Zeytinyağı İçin Kamu Spotu

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bütçe görüşmelerinde zeytinyağı tüketiminin arttırılması için televizyonlarda ‘Kamu Spotu’ yayınlanmasını istedi.

Zeytinyağı İçin Kamu Spotu

 

Türkiye’de zeytinyağı üretiminin artmasına karşın iç talebin yeterli derinliğe ulaşmadığını ifade eden Susam, “Türkiye bol ve kaliteli zeytinyağı üretiliyor fakat tüketim düşük. Yunanistan'da kişi başına tüketim yılda 21 kg, İtalya'da 11 kg’dır. Suriye'de bile kişi başına 6,2 kg zeytinyağı tüketilirken ülkemizde bu oran en fazla 1,5 kg civarında kalmaktadır. Diğer yanda yılda ortalama 2,5 milyon dolar harcanarak sıvı yağ ithal ediliyor. Sağlık kaynağı olan zeytinyağının iç tüketiminin arttırılması, sağlık harcamalarının azalmasına da katkısı olacaktır. Bu çerçevede zeytinyağında iç talebin arttırılması ve 5 kg üzerine çıkartılması amacıyla kamu spotu şeklinde, reklam şeklinde bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu. 
 
Zeytinyağında üretim girdilerinin son 10 yılda 4 kat artmışken zeytinyağı fiyatlarının sadece 1,5 kat arttığını söyleyen Susam, “Eskiden 500 ağaç zeytini olan bir zeytin üreticisi zengin sayılırdı. Düğün dernek yapar, her yıl yanında parası artardı. Şimdi 500 ağaç zeytini olanın yaptığı masrafı bile karşılayacak durumda değildir. Türkiye'nin zeytin tarımı politikasında bir belirsizlik var. Gemlik tipi zeytin, Türkiye'nin her tarafına dağıldı, arz fazlası nedeniyle fiyat tutmayınca havuzlardan zeytinler 60 kuruşa alınarak yağlığa gönderiliyor” dedi.
 
TARIM STRATEJİK SEKTÖR
 
Tarımın dünyada su ve enerjiyle birlikte en stratejik alanlardan biri haline geldiğini ifade eden Susam, “Tarım artık ekonomide büyüme ve yoksulluğun azaltılmasında kritik bir rol üstleniyor ve yeni iş olanakları sağlıyor. Organize tarım bölgelerinin oluşturulması ve dünya nüfusunun artışıyla paralel olarak tarıma yatırım yapılması gerekmektedir. Türkiye’nin de üretim ve pazarlama vizyonu olan,  sürdürülebilir, rekabetçi, bilgiye ve inovasyona değer veren bir tarım politikasına ihtiyacı var” diye konuştu.
 
HAYVANIN SÜTÜ BOĞAZINA YETMİYOR
 
Hükümetin tarım konusunda bir vizyonu bulunması gerektiğini ifade eden Susam, “İzmir Ticaret Borsası ve ziraat meslek örgütleri büyük bir gıda fuarını İzmir’e kazandırılarak tarıma dayalı turizmin geliştirilmesi, inovasyon ve AR-GE merkezleri kurulması, İzmir’de canlı hayvan pazarı ve piyasası oluşması, fidancılığın geliştirilmesi gibi vizyon önerilerini hayata geçirmelidir. Tarım kesimindeki 17 milyon kişi bugün mutlu değildir. Süt üreticisi zor durumdadır. Çiftçinin kendi sözüyle dile getirmek gerekirse, “Hayvanın sütü boğazına yetmiyor” Köylümüz, hayvanından aldığı sütün, yaptığı yem masrafını karşılamadığını bu kadar net bir şekilde ortaya koyuyor. Bugün hayvanın sütü boğazın yetmiyorsa, 23 kuruşa mal edilen domates 19 kuruşa, 35 kuruşa mal edilen patates 25 kuruşa, 1,75 TL’ye mal ettiği pamuğu 1,35 TL’ye satıyorsa buradaki politika ve vizyon eksikliğinin sonucudur. Büyük tarımsal işletmelerin yanında, aile işletmeciliğinde olanları mutlu edecek çözüm yollarını bulmaya ihtiyaç bulunmaktadır” dedi. 
 
KÜÇÜK ÜRETİCİ İÇİN ÇARE KOOPERATİF
 
Türkiye’de küçük tarım işletmelerinin ağırlıklı olduğunu hatırlatan CHP’li vekil sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
Avrupa’da olduğu gibi küçük üreticinin ayağa kalkmasında en büyük etken doğru ve demokratik örgütlenmiş kooperatifçilik olacaktır. Avrupa’nın bütün ülkelerinin gıda pazarlarında kooperatifler açıkça pazarın lideri durumundadır. Hatta Avusturya’da şeker pancarı, Fransa’da tütün, İrlanda’da hayvancılık ıslahı ve Hollanda’da tahıl ürünleri konusunda kooperatifler tekeldir. Bu yıl Birleşmiş Milletler tarafından Kooperatifçilik Yılı ilan edildi. Biz de bu yılı kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve sorunlarının giderilmesi için bir fırsat bilerek ihtiyaç duydukları yasal düzenlemeleri çıkartalım. 
 
ORKİNOS ÇİFTLİĞİ NE OLACAK?
 
Balık çiftlikleriyle ilgili ön izni Tarım Bakanlığı vermektedir. Çiftlikler bir yanıyla vatandaşın ucuz ve bol balık tüketmesine katkı koyduğu gibi, diğer yanıyla çevre kirliliği ve turizm beldelerini tehdit eder noktaya gelmiştir. İzmir Seferihisar’da kurulmak istenen orkinos çiftliği de bunun önemli örneklerinden biridir. Dünyada Sakin Şehir gibi önemli bir unvan alan Seferihisar-Sığacık kıyılarında, yapılan hukuk mücadelesinin ardından, orkinos çiftliği kurulması engellenmiştir. Ancak aynı çiftlik aynı noktada orkinos çiftliği kurmak için bu kez de Urla üzerinden süreci tekrar başlatmıştır. Seferihisar’da, Seferihisarlılara rağmen kurulmak istenen bu çiftlik konusunda Bakanlığınızın tavrı ne olacaktır?”
 
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2012, 18:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER