banner51

'Zeytin Varsa Hayat Var'

Ayvalık Ticaret Odası'nın Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Ziraat Odası ile ortaklaşa düzenlediği Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri'nin 11. Si, bu yıl 6-7-8 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

'Zeytin Varsa Hayat Var'
Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC), Akdeniz Zeytinci Kentler Birliği (Re. Co. Med) ve İspanya merkezli bir zeytinyağı derneği olan QV Extra'nın katılımıyla uluslararası bir kimliğe kavuşan Ayvalık Zeytin Hasat Günleri kapsamında kurulacak “Zeytinyağı Pazarı”nda Ayvalıklı zeytinyağı üreticileri yılın ilk hasadını yapıp erken hasat zeytinyağlarını ziyaretçilerin beğenisine sunacaklar.  
 
 
11. Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Günleri, zeytinyağının insan yaşamındaki vazgeçilmez yerini, her defasında daha etkin biçimde hatırlatmak ve benzersiz bir “tarih, mimari, doğa ve lezzet diyarı” olan Ayvalık’a dikkat çekmek için her yıl zeytin hasat dönemi başlarken düzenleniyor. 3 gün sürecek Hasat Günleri kapsamında yapılacak etkinliklerde ülkemizdeki zeytinyağı üretim ve tüketimini artırmanın ve kaliteli zeytinyağı üretmenin yolları tartışılacak. Bunun yanında Ayvalık Eski Otogar'da kurulacak “Zeytinyağı Pazarı”nda Ayvalıklı üreticiler ilk hasat zeytinyağlarını ziyaretçilere tattıracaklar. 
 
“ZEYTİN VARSA HAYAT VAR, BİN YILLARDIR…”
 
Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri’nin bu yılki teması “Zeytinyağı ve Tarih.” Slogan da bu konsept doğrultusunda, “Zeytin Varsa Hayat Var, Bin Yıllardır…” olarak belirlendi. Hasat Günleri'nin 2. Gününde (7 Kasım, Cumartesi), gerçekleştirilecek Zeytinyağı Paneli’nde ziyaretçiler geçmişten günümüze zeytinyağının hayatımızdaki yeri ve önemi hakkında bilgi edinebilecekler. Bu yılki panel konuşmacılarımız Prof. İlber Ortaylı, Akdeniz Zeytinci Kentler Birliği ( Re. Co. Med) Başkanı Enrico Lupi ve zeytin tarihi ve kültürü araştımacısı Dr. Horst Schäfer-Schuchardt engin bilgileriyle bizi zeytinyağının tarihinde küçük bir gezintiye çıkaracaklar.
 
Yine Hasat Günleri’nin 2. gününde yılın ilk sembolik hasadı Ayvalık, Küçükköy’de gerçekleşecek. Eski bir Boşnak köyü olan Küçükköy, farklı kültürlerin ilgiye değer izlerini barındırıyor. Küçükköy “minyatür” meydanı, Merkez Camii, göç temalı Kent Müzesi, 19. yüzyıldan kalma taş evleri ile birçok yaşanmışlığın tanığı… Şimdi ise sayıları kırkı bulan sanatçı, yerel yöneticilerin de desteğini alarak Küçükköy’deki yorgun taş evleri yeniliyor, sakin sokakları canlandırıyor ve butik otelleri hizmete sokuyorlar. Küçükköy’e uluslararası bir “kültür-sanat-yaşam” odağı kimliği kazandırma çalışmaları, “hızlı bir yenilenme süreci” şeklinde devam ediyor… Yılın ilk zeytin hasadı kutlamasında ziyaretçilerimiz Küçükköy’ün değişen yüzüyle tanışma fırsat bulacaklar. 
 
Hasat Günleri yine Zeytine Minnet yürüyüşüyle başlayacak, sokak müzisyenleri Ayvalık’ın farklı köşelerinde konserler verecek.
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER