'Zamma Hayır'

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi olağan toplantısında ESHOT, İZELMAN ve İZULAŞ’taki aksaklıklara değindi.

'Zamma Hayır'
Mecliste yaptığı konuşmada Doğan şunları dile getirdi: “Bilindiği gibi ESHOT İzmir’in ve Ege’nin kamusal alandaki en büyük işletmesidir. ESHOT ve İZULAŞ bünyesinde çalışan 6000’in üzerinde memur ve işçi bulunmaktadır. Bu derece ciddi personel çalıştıran kurumumuz istihdam açısından bölgesel ekonomimize önemli değerler katmaktadır. ESHOT bünyesinde 657’ye tabi memurlar, sözleşmeliler, İZELMAN ve İZULAŞ, 4 farklı kategoride çalışan personeli ile İzmir’de karayolu ile yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Hemşerilerimizin can ve mal güvenliğinden sorumlu olan otobüs şoförü kardeşlerimiz, iş kanununda belirtilen zorunlu hallerde; günlük 3 saat, yılda ise en çok 270 saat fazla mesai yapması gerekirken, şu anda şoför kardeşlerimiz günde 5 saat fazla mesai yapmaktadır. Bu da bir hak ihlalidir ve insan haklarına da aykırıdır.”
 
Büyükşehir Belediyesi tarafından İnsan Hakları ihlal ediliyor
 
Konuşmasında ESHOT’ta çalışan işçi ve personelin de hakkını savunan Doğan, “2 gün önce bu salonda insan haklarından bahsetmiş ve insan hakları ihlallerinden şikâyetçi olmuştuk. Ne yazık ki İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak insan haklarını ihlâl etmekteyiz. Bilindiği gibi ESHOT vardiyalı olarak 7 saat çalışmaktadır. Ancak işçi kardeşlerimizin 7 saat ve üzerine ekstra 5 saat fazla mesai yaptırılmaları işçi sağlığı, can güvenliği ve psikolojik sorunlara yol açacak noktada fazla mesailerle çalıştırılması, şoförün sinir sistemini tahrip etmekte ve olası kazalara da davetiye çıkarmaktadır. Bu koşullarla çalışan kardeşlerimizin ilerleyen yaşların da birçok farklı mesleki hastalığa yakalandıkları görülmektedir. Şoför kardeşlerimizin fazla mesaiden kaynaklı olarak toplum ilişkileri azalmakta, insani ve sosyal ilişkileri tamamen yok edilmektedir. ESHOT’un personel ve işçi çalıştırma politikası rantabl değildir.” Dedi.
 
Ulaşım parkur seferlerinde büyük aksaklıklar var
 
Toplu ulaşım noktasında otobüs parkur seferlerine de değinen İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal DOĞAN, “Yine ulaşımda parkur seferleri zamanında gerçekleşmemektedir. Dolayısıyla yolcular mağdur bir pozisyonda duraklarda daha fazla süre toplu taşıma araçlarını beklemektedirler. Örneğin başlangıç noktasından son durak bitiş noktasına 20 dakikada ulaşması gereken bir otobüs bu sistemle ancak 40 dakikada ulaşabilmektedir. Bu süre kaybı nedeniyle de yolcular mağdur edilmektedir. Bunun en büyük nedeni İzmir’e yeni taşıt yolları yapmadığınızdandır. Kent trafiği tamamen kâbusa dönmüştür. Parkur seferleriniz zamanında duraklara ulaştırılamamıştır. Trafik gecikmelerinden dolayı otobüsler milyonlarca liralık akaryakıtı boşuna tüketmektedir. Yakılan yakıt bizim milli servetimizdir. Artık elinizi vicdanınıza koyun ve bu kente alternatif taşıt yolları yapın. ESHOT’un boş yere yollarda harcadığı akaryakıt sayenizde kamu zararı oluşturmaktadır.” Dedi.
 
ESHOT’a zarar ettiriliyor 
 
ESHOT’un mevcut işleyiş durumunu değerlendiren DOĞAN, “ESHOT atölyeleri geçmiş yıllara oranla teknolojiden ve verimli olmaktan uzaklaştırılmıştır. Eskiden adeta bir sanat ve beceriklilik üzerine kurulan ESHOT, şu an özel sektördeki servis atölyeciliğini yapmaktadır. Yani eskiyi sök, yeniyi tak mantığı ile idare edilmektedir. Onarım, beceriklilik ve liyakat tamamıyla rafa kaldırılmıştır. Durum böyle olunca yedek parçacılar kazanıyor, ESHOT zarar ettiriliyor. 
 
Peki, ESHOT’un en önemli harcama kalemi olan akaryakıt kullanım miktarı ekonomik midir? 
 
Yedek parça ve otobüs lastik alımları opsiyon ve fiyatları sizce ekonomik, midir? 
 
Fazla mesai ile çalıştırdığınız işçilerin yerine neden yeni şoför alımı yapmıyorsunuz?
 
ESHOT’un %95 yükünü çeken İZELMAN işçilerinin ve belediyemize ait İZENERJİ işçilerinin daha koordineli olması ve eşit ücret adaletinin sağlanması için;
 
İmtiyazlı, yani üçlü kararname ile kurulmuş kanunen hizmet alım ihalesine tabi olmayan İZULAŞ şirketine neden aktarmıyorsunuz? 
İZELMAN ve İZENERJİ işçileri, hakları ile beraber İZULAŞ’a devredilmelidir. Anlaşılıyor ki, ESHOT’u zarar ettirmeye devam ettireceksiniz. Bu zararın kolay yolunu bulmuşsunuz. İzmirliye bunu farklı uygulamalarınızda zam olarak yansıtıyorsunuz. Sizin görev zararlarınızı İzmirliye ödetmenizi asla kabul etmiyoruz!” Dedi.
 
İzmirlilerin hakkını savunuyoruz 
 
İzmirlilerin hakkını savunan Doğan, “ESHOT’u başarısız bir şekilde yönetmenizin sorumlusu İzmirliler değildir. Zamcı politikanız haksızlıktır. Sizi ESHOT’u iyi yönetmeye davet ediyoruz. Sizi bu zamları geri almaya davet ediyoruz. Bu nedenle İzmirliler adına zamma hayır diyoruz. Gerçekleştirdiğiniz sözde cüzi zammı geri alın. Sizi Sosyal Belediyecilik yapmaya çağırıyoruz. Akaryakıt fiyatları düşmesine rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarında uyguladığı zammı geri çekmemiştir. Bu zammı neden geri çekmiyorsunuz? Cüzi yani sembolik zam artışı dediğiniz %1 veya 2’dir. Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği zam oranına baktığımızda ise %9 ile %12,5 oranında bir zam artışı görmekteyiz. Bu zam oranına cüzi (sembolik) bir oran denilemez. İzmirli hemşerilerimizin haklarının her zaman takipçisi olmaya devam edeceğiz.” Dedi. 
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2014, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER