Akademisyenler İsmet İnönü'yü konuştu

Milli Mücadele’nin önemli ismi, Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın arkadaşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı ve 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü İzmir’in merkez ilçesi Konak’ta geniş katılımlı bir sempozyumla anıldı.

Akademisyenler İsmet İnönü'yü konuştu

Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Ulusal Kahraman Devlet Adamı: İsmet İnönü” başlıklı sempozyuma her biri alanında uzman çok sayıda konuşmacı katıldı. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyumun açılışında ilk sözü etkinliğin düzenleme başkanı Prof. Dr. Engin Berber aldı. Berber, İzmir’de İsmet İnönü’nün doğduğu evin yaklaşık bir ay önce Konak Belediyesi’nce restore edilerek, bir anı evi ve kitaplığına dönüştürülerek hizmete açıldığını söyledi. Kendisinin de küratörlüğünü yaptığı müze projesinin hazırlık aşamasında Atatürk’ten sonra cumhuriyetin kuruluşuna en büyük katkıyı koymuş olan, ulusal kahraman, devlet adamı ve diplomatik deha olan İsmet İnönü’ye yakışır bir etkinlikle anma fikrinin doğduğunu dile getiren Berber, sempozyumun gerçekleşmesini sağlayan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a teşekkür etti.

TARİHİ BİLMEMEK EN BÜYÜK EKSİKLİĞİMİZ

Başkan Sema Pekdaş da Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün çok daha iyi öğrenilmesi ve yaptıklarının öneminin herkes tarafından bilinmesi gereken bir dönemden geçildiğini söyledi. Konak Belediyesi olarak İnönü’nün doğduğu eve ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Pekdaş, “Maalesef tarihten o kadar uzağız, tarihi şahsiyetlerimizin yaptıklarını o kadar az biliyoruz ki... Bu bizim en büyük eksikliğimiz. ‘Bunu bir duyarlılık haline getirmemiz gerekiyor’ dedik ve İnönü Vakfı’nın da yoğun ilgisiyle ev yeniden restore edildi ve yeniden açıldı” dedi

.

KONUŞMALAR KİTABA DÖNÜŞECEK

“Cumhuriyet çok zorlu yollardan geçerek kuruldu” diyen Pekdaş, “Bugün Büyük Atatürk’e saldıramayanlar İsmet İnönü’ye saldırarak kendilerini tatmin ediyorlar. İnönü’nün daha çok bilinmesi gerekiyor. Büyük kahraman Atatürk ve İnönü hala cesaret ve kararlılıklarıyla bize önderlik edecek noktadadır. Bu sempozyumda konuşulanlar, bir kitap olarak basılacak ve bütün kütüphanelere gönderilecek. Bu sempozyumda dile getirilenlerin kitap olarak herkesin eline geçecek olması değerlidir. Çünkü Büyük Atatürk ve İnönü’yü, onların stratejilerini herkesin bilmesi gerekiyor. Bizim onlara borcumuz çok ve bu borcu ödemek için yaptığımız ufacık çalışmalar bunlar” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER