banner51

Yunanistan'dan Yeni Kafile Geldi

İzmir'den yasa dışı yollarla 20 Mart'tan sonra Yunan adalarına geçen sığınmacıların geri kabullerine 4 günlük aradan sonra tekrar başlandı. Midilli Adası'ndan ilk seferde Lesbos gemisine alınan 45 sığınmacı, Dikili'ye getirildi. Geminin denize açılması sırasında iadeye karşı çıkan aktivistlerin denize atlayıp geminin açılmasını engellemeye çalıştıkları belirtildi.

AB ile Türkiye arasında varılan anlaşmayla, 20 Mart'tan sonra Yunanistan'a geçen sığınmacıların iadesini öngören Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanmasında, 4 gün aradan sonra tekrar başlandı.
 
Geçen pazartesi 202 kişinin iadesiyle ilk kabulden sonra Yunanistan tarafında başlayan eylemler ve iltica isteklerinden dolayı, planlar değişti. Çarşamba günü yapılması öngörülen iadeler bugüne ertelendi. Bugün de Midilli Adası'ndaki Irak, İran, Pakistan, Afganistan uyruklu 45 sığınmacı Lesbos gemisine alındı. Sığınmacıların yine aynı sayıda Frontex görevlileri de eşlik etti. Gemi limandan ayrılırken, sığınmacıların iadesine karşı çıkan aktivistleri protesto gösterisi yaptığı, üçünün denize atlayarak geminin önüne geçmeye çalıştığı ifade edildi. Protesto gösterileri arasında Midilli'den ayrılan Lesbos gemisi, saat 09.10'da Dikili Limanı'na yanaştı. 
 
 
TEK TEK GEMİDEN ALINDI
 
Geminin limana yanaşmasından sonra sığınmacılar tek tek gemiden alındı. Yunanistan'dan gelen bilgilerle, eldeki bilgilerin karşılaştırılmasından sonra sığınmacılarınh iadeleri kabul edildi. Sağlık kontrolünden geçirilen sığınmacıların parmak izleri alındı fotoğrafları çekildi. İl Göç İdaresi görevlilerinin gözetiminde yapılan bu çalışmalardan sonra sığınmacılar, polisin eskortluk yaptığı otobüslerle Kırklareli'ndeki merkeze götürülecekleri açıklandı. Bu arada olası olayların önüne geçebilmek için, çevik kuvvet ekibi de TOMA eşliğinde limanda önlem aldı. 
 
İzmir’den kaçak yollarla 20 Mart’tan sonra Yunan adalarına geçen mültecilerin, geri kabullerine yönelik çalışmada, ikinci gemi de Dikili’ye ulaştı. ’Nazlı Jale’ isimli gemiyle Pakistan, Afganistan, İran ve Iraklı 79 sığınmacı gönderildi. Sığınmacıların Kos ile Leros adalarına kaçak yollardan çıkan ve bu adalardan Midilli’ye götürülen gruptan seçildikleri belirtildi. Dikili’ye gelen ilk gemide ise önce 45 kişinin bulunduğu açıklandı, ancak geri kabullerden sonra İl Göç İdaresi yetkilileri, 44 kişinin gemiyle gönderildiğinin ortaya çıktığı bilgisini verdi. Böylelikle bugün toplam 123 mültecinin, Dikili’de geri kabul işlemleri yapıldı.
 
İADELER TEK MERKEZE İNDİ
 
Bu arada, Yunanistan’ın sığınmacı iadeleri için Midilli adasını merkez olarak belirlediği diğer adalardan ilk olarak buraya getirdiği, ardından da Türkiye’ye iadelerinin olduğu öğrenildi. Bu gelişme üzerine, geri kabuller için Türkiye’de, Çeşme, Kuşadası ve Bodrum gibi yerlerde hazırlık yapılmasIna rağmen, Dikili de geri kabullerin merkezi durumuna geldi. Geçen pazartesi günü ilk geri kabul işlemlerine hem uluslararası medyanın hem de siviller ve sivil toplum kuruluşlarının yoğun ilgisi oldu. Bugün yapılan geri kabul işlemlerini ise az sayıda yabancı basın kuruluşu izledi. Siviller ile STK temsilcilerinin  ilçeye gelmedikleri görüldü.
 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER