banner9

Zayıflama Çaylarına Dikkat

Kardiyoloji uzmanı Dr. Zülfikar Danaoğlu masum görünümlü, bitkisel ve Tarım Bakanlığı’ndan onaylı zayıflama çaylarının bile bir hekime danışmadan kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Zayıflama Çaylarına Dikkat
 
Geçmişten günümüze zayıflama yöntemlerinin sayısında büyük bir artış yaşandığını ifade eden Danaoğlu, “Bu durum kötü niyetli kişilere fırsat yaratıyor. Zayıflama ümidiyle hayatını kaybedenler veya kalıcı hasarlarla yaşamak zorunda kalanlara şahit oluyoruz. Hastalarımız uzman bir hekime görünmeden asla kendi başlarına çay, ot ve benzeri bitkileri gelişi güzel kullanmamalı" dedi.
 
Televizyon ve internette “Tarım Bakanlığı’nın izni ile mucize ürün, bitkisel, doğal" sloganlarıyla satılan ürünlerin son yıllarda oldukça popüler hale geldiğinin altını çizen Danaoğlu, “Zayıflamanın mucize ilacı yoktur. Eğer çok hızlı bir şekilde kilo veriyorsanız, bu vücudun sınırlarını çok zorladığınız anlamına gelir. Bu şekilde zayıflamanın vücuda bedel ödetmeden yapılabilecek bir yöntemi yoktur" dedi.
 
Birçok ilaç denenmiş olmakla birlikte, beklenen etkinin elde edilememesi veya yan etki profilinin geniş olması nedeniyle günümüzde obezitenin medikal tedavisi ile ilgili fazla alternatifi bulunmadığına dikkat çeken Danaoğlu, “Bu amaçla en yaygın kullanılan iki ilaçtan biri tokluk merkezini uyarıp tokluk hissi ile etkisini gösterirken, diğeri bağırsaklardan yağların emilimini bozarak etki gösterir. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte bu ilaçların sindirim sistemi, karaciğer ve beyin, kalp damar sistemi gibi üzerine çok çeşitli yan etkileri ve oluşturdukları hasarlar nedeniyle kullanımları çok kısıtlanmış ya da yasaklanmış durumda. İnternette satılan hileli ürünlerle ilgili işin püf noktası buradadır. Genelde yapılan hile çeşitli bitkileri harmanlayıp zaten zayıflama ilacı olarak dünyada ruhsatlanan ilaçları yani genelde sibutramin karıştırmak suretiyle olmaktadır" dedi.
 
Ürünlerin içinde ne olduğunu bilmeden ’bu bitkisel’, ’nasıl olsa doğal şeylerden zarar gelmez’ diyerek istediği gibi kullandığını ancak bunun vücutta birçok zararlı etkiye yol açabileceğini vurgulayan Danaoğlu, “Bolca yükleme yapılması ani ölüm, ritm bozuklukları, yüksek tansiyon ve felç gibi sorunlara yol açıyor. Eğer kişi başka ilaçlar kullanıyor ise bu yan etkiler ve ölüm riski katlanıyor. Satılan ürünleri uzmanlara sorgulatmadan almayınız. Sağlığı ilgilendiren veya bitkisel olsa bile sağlıkla ilgili reklamı yapılan her ürünün Tarım Bakanlığı’nca değil, mutlaka Sağlık Bakanlığı’nca onaylanması gerekir. Zayıflama konusunda mutlaka hekim ve diyetisyenlerden destek alarak kalori azaltma, egzersizle sağlıklı kilo verilebilir" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2016, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER