banner9

Yusuf Tuvi'den Görsel Şölen

Türk fotoğraf sanatının yaşayan efsanelerinden Yusuf Tuvi’nin 42 yıllık fotoğraf serüvenin özeti niteliğindeki Retrospektif sergisi sanatseverlere görsel bir şölen sunuyor.

Yusuf Tuvi'den Görsel Şölen
 
AFIAP unvanlı ünlü Fotoğraf Sanatçısı Yusuf Tuvi’nin, “Vizörden Bir Yaşam Serüveni" başlıklı retrospektif fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sürüyor. 24 Ekim’e kadar açık kalacak olan sergide, sanatçının yurt içi ve yurtdışındaki değişik ülkelerde çektiği 86 fotoğraf sergileniyor. Yusuf Tuvi Retrospektif Fotoğraf Sergisi’nde, sanatçının 1974 yılında başladığı fotoğraf serüveni 1980’ler, 1990’lar, 2000’ler ve Son Dönem başlıkları altında sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Usta fotoğraf sanatçılarının da yoğun ilgi gösterdiği sergide Tuvi’nin fotoğrafları tam not aldı. Fotoğrafçılık geçmişinin kendisinden daha eski olduğunu hatırlatan Fotoğraf Sanatçısı İzzet Kehribar, “Yusuf Tuvi’nin fotoğraflarında insan öğesi daima ön plâna çıkıyor. Bazen bir portre, bir gölge ya da yürürken iz bırakan biri olabilir. Buradan yola çıkarak Yusuf Tuvi’nin tarzı hakkında çok daha net fikir sahibi olabiliriz. Yusuf, fotoğraf çekerken mutlaka insan öğesi arar, bulduğunda gözü o insanın hareketlerine odaklanır. Bence Yusuf Tuvi’yi, Yusuf Tuvi yapan en önemli kriter, fotoğraflarının beynimize yerleşmesi ve yıllar sonra hatırlanmasıdır" dedi.
 
“İSTEDİĞİ IŞIK OLMAZSA DEKLANŞÖRE BASMAZ"
 
Fotoğrafçı, Yazar Merih Akoğul ise Yusuf Tuvi’nin fotoğraflarında ışık unsurunun önemine dikkat çekerek, “İstediği ışık olmazsa, deklanşöre basmadığını, fotoğrafını çekmediğini biliriz. Nesnelere anlam veren, insanları taçlandıran bir ışık, fotoğraflarının gizli öznesi olarak her fotoğrafında yer alır. Işığın renklerle yaptığı dans ise fotoğraflarının o eşsiz kıvamını, kendine özgü lezzetini oluşturur. Yusuf Tuvi’nin zaman, mekân ve ışıkla taçlandırdığı fotoğraflarına baktığımda, kendi adıma, fotoğrafımızın bu mütevazi ustasının bizler için görüntüler evreninden özenle koparıp getirdiği her bir parçayı dikkatle izlemekten büyük keyif alıyor ve kendisine, bizlerle paylaştığı tüm güzellikler için teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 30 Eylül’de açılan sergi 24 Ekim’e kadar sürecek.
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER