banner9

Yorgancılar'ın Yeni Hükümetten Beklentileri

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar açıklanan yeni Bakanlar Kurulu’nu değerlendirdi, "Ekonomi yönetiminin başına oldukça tecrübeli ve başarılı eski bakanlardan, Sayın Mehmet Şimşek’in getirilmesini bekliyoruz" dedi.

Yorgancılar'ın Yeni Hükümetten Beklentileri
Ekonomi Bakanlığı’na getirilen Sayın Mustafa Elitaş oldukça tecrübeli bir isim olmasını önemsediklerini kaydeden Başkan Yorgancılar, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak Fikri Işık’ın devam etmesinden büyük memnuniyet duyduk. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na Ticaret Hukuku alanında yüksek lisans yapmış bir hukukçu olarak Bülent Tüfenkçi’nin getirilmesi de anlamlı olmuştur. İzmir milletvekili Sayın Binali Yıldırım’ın yeniden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na atanmasını büyük bir kazanç olarak görmekle birlikte, İzmir’den birden fazla milletvekilinin Bakan olmasını diliyor ve bekliyorduk" diye konuştu.
 
Türkiye’nin, dünyada genel olarak yaşanan siyasi çalkantılar, teknolojik devrim ve ekonomik dönüşümlerin gerekliliklerine de bağlı olarak yeniden yapılanmasının zorunlu olduğu bir dönemde kurulan hükümetin omuzlarında oldukça büyük bir sorumluluk bulunduğunu vurgulayan Başkan Yorgancılar "Şimdi yeni bir şeyler söylemenin hatta söylemenin ötesine geçerek yapmanın zamanıdır. Önümüzdeki yaklaşık dört yıl içinde seçim olmaması bu zamanı yeni hükümete sunmaktadır. Bilindiği gibi dünya ekonomisi sistemik sorunlar nedeniyle teklemektedir. FED’in olası faiz artışı finansal sermayenin yönünü değiştirecektir. Dolayısıyla dünya; siyaset ve ekonomi açısından zorlu koşullara sahiptir" dedi.
 
Yargancılar Türkiye’nin ekonomide özellikle üretim deseni itibariyle eşik atlaması gerektiğini hatırlattı, "Bunun için de reel sektör, özellikle de bilgi bazlı sanayileşmeyi referans alan yeni bir büyüme modeli acilen hazırlanmalı ve hayata geçirilmelidir. Bu süreçte yatırım teşvik sisteminin yenilenmesini bekliyoruz. Ayrıca, bütün bunlar yapılırken katılımcı demokrasinin gereği olarak sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerinin alınmasını, ortak akıl ile Türkiye ekonomisine yeniden güçlü bir ivme kazandırılmasını bekliyoruz. Ayrıca başta sanayiciler olmak üzere üreticilere küresel rakipler düzeyinde fiyatla enerji verilmeli, asgari ücrette öngörülen artış da ilave maliyet devlet tarafından üstlenilmelidir. Üretim için uygun makro iklimin sağlanması durumunda sanayiciler üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirecektir. Evet, Türkiye zorlu koşullara sahiptir. Ancak biz bu durumu moral bozmak için değil, başarılacak çok şeyin varlığına işaret olarak görüyor ve yeni Hükümetin bunları başarabileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.
 
foto
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER