Yüksel'den Milletvekillerine Yanıt

CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, CHP’nin 35. Olağan Kurultayında Parti Meclisi seçimleri sonrası, Bazı milletvekillerinin medyada yer alan değerlendirmeleri üzerine "Mecburen" başlıklı bir açıklama yaptı. Yüksel, “Atatürk değerlerinin gerçek düşmanı ve ülkeyi kan gölüne çeviren AKP iktidarıdır. Gücümüzü bu iktidardan kurtulmak için kullanmalıyız" dedi.

Yüksel'den Milletvekillerine Yanıt
PM seçimlerinin ardından CHP İzmir milletvekilleri Tacettin Bayır ve Aytun Çıray’ın kendisine yönelik suçlamalarda bulunması üzerine İl Başkanı Alaattin Yüksel yazılı açıklamayla yanıt verdi. Yüksel şunları söyledi,
 
“Daha il başkanı olur olmaz, hem vekillerimiz, hem ilçe başkanlarımız ve belediye başkanlarımızla yaptığım toplantılarda, ’partimizi ve birbirimizi kamuoyu ve basın önünde eleştirmeyelim. Anlaşamadığımız yerler olabilir ama kendi aramızda konuşabilmeyi, partimize zarar vermemeyi öğrenmiş olmalıyız’ demiştim. Ankara’da Kurultay öncesinde Kurultay Delegelerimiz ve İlçe Başkanlarımızla ayrı ayrı iki toplantı yaparak, aday olmak isteyenleri, aday olanlar arasından kimlerin isminin bildirilmesini istediklerini direk olarak İzmir örgütüne sordum. Örgütten çıkan sonuca göre, örgütün istediği isimleri listeye önerdik. Gerçekten söylediyse, Sayın Tacettin Bayır’ın bana yönelik ’grupçu anlayışla isim önerdi’ demesi çok üzücü ve anlamsızdır. Açık bir şekilde yaptığımız toplantılarda kendisi de bulunmuştur. Şahsımın değil, İzmir örgütünün önerisiyle çıkan isimler PM ve YDK’ya önerilmiştir. Kimin İzmir sandığından ne kadar oy aldığı da bellidir. Keşke elimde olsaydı da tüm adayları, isteyen tüm vekilleri PM’ ye sokabilseydik. Ayrıca Sayın Bayır’ın İl Başkanlığında rahat çalışamayacağıma ilişkin değerlendirmesine, kendisi de il başkanlığı yapmış birisi olduğu için, daha da üzüldüm. İl Başkanlığı Kurumsal bir görevdir ve temsil edilen kurum CHP’dir. Yani benim rahat çalışamamam, partimizin, CHP’nin rahat çalışamaması demektir. Tacettin beyin böyle bir arzusu olduğunu düşünemiyorum bile. Ben yine bu sözlerin basına farklı yansıtılmış olabileceğini diliyorum."
 
 
CHP İzmir İl Başkanı Yüksel, İzmir vekilİ Aytun Çıray’ın PM tartışmalarına Atatürk üzerinden cevap vermesini de yersiz ve yanlış olduğunu belirtti. Alaattin Yüksel, Atatürk denince akla ilk gelen şeylerden birinin CHP olduğunu, kurucusu olduğu partide, Atatürk’ün adının geçirilerek, gerçekleşip gerçekleşmediği bile belli olmayan bir konu üzerinden partinin eleştirilmesini kabul etmesinin mümkün olmadığını söyleyerek şunları ifade etti,
 
"CHP, kuruluşu, varoluş sebebi, tarihi ve misyonu gereği Atatürkçüdür. Atatürk’e günümüz iktidarı tarafından yöneltilen her türlü saldırı da bile, tüm Türkiye CHP’nin vereceği tepkiyi beklemekte ve ona göre pozisyon almaktadır. CHP, Atatürk’ün şahsına, kurduğu cumhuriyete, kurumlarına ve değerlerine AKP tarafından yapılan her saldırıda, en ağır şekilde karşılığını veren, Atatürk ve ilkeleri üzerine her türlü savunmayı ve mücadeleyi yapan tek partidir. Bu misyon, partimiz var olduğunca, partide kimin görev aldığına bakılmaksızın sürecek ve asla değiştirilemeyecek en önemli misyonudur. Sayın vekilimiz Aytun Çıray, keşke Parti Meclisi tartışmalarına bu konu üzerinden hiç girmeseydi. Sayın Çıray bunu yaparak, aslında AKP’lilerin her fırsatta yapmak istediği şeye, istemeden de olsa sebep vermiş ve sanki CHP’de Atatürk’e karşı olanlar, bu konuda tartışmalar var gibi göstermiştir. Sayın Çıray’ın parti komiserliği gibi bir görevi yoktur, artık bu tutumunu değiştirmesi gerekmektedir. Bir kez daha, parti içinde kendi aramızda konuşarak halledemeyeceğimiz hiç bir konunun olmadığını düşünüyorum. Bu açıklamaları yapmak zorunda kalmış olmaktan gerçekten üzülüyorum. Şimdi amacımız, İzmir’in yaşadığı CHP iktidarını, tüm Türkiye’de hakim kılmak."
Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER