Yücel'den 'Üvey Evlat' Çıkışı

İzmir'de CHP ve AK Parti arasındaki metro polemiği büyüyor. Polemiğe son olarak CHP izmir İl Başkanı Deniz Yücel de dahil oldu.

Yücel'den 'Üvey Evlat' Çıkışı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 'Elim kırılsaydı da imzalamasaydım' çıkışıyla başlayan ve AK Parti izmir İl Başkanı Bülent Delican'ın cevap vermesiyle alevlenen metro polemiğine CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de eklendi. 

Yücel, "“AKP iktidarının İzmir’e üvey evlat muamelesi yaptığını hepimiz biliyoruz.  Sayın Kocaoğlu, 4 milyondan fazla İzmirlinin görüşünü dile getirmiştir” dedi."

Yücel açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"İstiyoruz ki, İzmir’de, İzmir için hizmet üreten herkesle birlikte çalışabilelim. Söz konusu İzmir olunca parti ayrımı yapmadan, kim taş üstüne taş koyuyorsa önünü açalım. Bugüne kadar, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu hep bu doğrultuda bir tavır ortaya koymuştur. Metro ile ilgili açıklamaları da bu doğrultudadır. Bu açıklamaları bir kavgaya dönüştürmeye, hizmet yarışına girmeye gerek yoktur. İzmirli zaten kimin İzmir’de ne yaptığını veya ne yapmadığını iyi bilmekte, gerektiğinde de bunun cevabını vermektedir. Aziz başkanımız, bundan 10 yıl önce verilen bir sözü hatırlatmıştır. Bu söz verildiğinde, AKP’nin o dönemdeki milletvekilleri büyük açıklamalar yapmış, metroyu biz yaparız demişler, seçimlerde bunu defalarca kullanmışlardır. Sonuç olarak, ortada hükümet tarafından yapılmış bir proje bile yoktur. İzmir’e verilen ama tutulmayan bu sözün hatırlatılmasından, AKP’nin duyduğu rahatsızlığı anlıyoruz. Sayın büyükşehir belediye başkanımızın bu serzenişin karşılığın da, İzmirlinin hükümetten beklentisi çözümdür. Sayın AKP il başkanı tarafından, 10 yıl sonra proje toplam bedelinin sadece 50’de biri oranında bir bütçeden söz ediliyorsa, zaten Aziz Kocaoğlu’nun ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmaktadır. Kocaoğlu, 4 milyondan fazla İzmirlinin düşüncesini dile getirmiş ve İzmir’in hakkını savunmuştur. "

"Üvey evlat muamelesinden geri durmuyorlar"

İstanbul ve Ankara'da metro inşaatları sırasında devletin zarara uğradığını söyleyen Yücel, " İstanbul ve Ankara’da belediyelerin eline yüzüne bulaştırdığı, kilometre hesabına göre İzmir’de yapılan metro inşaatlarından çok daha pahalıya mal edilen projelerin, hükümet tarafından devralındığını ve hızlıca bitirildiğini biliyoruz. İzmir’de hem batık bir iş yok, hem de bu işi vatandaşın parasını çarçur etmeden yapabilen bir belediye var. Ama iş İzmir’e gelince, nedense AKP üvey evlat muamelesi yapmaktan geri durmuyor. AKP’den beklentimiz, İzmir’in kıyısından, köşesinden geçen projeleri sadece İzmir’e yapılan yatırımlarmış gibi anlatmaktan vazgeçip, sadece İzmir’e ait olan ve İzmirlinin ödediği verginin bir nebze bile olsa karşılığını verecek yatırımlar yapmasıdır. Yoksa yapılmayan yatırımlar dile getirildikçe laf kalabalığı yapılması, işin sen-ben kavgasına dökülmesi İzmirliyi ikna etmiyor. Dileriz ki AKP, en azından bir kez olsun İzmirliyi bu konuda anlar ve üstüne düşeni yapar” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER