banner9

Yunan Başkonsolos'a Dernek Ziyareti

Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulıa’yı, Türk- Yunan dostluğunu pekiştirmek ve Ege’nin her iki kıyısında barışı sağlamak amacıyla 12 yıl önce kurulan Ege Barış ve İletişim Derneği üyeleri ziyaret etti.

Yunan Başkonsolos'a Dernek Ziyareti
 
Ege Barış ve İletişim Derneği Başkanı Bülent Tanık, Derneğin 2’inci Başkanı Bergama Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Gönenç, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sosysalan, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulıa’yı ziyaret etti. Derneğin yeni seçilen yönetiminin nezaket ziyareti niteliğinde gerçekleşen buluşmada, Türk-Yunan ilişkileri ve mülteci sorunu konuşuldu.
 
Yapılan görüşmeyle ilgili bilgi veren Bülent Tanık, "Sayın Başkonsolos Argyro Papulya ziyaretinden memnun ayrıldık. Ege Denizi Kıyılarında yaşayan iki toplumun, iki halkın dostluk ve dayanışma duygularını, barış isteklerini paylaştık. Son yirmi yıla damgasını vuran istikrarlı sükunet ortamının devamı yönündeki duyarlılıklar ve ortak duyguların paylaşılması umut verici oldu. Ortadoğu’daki Savaşın mağdurlarına-sığınmacılara dönük sorunlar konusunda dayanışma ihtiyacı değerlendirildi. Derneğimizin Midilli’de ki benzer kardeş örgüt-Siniparksy ile planladığı etkinlikler hakkında bilgi paylaşıldı. Alaçatı- Ayvalık kökenli sayın Başkonsolosun toplumlar arası turistik ticari kültürel ilişkilerin kolaylaştırılmasına, barışçı duyguların gelişimine önemli katkıları olacağına inancımız güçlendi" dedi.
 
Başkan Gönenç ise, "Aynı coğrafyada yaşayan her iki kardeş halkın barış içinde yaşaması en büyük amacımız. Bunu kültürel ve sanatsal etkinlikler ile zenginleştirebilmeliyiz. Sayın konsolos ile bu konularda görüştük. Ortadoğu’da süren savaş sonucu evlerini bırakmak zorunda kalan binlerce insanın dramını paylaştık. Ortak dilimiz bir an önce barışın sağlanması oldu. Ayrıca turizm ve ticari konuları da görüşmemizde ele aldık. Kendisi de bu konuda bizimle aynı görüşleri paylaştı" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2016, 19:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER