demeden tüm edebiyatçılarımıza ve şairlerimize kol kanat gereceğiz ve sahip çıkacağız. Önümüzdeki süreçte bunların örneklerini hep birlikte göreceğiz.”

Başkan Aksoy, sahnede şiir okudu

Göreve geldiği günden itibaren yaptığı etkinlikler ile anılan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy bayram öncesi önce çocuklar için ardından yetişkinlere Menemen’de daha önce emsali olmamış etkinlikler gerçekleştirdi. ‘Nazım’dan Ahmet Arif’e Bir İnce Sızı’ isimli etkinlikte adı geçen önemli şairleri kendi bizzat sahnede şiir okuyarak andı ve ardından Menemenli çocuklarla beraber Başkan Aksoy kalemi kağıdı alıp resim çizdi.

BAŞKAN, KALEMİ ÇOCUKLARLA BERABER TUTTU
Nazım Hikmet’in , “ Sen Mutluluğun Resmini Yapabilir misin Abidin “ sözünden  yola çıkarak başlatılan resim çizme etkinliği Pazar tatilinde çocukları ve aileleri fazlasıyla mutlu etti. Menemen Şehir Parkı’nda çocuklara eğitici ve eğlendirici bir çalışma olmasının amaçlandığına vurgu yapan Aksoy,  tek tek çocukları masalarında ziyaret ederek onlara eşlik etti ve ardından kurulan resim sergisinde toplu fotoğraf çekildi. Aksoy, “ Projelerimiz yalnızca park alanları oluşturmak değil. Gelişim ve değişimin başlamasında başı çekenler çocuklardır. Bunun bilinciyle bugün bu etkinlik düzenlendi. Eğitim, sanat ve kültür bu çocukların oyun alanlarından sonra açlığını çektikleri ilk şey. Eğlendirerek öğretmenin de ilk adımı bugün Menemen’de atılmış oldu. Herkese iyi eğlenceler diliyorum” ifadelerini kullandı.

“NAZIM VE ARİF, TÜRKİYE’NİN DEĞERİDİR”
 ‘Nazım’dan Ahmet Arif’e Bir İnce Sızı’ etkinliğinin sabahında çocuklarla beraber resim çizen Serdar Aksoy aynı günün akşamında Türkiye’de ismini kalın harflerle yazdırmış Şairlerden Nazım Hikmet ve Ahmet Arif’i çeşitli türkülerle ve zamana özgü ezgilerle andı. Anma töreninde konuşan Aksoy, “ Herşeyden evvel herkesin gelecek bayramını kutluyorum. Bayramlar bizi birlikte tutan yegane unsurdur ve bunun öneminin farkındayız. Bu bayramlar anadolu yaşantısının örneğidir. Milli ve Dini bayramlar bizi biz eden temel taşlardır. Fakat bayramların neşesine neşe katan en önemli bir şey vardır ki onlarda şiirler, türkülerdir yani sanatın ta kendisidir... Bunların emsallerinden birisi Nazım Hikmet’tir, Ahmet Arif’tir, Orhan Veli’dir, Cemil Meriç’tir, Can Yücel’dir. Hepsi bizim kültürümüzdür. Sağcısını solcusunu bir kenara bırakalım, bugün edebiyatımız, böyle şairler olmaza zenginleşemezdi. Onlar hepsi birer değerdir.” diye konuştu.

BAŞKAN AKSOY: ARTIK MENEMEN’DE SANATI SOLUYACAKSINIZ
Türkiye’de sanatsal özgürlüğün kısıtlanmasına vurgu yapan Belediye Başkanı Aksoy, “Dikkat edecek olursanız, edebiyatçı ve şairlerimiz hangi siyasi koldan gelirlerse gelsinler mutlaka bir kere hapse girip çıkmış ya da yurtdışına kaçmak zorunda kalmıştır. Sağcısı da solcusu da bu özelliği maalesef taşıyor. Aslına bakacak olursanız bugün burada biz hepsine sahip çıkacağımızı bir kez daha haykırmak için toplandık. Menemen Belediyesi olarak sağcı solcu, devrimci, şuncu buncu demeden tüm edebiyatçılarımıza ve şairlerimize kol kanat gereceğiz ve sahip çıkacağız. Önümüzdeki süreçte bunların örneklerini hep birlikte göreceğiz. Nazım Hikmet’e ’komünist ve vatan hainidir’ dediler ama o kendi ülkesi ve vatanıyla ilgili kalem kalem şiirler yazdı. Varna’dan oğluna seslendi ‘Mehmet’ diye. Ahmet Arif’i 2 Haziran’da Nazım Hikmet’i ise 3 Haziran’da kaybettik. Nazım Hikmet’in mezarı hala yurtdışında onu Türkiye’ye getiremedik. Bu şairler çile çektiler tüm şairler gibi... Bizim Belediyeciliğimizde bu zulmün önüne geçileceğine söz veriyoruz. Sanat Menemen’in her köşesinde hissedilecektir” dedi.


ŞAİR BAŞKAN BU SEFER NAZIM VE ARİF İÇİN ŞİİR OKUDU
31 Mart yerel seçimleri süresince adaylığa geldiği günden itibaren her miting bitişini şiir okuyarak yapan Serdar Aksoy, böyle ünlü şairleri anma gününde ise tekrar bir performans sergiledi. Başkan Aksoy, önce Ahmet Arif’in ‘Hasretinden Prangalar Eskittim’ şiirini ardındansa Nazım Hikmet’in ‘Vatan Hainliği ile suçlandığı dönemdeki medya haberlerine ithafen yazdığı ‘Nazım Hikmet Vatan Hainliğine Devam Ediyor Hala’ adlı şiiri okudu. Aksoy, son olarak, miting alanlarında sıkça okuduğu Ahmet Arif’in ‘Haberin Var mı?’ isimli şiirini tekrar seslendirdi. Kapanış şiiri diye adlandırdığı ‘Nazım Hikmet’in ‘Davet’ isimli şiirini ise şu şekilde betimledi, “ Nazım Hikmet yurt dışına kaçmak zorunda kalınca eşine ve oğlu Mehmet’e çok şiir yazdı. Varna’dan bir akşam vakti İstanbul boğazı’na bakarak bir vapur geçer ve Nazım, Mehmet’ine sesleniyor ‘Beni duyuyor musun ‘ diye. Ardından vatan kokan bir şiir yazıyor Nazım. İşte o şiirde diyor ki şair;
“Memet! Memet!

Karşı yaka memleket,
sesleniyorum Varna'dan,
işitiyor musun?

Memet! Memet!

Karadeniz akıyor durmadan,
deli hasret, deli hasret,
oğlum, sana sesleniyorum,
işitiyor musun?

Memet! Memet!”

Başkanın şiir okumasının ardından etkinlik; Şiir okumaları ve türküler eşliğinde devam etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER