Zihinsel Engelli Gence Askerlik Şoku

İzmir’de annesi ve 6 kardeşi ile aynı evde oturan yüzde 90 zihinsel engelli olduğuna dair Alsancak Devlet Hastanesi’nden alınan raporu da bulunan 28 yaşındaki Osman Toktaş, vatani görevini yapması için silah altına alınacak.

Zihinsel Engelli Gence Askerlik Şoku
Ailesi Diyarbakırlı olan ve İzmir’de dünyaya gelen Osman Toktaş, 2010 yılında babası Ahmet Toktaş’ı prostat kanserinden kaybetti. Mental retardasyon (zeka geriliği) tanısı nedeniyle Alsancak Devlet Hastanesi’nden yüzde 90 zihinsel engelli raporu da bulunan Toktaş, annesi Cemile Toktaş ile İzmir’de yaşam mücadelesi verirken, Diyarbakır’daki yakınlarına ulaşan celp kararı şaşırttı. Askeri yetkililere daha önce aldığı engelli raporunu gösteren Toktaş, Ankara’daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığı’na (GATA) başvurdu. Burada yapılan kontrollerde Toktaş ile ilgili ’Askerliğe elverişlidir’ raporu düzenlendi. İkinci kez şaşıran Toktaş, İzmir’e gelip askerlik için hazırlık yapmaya başladı.
 
"KINALI KUZU"
 
Zihinsel engelli Toktaş, bugün Ege Tüm Engelliler Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi’nde basın açıklaması yaptı. Askere gitmeden önce eline kına da yakılan Osman Toktaş, "İzmir’de dünyaya geldim. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden askere alınmamla ilgili belge geldi. Daha sonra asker hastanesine gittim ve benim doğruyu söylemediğimi belirttiler. Yüzde 90 zihinsel engelli olduğuma dair devlet hastanesinden alınan raporum var. Biraz korkuyorum ve heyecanlıyım. Eğer birliğime teslim olmazsam beni yakalayacaklar. Ben de Ankara’daki birliğime teslim olacağım. Ben de askerliğimi yapmak istiyorum ama engelliyim. Yetkililerin bu konuyla ilgilenmesini istiyorum. İki ayrı hastaneden daha rapor var, onların oranları farklı. Engelli bakım parası veriyor devlet. Annem askere gideceğim için korkuyor" diye konuştu.
 
"SORUMLU KİM OLACAK"
 
EGETEKO’da özel eğitim öğretmeni olarak görev yapan 68 yaşındaki Güven Aksaray,  Osman Toktaş’ın silah altına alınacak olmasına tepki gösterdi. Aksaray, şöyle devam etti:
 
"Bu raporu veren GATA’daki binbaşı, ’entelektüel davranış bozukluğu’ diyor. Böyle bir şey olamaz. Bu çocuk mental retardasyon, yani zeka geriliği var. O bakımdan zaten engeli olmasa rapor verilmez. Bana şunu söylesinler; neden temsili olarak engellilere 1 günlük askerlik yaptırıyorlar, yaptırmayın o zaman. Bu çocuk vatani görevini yaparken, silah da vermeseler, birinin tüfeğini alıp bir askeri vursa ne olacak? Kim sorumlu olacak? Ona askerliğe elverişli raporu veren kişiler sorumlu elbette. Zihinsel engelli, görme kaybı var, işitme problemi var, böyle birini askere alıyorsun. Askeri hastanelerin psikiyatri bölümlerinin verdiği raporların hiçbirine inanmıyorum. Bu çocuk engelli olmasa Başbakanlık’tan engelli kartı alabilir mi, yardım alabilir mi? Babasını kaybetmiş, annesi rahatsız. Birçok yerde yaşanıyor bu. Buna bir an önce çözüm bulunmalı."
 
Hazırlıklarını tamamlayan Toktaş, bugün akşam saatlerinde yola çıkıp, yarın Ankara’da tankçı olarak görev yapacağı birliğine teslim olacağını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER