Zeytin ve Zeytinyağına Üç Ülkede Tanıtım

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için kasım ayı içerisinde Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan ve Fransa’da tanıtım yapacak.

Zeytin ve Zeytinyağına Üç Ülkede Tanıtım
Ekim ayı sonunda tamamlanan 2014/2015 zeytinyağı sezonunda, Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında ABD ilk, Suudi Arabistan ikinci sırada yer aldı. ZZTK 15-17 Kasım 2015 tarihleri arasında ABD’nin Şikago şehrinde düzenlenen Private Label Manufacturers Association Fuarı’na 9 metrekarelik bir stant ile katılım gerçekleştirecek. Şikago’nun bağlı bulunduğu Illinois eyaletinin ABD’nin nüfusu en kalabalık 5. eyaleti olduğuna işaret eden ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı M. Kadri Gündeş, toplam ithalatının 120 milyar dolar olduğunu belirtti. Amaçlarının ABD pazarında Türk zeytinyağının konumunu güçlendirmek olduğunu kaydetti.
 
Fuara tüketicilerden ziyade profesyonellerin katılımının ağırlıklı olduğunu ifade eden Gündeş, "Bu çerçevede komitemizce oldukça verimli ikili görüşmeler gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. ABD hem zeytin, hem de zeytinyağı ihracatımızın büyük artış gösterebileceği en önemli pazar. ZZTK olarak her iki üründe de ABD’yi hedef pazar olarak belirledik. ABD 2014/2015 sezonunda zeytinyağı ihracatımızda lider ülke konumunda. Sofralık zeytin ihracatında ise 4. Sırada yer alıyor. Bu fuara bu yıl ikinci kez katılıyoruz" diye konuştu.
 
Türkiye’nin zeytinyağı ihracatında ikinci sırada yer alan Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde, 17-20 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenen Foodex Saudi 2015 Fuarı’na da 9 metrekarelik stant ile katılım gerçekleştireceklerini belirten ZZTK Başkanı M. Kadri Gündeş, şöyle konuştu:
 
"Suudi Arabistan, Cidde Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek Fodex Saudi’ye yaklaşık 5 bin 500 ziyaretçinin yanı sıra 30 ülkeden 250 katılımcının 150 marka ile katılması bekleniyor. 80’e yakın karar verici ve satın almacıya yaklaşık 100 katılımcı ile 400’ye yakın toplantı yapma olanağı sunuluyor."
 
Birleşmiş Milletler’in 2013 verilerine göre Suudi Arabistan’ın gıda ithalatının 21 milyar doları aştığını vurgulayan Gündeş, Türkiye’nin Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği gıda ihracatının 2011 yılından beri düzenli olarak arttığını, Türkiye’nin 2014-2015 sezonunda Suudi Arabistan’a 11 milyon 606 bin dolarlık zeytinyağı ve sofralık zeytin ihraç ettiğini dile getirdi.
 
ÜÇÜNCÜ DURAK FRANSA
 
Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi’nin kasım ayında katılacağı üçüncü fuar ise; 24-26 Kasım 2015 tarihlerinde Fransa’nın Montpellier şehrinde SİTEVİ 2015, Uluslararası Bağcılık, Şarapçılık, Zeytin, Meyve-Sebze Yetiştiriciliği Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı olacak. ZZTK standında zeytin ve zeytinyağı tadımı gerçekleştirilecek. Fransa’nın en büyük üzüm bağlarına sahip şehri olan Montpellier, aynı zamanda dünyanın en büyük şarap ve zeytinyağı üretim alanlarından bir tanesi.
Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER